Facebook Google+ Twitter

Co dziesiąta Polka była molestowania w pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 08:00

Z badań CBOS wynika, że co dziesiąta młoda Polka doświadczyła molestowania seksualnego w pracy. Jeszcze bardziej alarmujące dane podaje ONZ - ofiarą tej formy dyskryminacji pada nawet połowa Europejek.

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania wydało poradnik "Powiedz Nie molestowaniu seksualnemu w pracy". Polski kodeks pracy definiuje molestowanie seksualne jako formę dyskryminacji ze względu na płeć. Publikacja pokazuje, czym jest molestowanie seksualne, jak je rozpoznać i jak mu przeciwdziałać. Ofiary powinny zgłaszać sprawy do Inspekcji Pracy. "Można złożyć doniesienie do sądu pracy, albo nawet do prokuratury w celu oskarżenia sprawcy przed sądem karnym - mówi Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania minister Elżbieta Radziszewska. "Sprawy te nie są łatwe do udowodnienia, dlatego trzeba gromadzić dowody takie jak sms-y, maile, a nawet nagrywać rozmowy" - dodaje minister Radziszewska.

Anna Czerwińska z organizacji pozarządowej Feminoteka zwraca uwagę na trudną sytuacje społeczną molestowanych kobiet. "Ofiary po ujawnieniu sprawy są często potępiane przez otoczenie" - mówi Czerwińska. Kobiety obawiają się przede wszystkim odwetu ze strony sprawcy molestowania - szykan lub wyrzucenia z pracy. Może dlatego tylko 20 kobiet w Polsce poskarżyło się w zeszłym roku do Państwowej Inspekcji Pracy na molestowanie seksualne w miejscu pracy.

Molestowanie seksualne może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak, jak pokazują badania, około 90 procent osób doświadczających tej formy dyskryminacji w miejscu pracy to kobiety. Poradnik "Powiedz Nie molestowaniu seksualnemu w pracy" można znaleźć na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania, pod adresem www.rownetraktowanie.kprm.gov.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.