Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8008 miejsce

Co dziesiąty nauczyciel może odejść na emeryturę

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-26 07:42

Aż jedna dziesiąta nauczycieli z województwa łódzkiego może do końca przyszłego roku przejść na wcześniejszą emeryturę. Wielu zamierza skorzystać z tej możliwości.

48-letnia Bożena Karczewska z SP nr 1 w Skierniewicach na wcześniejszą emeryturę raczej odejdzie. Dyrektor Remigiusz Chodubski, lat 50, jeszcze się zastanawia. fot. Dziennik Łódzki – Raczej zdecyduję się na odejście – mówi Zofia Kłos, polonistka w Gimnazjum nr 2 w Rawie Mazowieckiej. – Po pierwsze, zdrowie już nie to, po drugie, z młodzieżą pracuje się coraz trudniej, a klasy są coraz mniej liczne z powodu niżu demograficznego. Do tego sytuacja polityczna jest niepewna. Jaką mamy gwarancję, że nie zostaniemy zwolnione? – pyta.

Podobnie uważa Bożena Karczewska, nauczycielka w SP nr 1 w Skierniewicach.

– Nie mam jeszcze 50 lat, na emeryturę za wcześnie i stracę około 500 złotych miesięcznie. Ale w tym zawodzie trudno dotrwać w pracy do sześćdziesiątki – mówi.

Według Leszka Klepińskiego, z Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, odejdzie ogromna liczba nauczycieli. – Niechętnie mówią jednak na ten temat. Każde pytanie o ewentualne odejście traktują jako próbę nacisku. Mają czas, mogą się jeszcze zastanowić.

Wcześniejsza emerytura przysługuje osobom z 30–letnim stażem pracy w oświacie (w tym 20 lat z uczniami). Mogą odejść lub zostać i pracować do 60. roku życia kobiety i 65. roku życia mężczyźni.

Ze szkół podległych miastu oraz starostwu w Tomaszowie Mazowieckim uprawnienia takie ma 88 nauczycieli, w Rawie Mazowieckiej – 45, w Piotrkowie tylko ze szkół miejskich może odejść 117 osób, a w Bełchatowie – 31.

To wstępne szacunki, bo na razie wydziały oświaty nie wymagają takich informacji od podległych im szkół. Informacjami o ewentualnych odejściach nie dysponują ani Kuratorium Oświaty w Łodzi, ani Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi wcześniejszą emeryturę planuje 5 nauczycieli, łącznie z dyrektorem Januszem Bębnem. W łódzkim LO nr 18 nad odejściem zastanawia się 5 osób. Dyrektor Monika Antosik twierdzi, że nie jest to dla niej duży problem, gdyż odpływ starszej kadry oznacza zielone światło dla młodych. Dyrektorzy już deklarują, że jeśli będą mieć do wyboru: zatrudnienie emeryta lub młodego nauczyciela, wybiorą drugie rozwiązanie.

– Chyba że nie znajdziemy odpowiedniego kandydata – mówi Mieczysław Dukaczewski z ZSZ nr 1 w Skierniewicach.

Co nie jest problemem dla dyrektorów, może się okazać kłopotem dla gminnych budżetów, które muszą znaleźć pieniądze na trzymiesięczne odprawy.

Wielu nauczycieli ma nadzieję, że nabytą już emeryturę będą mogli zawiesić i nadal pracować. Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego zapewnia, że związek nieustannie walczy, by nauczyciele mieli prawo do odejścia na emeryturę w dowolnej chwili.

– Uszczęśliwianie ich na siłę wcześniejszą emeryturą nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli ten problem ma dotyczyć co dziesiątego nauczyciela, to w skali kraju może ich być około 55 tysięcy. Średnio licząc, budżety musiałyby zarezerwować pół miliarda złotych na odprawy. Nie wiem, czy ktoś zdaje sobie z tego sprawę – dodaje Broniarz.
(kub) – Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Każdy Polak powinien mieć prawo pójść na emeryturę w dowolnym wieku, choćby po 5 latach pracy. Oczywiście, w każdym przypadku wysokość świadczenia byłaby obliczona wg wkładu pracy.
W Danii wiek emer. jest ustalony na 67 lat i to dla obu płci. I co? Nauczyciele duńscy pracują do 67 a u nas są wątpliwości, czy do 60 można? A babki przy taśmie z rybami i oprawianiem kurczaków też tam zasuwają do 67 lat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.