Facebook Google+ Twitter

Co dziesiąty Polak na zwolnieniu lekarskim jest zdolny do pracy

Pracodawcy apelują o zmianę przepisów dotyczących zwolnień lekarskich. Według ich opinii pracownicy masowo wykorzystują chorobowe, aby uchylać się od obowiązków i bezprawnie pobierać należności finansowe.

 / Fot. www.wikipedia.orgJak podało RMF FM, koszty zwolnień lekarskich przekroczyły w 2009 roku 4,5 mld złotych. Rok wcześniej suma ta była mniejsza o 200 mln. Co więcej liczba niepracujących z powodu choroby wzrasta z roku na rok. Według statystyk, Polak był na zwolnieniu lekarskim 5.5 proc. wszystkich dni roboczych w roku. Średnia unijna to 4,2 proc.

Polscy pracodawcy chcą zmienić przepisy. Zależy im, aby płacić tylko za pierwsze dwa tygodnie zwolnienia lekarskiego. Innym pomysłem jest wprowadzenie bezpłatnych pierwszych trzech lub czterech dni zwolnienia lekarskiego. Ten system stosowany jest w wielu państwach Europy zachodniej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No, ale na zwolnieniu i tak się dostaje 80% wypłaty.

A tak szczerze, to jaka to przyjemność: siedzieć na fikcyjnym zwolnieniu, nie móc sobie pozwolić nawet na wyjście z domu, bo a nuż ktoś zobaczy... Niestety, o takich nie do końca ok zwolnieniach słyszałam z pierwszej ręki (chodziło o pracę w budżetówce).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem jest dużo większy. Trochę poprawiło sytuację stosowanie urlopu na życzenie, teraz przechlany pracownik dzwoni i prosi o dzień urlopu a nie leci do lekarza. Jednak dalej nagminnie wykorzystuje się bezkarność lekarzy w wydawaniu zwolnień. Faktem jest także, że powołane służby coraz sprawniej reagują na wnioski pracodawców o sprawdzenie ewentualnych wyłudzonych zwolnień chorobowych. Zmienia się na lepsze. Rozwiązanie bezpłatnych dni zwolnienia lekarskiego jest bardzo dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.