Facebook Google+ Twitter

Co dziesiąty Polak pracuje na czarno

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-28 13:36

Co dziesiąty Polak jest zatrudniony na czarno. Polska pod tym względem jednak nie odbiega od innych krajów Unii Europejskiej - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ministerstwa pracy i polityki socjalnej.

Naukowcy wskazali, iż walcząc z nielegalnym zatrudnieniem należy podjąć różnorodne działania. Chodzi zarówno o zmiany prawne, ale też o zmianę społecznej oceny nielegalnego zatrudnienia.

Krzysztof Pater z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych podkreśla, że często pracodawcy są zmuszeni zatrudnić pracownika na czarno, bo przeszkadzają mu złe przepisy. Sytuacja taka występuje szczególnie w sytuacji, kiedy pracodawca chce zatrudnić pracownika szybko i na krótki okres. Obowiązujące przepisy praktycznie mu to uniemożliwiają.

W walce z szarą strefą możemy czerpać wiele przykładów od innych państw Unii Europejskiej - uważa szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera. Michał Boni wskazuje na prosty sposób, w jaki w Holandii można legalnie płacić opiekunce do dziecka. Tam osoba wynajmująca opiekunkę kupuje na poczcie voucher na przykład za kwotę stu euro i płaci nim za usługę. Opiekunka udaje się na pocztę i za ten voucher otrzymuje 70 euro. W ten sposób pracodawcę omijają skomplikowane kwestie ubezpieczenia i podatków.

Wiceminister pracy Czesława Ostrowska podkreśla, że resort pracuje nad zmianami w prawie, które mogłyby wejść w życie już od nowego roku. Ministerstwo chciałoby, żeby wynajmujący opiekuna do dziecka lub osoby starszej przy rozliczeniu podatkowym mógł koszty te odpisać od dochodu.

Profesor Marek Bednarski z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że warto też pracować nie tylko nad motywacją ekonomiczną, ale także nad społecznym kontekstem nielegalnego zatrudnienia. Profesor zaznacza, że nie można wylać dziecka z kąpielą. Jego zdaniem, zbyt restrykcyjne kontrole legalności zatrudnienia przyniosą mniejsze efekty niż pozytywna motywacja.

Osoby nielegalne zatrudnione najczęściej pracują w budownictwie, rolnictwie, handlu, przy opiece nad dziećmi, w gastronomii i transporcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.