Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27058 miejsce

"Co jeszcze mamy oddać Żydom?" Okładka Angory w prokuraturze

Stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita" złożyło 18 kwietnia zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez tygodnik "Angora". Wg stowarzyszenia okładka tygodnika z 10 kwietnia jest antysemicka. Antysemityzm, czy zamach na wolność prasy? Centrum Wolności i Monitoringu Prasy nie chce się w tej sprawie wypowiadać.

Sonda

Czy wg Ciebie okładka Angory nawołuje do nienawiści?

 / Fot. AngoraStowarzyszenie uznało, że okładka Angory z 10 kwietnia, jest antysemicka. Widnieją na niej dwaj Żydzi, stojący przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Jeden z nich mówi: "Synu, to wszystko kiedyś będzie twoje". Z kolei nad winietą jednego z tekstów w tygodniku pojawił się tytuł: "Co jeszcze mamy oddać Żydom?".

"Otwarta Rzeczpospolita" twierdzi, że wydawca tygodnika popełnił przestępstwo z artykułu 256 kodeksu karnego: "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Dla Polaków ulice, a dla Żydów kamienice

Mecenas Stefan Cieśla ze Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita" w rozmowie z serwisem Wiadomości24.pl przekonuje, że decyzja Stowarzyszenia jest słuszna. - Jeszcze w latach '90. XX wieku, prof. Długoborski pisał o propagandzie antysemickiej w Niemczech, której cechą charakterystyczną było połączenie dwóch stereotypów: antysemityzmu rasistowskiego i ekonomicznego. Na okładce tygodnika też mamy "ich" Żydów, którym "my" Polacy mamy coś oddać - mówi mecenas Cieśla.

Redakcja tygodnika tłumaczyła w ubiegłym tygodniu, że rysunek na okładce jest wyłącznie satyryczny. - Zamieściliśmy materiał z "Przeglądu". Uznaliśmy, że jest to temat na okładkę i zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w tym celu satyry. Przypisywanie nam postaw antysemickich to gruba przesada - mówi Wiadomościom24.pl Paweł Woldan, red. naczelny "Angory".

19 kwietnia Angora zamieściła tekst, w którym przeprasza jednak za okładkę. - (...) Sprawa zwrotu majątku utraconego przez Żydów stanowi problem, czego wyrazem jest artykuł przedrukowany z "Przeglądu". [...]Satyra ma to do siebie, że zwykle oddaje stan rzeczy w sposób przejaskrawiony, często prowokujący. I to wszystko" - czytamy w stanowisku redakcji.

Dozwolone granice satyry? Centrum Monitoringu i Wolności Prasy sprawy nie chce komentować. - Nie zajmiemy stanowiska w tej sprawie - mówi dla Wiadomości24.pl Wiktor Świetlik, dyrektor CMiWP. - Jedyne co mogę powiedzieć, to że okładka jest oburzająca.

- Czy to satyra, powieść, czy esej - każdy tekst musi przestrzegać norm polskiego prawa - mówi Wiadomościom24.pl mecenas Stefan Cieśla ze stowarzyszenia skarżącego tygodnik. - Jeśli ma swym wydźwiękiem budzić niechęć do określonej grupy społecznej, to my przeciwko temu protestujemy. Satyra nie ma prawa do działania poza Kodeksem Karnym. Niemieckie media w latach 30. XX wieku też operowały satyrą, to był potężny instrument propagandowy - dodaje Cieśla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

blrywypmei
 • blrywypmei
 • 14.07.2011 17:04

7HI1a3 <a href="http://aabhgnmgvuyf.com/">aabhgnmgvuyf</a>, [url=http://xnrdjjdoffto.com/]xnrdjjdoffto[/url], [link=http://jaqybuhqmhzv.com/]jaqybuhqmhzv[/link], http://necywfyxcgvj.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
ozynawt
 • ozynawt
 • 13.07.2011 18:22

R2Ne6t <a href="http://ngppahphinsn.com/">ngppahphinsn</a>, [url=http://fgjnljwanuzy.com/]fgjnljwanuzy[/url], [link=http://zxmkejlpnecx.com/]zxmkejlpnecx[/link], http://opjdpizmgwew.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Restytucja Żydom? Oddać mienie Indianom! Akcja z FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=190488767655759

;)

"Polacy są głęboko rozczarowani tym, że rząd Stanów Zjednoczonych nie dokonuje restytucji mienia Indian - rdzennych mieszkańców Ameryki. Wzywamy Rząd Stanów Zjednoczonych do pilnego przedłożenie Kongresowi Stanów Zjednoczonych, a Kongres Stanów Zjednoczonych do uchwalenia, projektu ustawy dokonującej zwrotu mienia, przede wszystkim nieruchomości, w naturze, a w przypadku gdyby było to z obiektywnych przyczyn niemożliwe przyznającej rekompensaty.

Uwzględniając problemy budżetowe rządu Amerykańskiego dopuszczamy, aby zadośćuczynienie było rozłożone w czasie. Jednak sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest lepsza niż przytłaczającej większości krajów świata, co wyklucza akceptację długiej zwłoki.

Polacy przywiązani do ideałów wolności, jako obiektywna strona trzecia są gotowi zarządzać specjalnym funduszem, do którego powinno być zwracane mienie w przypadku, gdyby wywłaszczeni indiańscy właściciele nie pozostawili spadkobierców lub ich ustalenie byłoby obiektywnie niemożliwe.

Polacy mają bardzo dobre i bliskie relacje dwustronne ze Stanami Zjednoczonymi i wykorzystają te bliskie związki, by w atmosferze przyjaźni i współpracy uporać się z tą kwestią na drodze dyplomatycznej."

Komentarz został ukrytyrozwiń
PO rujnuje
 • PO rujnuje
 • 21.04.2011 16:46

Podobno dyr. Muzeum Żydów Polskich zrezygnował, bo ministerstwo daje za mało pieniędzy.
A wszystkiemu winni antysemici polscy, którzy wyssali toto z mlekiem matki.
Cholera, taki wic. I po co ich ratowaliśmy? Przynajmniej oskarżenia byłyby prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
 • Marta Dutkiewicz
 • 20.04.2011 20:58

Jeśli chodzi o dyskusję na temat,czy się pisze małą czy dużą literą,to sprawdziłam dziś w słownikach - polskim,francuskim i angielskim.Słowo Żyd,Juif,Jew - pisze się dużą literą.Osobiście,zawsze mnie brzmienie tych słów bardzo raziło i po polsku i po francusku.Nie wiem,kto i kiedy je wymyślił.Dla mnie niedobrze brzmi.Babcia moja zawsze wyrażała się - starozakonni.I ta nazwa mi się bardzo podoba.Może być również wyznania mojżeszowego a także Izraelici.Mniejsza zresztą o nazywanie,dużo ważniejszy jest szacunek dla starszych braci w wierze, któzi jako pierwsi mieli odczucie istnienia tylko jednego Boga ,któzi otrzymali tablicę praw moralnych - mojżeszowych. Tak wiele im zawdzięczamy w naszej chrześcijańskiej religii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Grażyna Kosma
 • @Grażyna Kosma
 • 20.04.2011 14:48

Przepraszam Pani Grażyno,ten post jest skierowany do "Ktoś"

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Grażyna Kosma
 • @Grażyna Kosma
 • 20.04.2011 14:47

. Do tego lubi Pan obrażać innych. A to nie jest najpiękniejsza cecha charakteru :)
Ma Pan rację.To nie jest najpiękniejsza cecha.Tak samo jak uparte powielanie błędu,który w swojej wymowie uprzedmiotawia omawiane "zjawisko"-nie rzecz!
"Gość, który nie ma odwagi"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ktoś
 • Ktoś
 • 20.04.2011 14:05

Do Pana niezalogowanego, podpisującego się "Andrzej Moroz". Cytuję: Nie Pan ustanawia zasady pisowni polskiej-na szczęście "Praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb"-cyt.J.Kobuszewski. Koniec cytatu.

Prawa fizyki, a już na pewno zasady pisowni NIE SĄ WIECZNE, szanowny Panie. I tutaj - to Pan się myli. Do tego lubi Pan obrażać innych. A to nie jest najpiękniejsza cecha charakteru :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
@ Andrzej Moroz
 • @ Andrzej Moroz
 • 20.04.2011 13:55

"Żyd"stoi Panu cierniem w oku.
Pańska sofistyka jest rozbrajająca.Zastosowana konwersja w tym przypadku nie ma uzasadnienia;Nie wspominając już o etymologii tego słowa jak i samej etiologii zjawiska.
"Gość, który nie ma odwagi"

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie-dziennikarz
 • nie-dziennikarz
 • 20.04.2011 13:44

A pod Moroza znowu ktoś się podszywa :) Szkoda, że gość nie ma odwagi pisać pod swoim nazwiskiem i wybiera anonimowość. Cóż, pewnie zamiast własnej odwagi, ćwiczy pisanie słowa "Żyd" z dużej litery :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.