Facebook Google+ Twitter

Co jeszcze skrywają przed światem?

Prawdopodobnie jakość chińskich dzieł sztuki jest o milion razy lepsza od produktów, które na co dzień kojarzą nam się z Chinami. Dlaczego? Bo trzeba być naprawdę świetnym, żeby pokonać 1 340 000 000 osób.

Chińska inspiracja

Obecnie Chiny kojarzą się z wyrobami na masową skalę, na których widnieje, znana chyba wszystkim, fraza „Made in China”. Warto jednak cofnąć się w czasie, by zauważyć, że Państwo Środka zaoferowało światu o wiele więcej, niż wspomniane wyroby. Już w II w. p.n.e. mieszkańcy obecnych Chin potrafili wykonywać odlewy z brązu – dla porównania Europejczycy doszli do tego dopiero w XV w. Państwo Środka to również kolebka jedwabiu i porcelany. Pierwsze elementy chińskiej sztuki łączyły się z malowidłami ściennymi, a także wyrobami ceramicznymi, które rozpoczęły karierę wraz z wielkimi europejskimi odkryciami. Schyłkowy okres baroku w szczególny sposób wpłynął na rozwój sztuki inspirowanej chińską kulturą. Reprezentantem tej sztuki stał się styl rokoko i tak naprawdę od niego rozpoczęło się baczne przyglądanie i czerpanie z orientalnych chińskich wzorów.

Oglądaj też: Chińska sztuka Bonsai

Azjatycki potencjał

Sztuka to wytwór ludzki. Obecnie Chiny dysponują liczbą 1,34 mld mieszkańców, przy czym Europę zamieszkuje niemal 750 mln osób. Spoglądając na fakt, że to człowiek jest tym, który tworzy sztukę, można odnieść wrażenie, że Chińczycy mają dwukrotnie większy potencjał niż cała Europa. Ustrój polityczny Chińskiej Republiki Ludowej ogranicza jednak w znaczący sposób rozwój i ekspansję rodzimej kultury, dlatego też do światowej sztuki otrzymuje z Chin to, co może. Nie do końca więc świat jest świadomy potencjału, który drzemie w wyobraźni chińskich artystów. Na korzyść chińskich artystów wpływa przede wszystkim postęp cywilizacyjny oraz wzrastające znaczenie Państwa Środka w światowej gospodarce. To wszystko powoduje, że udaje się poznawać myśli i problemy, które nurtują mieszkańców Chin. Prace Zhang Huana, uznanego za jego z najzdolniejszych chińskich twórców, można było oglądać między innymi w poznańskiej kolekcji Grażyny Kulczyk.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.