Facebook Google+ Twitter

Co kraj, to inny wigilijny obyczaj

Bożonarodzeniowe święta według rzymskiego kalendarza datują się od 354 roku, a tradycja przystrajania choinki ma dopiero 300 lat i należy do ludów germańskich. W dniach przesilenia zimy i nocy przystrajano sufity gałązkami jodły, świerku i jemioły, żeby stanowiły symbol zwycięstwa światła życia nad ciemnością śmierci, a dnia nad nocą. Z upływem lat namnożyło się mnóstwo przeróżnych obyczajów. Jedno jest pewne, wigilijny wieczór nie ma jednolitego wzorca.

Wieczór wigilijny nie ma jakieś powszechnego wzorca, co kraj, to inny panuje w nim obyczaj. / Fot. Rajmund CzokW Polsce katolicka rodzina gromadzi się przy stole wigilijnym z chwilą pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki. Zanim przystąpi do spożywania tradycyjnych 12 potraw, wpierw dzieli się opłatkiem. Stół kryty białym obrusem, pod nim kępka siana, a na stole obowiązkowo jedno puste nakrycie. Wśród potraw dominuje karp, aczkolwiek w każdym regionie są inne tradycje kulinarne. Po wieczerzy śpiewanie kolęd, o północy pójście na pasterkę.

Inaczej świętują Christmas Amerykanie. Przygotowania do święta rodzinnego zaczynają się w ostatni czwartek listopada po Święcie Dziękczynienia - Thanksgiving. Przy choince zbiera się rodzina z gronem krewnych i przyjaciół, którzy zjeżdżają z najodleglejszych zakątków kraju. W Stanach nie ma Bożego Narodzenia bez pięknie opakowanych prezentów. Obdarowuje się nimi najbliższych, ale także sąsiadów i przyjaciół w pracy. Na świątecznym stole faszerowany indyk w sosie borówkowym lub pieczona szynka, do tego słodkie ziemniaki lub puree.

W Argentynie Boże Narodzenie świętuje się hucznie. Przy stole zastawionym smacznymi potrawami zasiada rodzina z sąsiadami i przyjaciółmi. Główną potrawą jest pieczony prosiak. Wszyscy jedzą, dowcipkują, weselą się. Po północy podaje się słodycze. Prezenty wręcza się dopiero w święto Trzech króli.

Australijczycy - ze względu na klimat - świętują na brzegu oceanu przy grillu w strojach kąpielowych. Zajadają się głównie ciasteczkami, nadzianymi różnymi kremami. Wszyscy beztrosko się bawią, dowcipkują i zażywają morskiej kąpieli.

Anglicy nie obchodzą wigilii. Przygotowane potrawy spożywają w ścisłym gronie rodzinnym w pierwszym dniu świąt. Tradycyjną potrawą jest zupa z żółwia i pieczony indyk nadziewany kasztanami. Podobnie jest też w Hiszpanii. Tu też nie obchodzi się wigilii, za to większą wagę przywiązuje się do święta Trzech Króli. Pod choinkę nie kładzie się prezentów, w zamian obdarowuje przyjaciół drobnymi upominkami. Tradycyjnym daniem jest ciasto, w które zapieka się jakiś drobiazg, niespodziankę, np. monetę.

We Francji Boże narodzenie to „phrase les bonnes nouvelles” - dobra nowina. W domu nie ma choinki, jest za to symboliczna szopka. "Le Reéveillon", tak nazywają Francuzi wigilię, która zaczyna się dokładnie o północy. I zależnie od regionu, spożywa się wtedy różne potrawy. W Bretanii przeważa pieczoną gęś i gryczane naleśniki z kwaśną śmietaną. W Burgundii indyk z kasztanami, a w Paryżu dominują ostrygi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesujące podsumowanie Bożego Narodzenia. Polecam nasze słowiańskie tradycje :
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.