Facebook Google+ Twitter

Co kraj, to obyczaj

Aleksander Podrabinek, dziennikarz rosyjski, nie chce orderu od Lecha Kaczyńskiego. Szok. Słowo "szok" ma oddać zapewne sytuację niesłychaną, która jednak, po bliższym przyjrzeniu się jej, szokiem bynajmniej nie jest.

Jak czytamy w Onecie, Podrabinek, znany dziennikarz rosyjski i obrońca praw człowieka, oburzony jest na prezydenta Rosji, który nie wyraził zgody na przyznanie mu polskiego odznaczenia. Order Zasługi RP nadał Podrabinkowi prezydent Lech Kaczyński. Dlaczego dysydent rezygnuje z takiego honoru? Bowiem już podczas ceremonii wręczania orderów okazało się, iż zgody na przyjęcie odznaczenia nie wyraził... prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew. Istnieją bowiem - jak wynika z artykułu - dwustronne porozumienia przewidujące taką procedurę.

Pan Aleksander Podrabinek komentuje rzecz całą w sposób co najmniej - jak na człowieka tej klasy - dziwny i ukazujący nieznajomość międzynarodowych zwyczajów w tym względzie.
Pozwala sobie w związku z tym wyrazić domniemanie, iż nie jesteśmy krajem suwerennym tymi oto słowami: „Proszę przyjąć wyrazy mojego szczerego współczucia dla narodowej niezależności i suwerenności Polski, skoro wręczenie obcym obywatelom polskich odznaczeń państwowych wymaga zgody dyktatorów i prezydentów, którzy we własnych krajach nie mają społecznej legitymacji".

Tymczasem, jak czytamy w doniesieniu z dnia 28 września 2007r. podobna sytuacja zaistniała
u nas, w związku z przyznaniem Orderu Legii Honorowej dla prof. Gordackiego. Sytuację wyjaśniał dokładnie pan Michał Kamiński, mówiąc między innymi: „Procedury związane z udzieleniem zgody w podobnych przypadkach trwają z reguły kilka miesięcy. Podobnie okres oczekiwania na uzyskanie zgody władz państw obcych na przyjęcie przez ich obywateli polskich orderów lub odznaczeń wynosi nawet kilkanaście miesięcy, a w skrajnych przypadkach kilka lat.”

Nie mnie oceniać, jakie chwyty propagandowe stosuje pan Podrabinek, aby ukazać się w aureoli męczennika, który nie może natychmiast wpiąć w klapę miniatury Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej, ale histeryczny protest i lament należy z pewnością do arsenału tych chwytów.

O istnieniu tego pana rzecz jasna nie miałam do tej chwili pojęcia, ale niechże ten bojownik o prawa człowieka nie wyraża współczucia z powodu naszego „zniewolenia” dlatego tylko, że istnieją procedury, o których nie wie (a powinien), lub których nie akceptuje.

Dla poprawienia humoru ( bo mnie facet wkurzył tym współczuciem) wyobraźmy sobie, że któryś z uznanych i cenionych aktorów polskich dostaje rosyjski Order św. Andrzeja.(!)
Czy w świetle wyjaśnień pana Kamińskiego przy okazji wspomnianych wyżej okoliczności - dostałby natychmiastową zgodę naszego prezydenta na przyjęcie odznaczenia? Ot - zagwozdka. Osobiście przypuszczam, że wątpię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

CO KRAJ, TO OBYCZAJ!
A jak wygląda przyznanie przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego byłemu P. Wojciechowi Jaruzelskiemu i...
Dalej szkoda słów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.12.2009 13:30

Cóż, ile osób tyle zdań na ten temat, więc spokojnie poczytam komentarze i tylko w duszy zdecyduję kto ma więcej racji. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Adrianie. Mea culpa.
"Jego bez watpienia bzdrurne... zwykłą desperacją" - w tym przedziale politycznej świadomości?
No, nie wiem, nie wiem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.11.2009 00:48

Pani Jadwigo. Jaka sam Pani napisała: O istnieniu tego pana rzecz jasna nie miałam do tej chwili pojęcia(...) Czyż przed pisaniem tekstu nie wypada się cokolwiek dowiedzieć o bohaterze felietonu??? Jego bez wątpienia bzdurne oświadczenie, było powodowane zwykłą desperacją. "Gdy więc wszystkie metody ratunku upadły, wśród życzliwych przyjaciół psy zająca zjadły"...A on jakby nie patrzeć tym właśnie zającem jest...I w tym przypadku wszelka dyplomacja zdaje się psu na budę...Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moimi też i nie ważna z jakiej opcji , tak trzymać TT.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2009 21:01

Widzisz Jarosławie Polska rozkradana zawsze będzie bolała, i te ścierwa co to robiły będą zawsze moimi wrogami!

Komentarz został ukrytyrozwiń

TT a miało być "niepolitycznie" hahahahahahah

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2009 20:46

Ale oni też się cieszą poparciem tych co w pasiakach powinni chodzić!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.11.2009 20:43

Nie mówmy o premierze i jego nadwornych błaznach "Palimłotach". Wystarczy, że największym poparciem cieszą się wśród towarzystwa odzianego w pasiaki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę TT że jest kolejna tym razem "inicjatywa obywatelska" wprowadzenia zmian "kompetencji Prezydenta RP" , widze że propozycja Tusk nie jest odosobniona , hahahahhahahahaha

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.