Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1119 miejsce

Co kraj to obyczaj, czyli Wielkanoc w innych krajach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-04-18 17:18

Zwyczaje i symbole Świąt Wielkanocnych w każdym kraju się różnią. Nie wszędzie, jak w Polsce maluje się pisanki i chodzi się do koscioła ze święconka. W czasach, gdy tak wielu członków naszych rodzin i przyjaciół decyduje się na emigrację, znajomość obcego ceremoniału wydaje się mieć szczególne znaczenie.

Anglia

 / Fot. Lubap, CC 2.5, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:VolynPysanky.jpg&filetimestamp=20070814075955Święta w Anglii obchodzone są w sposób bardzo laicki, co wynika ze świeckości państwa. Brytyjczycy robią zakupy, organizują wypady do parku czy wyjazdy za miasto.
Ciekawą tradycją jest tzw. Egg Rolling, który polega na wyścigach jajek. Jajko powinno jak najszybciej dotrzeć do mety z nietkniętą skorupką. Do tego dochodzą występy zespołów ludowych. Do tradycji typowo angielskich należy rozdawanie przez królową pieniędzy w Wielki Piątek, są to pensy wybijane specjalnie na te okazję. Ilość pensów wynosi tyle ile lat liczy sobie królowa, to dotyczy również ilości emerytów którzy zostają obdarowani. Tyle samo mężczyzn i kobiet otrzymuje co roku świąteczne pieniądze. Wielkanoc w Anglii wiąże się z 4 dniami wolnymi od pracy, które większość mieszkańców wykorzystuje na świąteczne zakupy, w poniedziałek bowiem rozpoczynają się wielkie wyprzedaże.

Niemcy

W Niemczech głównym symbolem wielkanocnym jest zając, który zostawia jajka. Szukanie wspomnianych jajek, a oprócz nich również małych prezentów i czekoladowych zajączków stanowi świąteczną zabawę, w której biorą udział wszyscy, bez względu na wiek. Ważną tradycją jest dekorowanie domów świątecznymi drzewkami (zielone gałązki ustrojone kolorowymi, wiszącymi jajkami). Tradycją, która zanika jest rozpalanie wielkich ognisk, przy których zbierali się mieszkańcy i żegnali zimę, witając wiosnę.

Włochy

Włosi w czasie Wielkanocy, postępują zgodnie ze swoim przysłowiem „Natale con tuoi, Pasqua con chi vuoi”, czyli „Boże narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc - z kim chcesz". Wielu Włochów wyjeżdża najczęściej na południe kraju, gdzie panuje najładniejsza pogoda. We Florencji jedną ze świątecznych atrakcji jest sięgająca czasów średniowiecza tradycja, którą Włosi nazywają "scoppio del carro". Polega ona na pokazie ogromnej ilości fajerwerków strzelających ze specjalnego rydwanu ciągniętego przez białe woły. Oczywiście Włosi nie byliby sobą, gdyby święta nie wiązały się z doskonałą kuchnią. Najważniejszym dniem tych świąt jest oczywiście Wielka Niedziela, podczas której najważniejszym momentem dnia jest rodzinny obiad, na którym podawana jest baranina lub jagnięcina, (zwyczaj ten jest kultywowany także w innych krajach śródziemnomorskich).

Czechy

Jako, że Czesi słyną z niezwykłego poczucia humoru, zabawnych aspektów w ich kulturze nie może również zabraknąć podczas świąt. I tak np. czeskie nazwy dni w Wielkim Tygodniu w znaczny sposób różnią się od polskich. U nas dominuje przymiotnik wielki (np. Wielki Czwartek, Wielki Piątek). Po czesku wielki jest tylko piątek, reszta dni ma w nazwie odpowiedni kolor i tak, poniedziałek jest niebieski (Modré pondelí), wtorek żółty (Žluté úterý), środa czarna (Cerná streda, rzadko używane), czwartek zielony (Zelený ctvrtek), a sobota biała (Bílá sobota)
Do tradycji należy organizowanie świątecznych jarmarków, gdzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty: pisanki, słodycze, ozdoby takie jak: drewniane figurki, kołatki, i tak zwana pomlázka czyli spleciona z wierzbowych witek rózga kupowana na Poniedziałek Wielkanocny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

cdn
  • cdn
  • 28.04.2011 20:38

Jajko, symbol wielkanocy. Czy jesteście świadomi, że to atrybut bogini płodności Asztarte. Inny jej atrybut to zając. Dlaczego te atrybuty są łączone z Jezusem. Przecież on nie jest bogiem płodności. Kler najwidoczniej chciał uatrakcyjnić święta, wszak wszystko się sprzeda, musi tylko być atrakcyjne. Kasa się liczy dla kleru przede wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam na święta do Peru link

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 21.04.2011 02:00

ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.