Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kraj to obyczaj. Jak Europejczycy świętują Nowy Rok?

Redakcja
Francuzi pędzą na Pola Elizejskie, Węgrzy gotują leczo, a Czesi przygotowują sylwestrowe knedliki. Hiszpanie do północy spędzają czas z rodziną, a dopiero później Nowy Rok świętują ze znajomymi. We Włoszech sylwester, tak jak cały karnawał jest wesoły i niezwykle kolorowy.

Zwyczaj świętowania Nowego Roku pierwszego dnia stycznia wprowadził Juliusz Cezar podczas reformy kalendarza. Po raz pierwszy wtedy witano Nowy Rok 1 stycznia 46 r. p.n.e. Wcześniej Rzymianie za pierwszy dzień roku uznawali 1 marca.

Koniec świata i Sąd Ostateczny

W średniowieczu wierzono, że kończący się rok zwiastuje nadejście Sądu Ostatecznego, dlatego też w tym dniu dziękowali Bogu za to, że dał im szansę na poprawę i polepszenie swego życia. Wtedy narodził się też zwyczaj mszy noworocznych. Dziś już chyba niewielu rozpatruje to święto w kategoriach religijnych. Dla większości to czas zabaw i wyrywania się na małe wakacje. A jak świętują Nowy Rok mieszkańcy Europy?

Francja: Na Polach Elizejskich, restauracjach i dyskotekach

We Francji młodzież sylwestra i Nowy Rok spędza w klubach i na dyskotekach. Starsi Francuzi w tę szczególną noc idą na bale albo bawią się we własnym gronie w restauracjach. Głównym przysmakiem, serwowanym w Sylwestra są ostrygi i krewetki. Później jest czas na przystawkę, ale nie byle jaką: słynne – foie gras. W końcu danie główne, czyli tradycyjnie przyrządzana na różne sposoby polędwica wołowa. Na koniec oczywiście sery, a wszystko oczywiście pokrapiane szampanem. W Paryżu imprezy kończą się zazwyczaj pół godziny przed północą. Powód jest prosty: wszyscy pędzą na Pola Elizejskie aby tam wspólnie powitać Nowy Rok. Często w tę wyjątkową noc, komunikacja jest za darmo. Słusznie, bo pewnie i tak mało kto kupiłby bilet. Ciekawie wygląda powitanie Nowego Roku w porcie Saint Malo. Mieszkańcy i turyści witają go na plaży, wsłuchując się w szum morza.

– Wielu Francuzów wyjeżdża też w tym czasie do innych regionów kraju, bądź za granicę. Chcą przeżyć niezapomnianą przygodę i zobaczyć jak świętują inni – mówi Aleksandra Paris.

Węgry: Na Nowy Rok marcepan, kiermasze i leczo

Na Węgrzech Nowy Rok witany jest oczywiście z wielka pompą. W stolicy kraju, Budapeszcie organizowany jest co roku specjalny kiermasz, na którym turyści i mieszkańcy kupują liczne pamiątki sztuki folklorystycznej oraz szklane ozdoby. Na świątecznych stołach można znaleźć typowe dla Węgier pikantne jedzenie, w tym. m.in. gulasz i leczo podawane na różne sposoby.

– Cały sekret leczo tkwi w cebuli i papryce. Ważne są proporcje. Jemy je na różne okazje, ale obowiązkowo w Nowy Rok oprócz leczo muszą być różne rodzaje mięs i marcepan śmieje się Evelin Rufi. Młodzież świętuje w dyskotekach lub na licznych koncertach, starsi zadowalają się balami i domówkami.

Czechy: Knedliki sylwestrowe, szampan i piwo

Większość Czechów świętuje w domach wraz ze znajomymi i rodzinami lub w restauracjach oraz pubach. O północy wszyscy wychodzą na największe place swoich miast, by wspólnie przywitać Nowy Rok. Wszyscy biorą udział w pokazie sztucznych ogni, a następnie składają sobie życzenia oraz wznoszą toast.

– Wielu moich znajomych wyjeżdża na Słowację. Chcą pożegnać Stary Rok w pięknych słowackich Tatrach bądź ciepłych basenach – stwierdza Marcel Beran. Na świątecznym obiedzie podawane są tzw. "sylwestrowe kndeliki" z różnymi sosami. Popijane oczywiście piwem.

Hiszpania: Do północy z rodziną, potem z przyjaciółmi

– Do północy młodzież spędza czas z rodziną. To tradycja od wieków. Na dwanaście sekund przed północą zjada się winogrona. Jedno grono co sekundę i popija szampanem. Zaraz potem wychodzimy na ulice podziwiać fajerwerki, a następnie młodzież z przyjaciółmi bawi się na dyskoteki do białego rana – mówi Beatriz Munoz Villar. Dużym powodzeniem cieszą się imprezy w eleganckich restauracjach. Serwowane są najlepsze hiszpańskie wina i typowe specjały, jak np. "Tortilla".

Włochy: Imprezy spontaniczne, przebierańcy, karykatury

We Włoszech sylwester, tak jak cały karnawał jest wesoły i niezwykle kolorowy. Włosi przebierają się za różne postaci. Często parodiują polityków, wystawiają ich karykatury i kukły własnej roboty, a także obrzucają się serpentynami. Włosi lubią świętować sylwestra i karnawał na hucznych zabawach. – Za stolicę karnawału we Włoszech uważa się Viareggio. Natomiast jednym z najbardziej znanych jest karnawał wenecki. Charakterystycznym elementem są maski ludzi bawiących się na placach. Wtedy też odbywa się festiwal filmowy i wystawy sztuki współczesnej – wyjaśnia Antonio Neronkondo.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto