Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9956 miejsce

Co kraj to obyczaj. Warto o tym pamiętać, podróżując po świecie

Jak zachować się za granicą, by nikogo nie urazić? Wbrew pozorom, to może nie być takie proste. Mówimy innymi językami, mamy odmienne zwyczaje i wierzenia. Warto to wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem podróży!

Żyjemy w kraju, który raczej należy do liberalnych. Mało zachowań nas naprawdę szokuje i nie należymy do narodów, które agresywnie reagują na odmienność. Dlatego turyści przyjeżdżający do Polski dobrze się czują i nie muszą się szczególnie zastanawiać na tym, w jaki sposób mogą usiąść, by nikogo nie urazić czy też jak się ubrać, by nikogo nie zgorszyć. Ale nie wszędzie tak jest...

Przynajmniej dwa razy w życiu, z powodu swojej ignorancji - choć zawsze wydawało mi się, że z szacunkiem podchodzę do wyznaczonych zasad - obraziłam odczucia mieszkańców kraju, który odwiedzałam.

Jedno z tych zdarzeń miało miejsce na Ukrainie. Wchodząc do cerkwi w miejscowości, którą ciężko znaleźć na mapie, zapytałam, czy mój strój nie jest zbyt rażący dla strażniczki tego miejsca - wiekowej pani stojącej przy wejściu i taksującej wzrokiem każdego, kto przekraczał próg. Byłam przygotowana na to, że mnie nie wpuści i będę musiała przyodziać długą sukienkę i chustkę, ale staruszka nie miała nic przeciw temu, bym weszła do środka. I wszystko byłoby w porządku, gdyby chwilę później nie przyszła jej koleżanka i nie oceniła, że mój strój jednak nie przystoi świętemu miejscu. Z cerkwi zostałam wyrzucona, a pod moim adresem padło kilka epitetów. Z kolei w Turcji, starsza kobieta nie bardzo była w stanie zaakceptować to, że siedziałam prezentując światu podeszwy moich butów. A skąd mogłam wiedzieć, że to może komukolwiek przeszkadzać?

Łukasz Neska z eSKY.pl przypomina: Musimy pamiętać, że gdy zjawiamy się w jakimś kraju - nawet bardzo przychylnie odnoszącym się do turystów, z mieszkańcami, którzy wręcz czekają na gości - to nie jesteśmy u siebie i powinniśmy przestrzegać choć tych najbardziej podstawowych zasad grzecznościowych. Dlatego przygotowując się do podróży, poza tymi stronami w przewodniku, które opisują lokalne zabytki czy kuchnię, musimy dokładnie prześledzić te, poświęcone, zwyczajom i tradycjom. To może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

husaran
  • husaran
  • 14.10.2011 13:25

a niebieskie oczy uważane są przez niektórych jako anielskie a przez innych jako demoniczne...i jako sobie z tym poradzić. Zawsze być grzecznym i usmiechniętym, a wtedy nawet jeżeli popełnimy jakąś gafę zostanie nam to z dużym zrozumieniem i wyrozumiałoscią wybaczone...i nie obracać się w chamskich środowiskach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.