Facebook Google+ Twitter

Co kupuje ciemny naród

Przeczytałem tekst "Jednak ciemny naród tego nie kupił" i stwierdziłem, że wymaga on zdecydowanie szerszego skomentowania.

Sprawa zasadnicza - ja nie głosuję od lat nastu w wyborach, bo nie mam na kogo, piszę to żeby nie narazić się na zarzuty bezkrytycznego i bałwochwalczego sprzyjania danej opcji politycznej.

Najpierw zatem słów kilka na temat sondaży. Nie wiem czemu, ale mocno zniesmaczony jestem jak o tych sondażach słyszę czy czytam. Takie sondażowe manipulowanie tymi, którzy jeszcze sobą manipulować pozwalają. No bo jak ktoś szans nie ma, to po co na niego głos oddawać? Dotyczy to wszystko głosującej mniejszości. W zakresie sondaży, interesuje mnie jedna informacja, która niestety nie jest zbyt często podawana. Ile osób zupełnie nie ma na kogo głosować oraz ile w ogóle nie zamierza do wyborów się udać. Ludzie ci mają już po prostu dość pustych obietnic, kolesiostwa, kombinacji różnych, ciągle tych samych twarzy i tego sposobu uprawiania polityki, jaki dane jest nam oglądać. Tak naprawdę tylko ta grupa, jeżeli jej rozmiary staną się dostatecznie duże, jest w stanie doprowadzić do zmian, w wyniku których uwidocznione wady naszego systemu nie będą pogłębiane tylko likwidowane. Frekwencja w wyborach poniżej 20 proc., wbrew temu co niektórzy głoszą, będzie miała gigantyczne znaczenie i zapoczątkuje naprawdę istotne zmiany w sferze politycznej.

Czy nasze społeczeństwo jest dojrzałym europejskim społeczeństwem? Moim zdaniem jeszcze nie, bo na przykład akceptujemy w XXI wieku, na obecnym etapie szybkiego rozwoju, odbieranie szeregu przywilejów, wydłużanie wieku emerytalnego w warunkach postępu technicznego i malejącej ilości miejsc pracy, czy drenowanie naszych kieszeni, zamiast żądać racjonalizacji wydatków publicznych.

Wypadamy lepiej niż najbardziej pogrążone w kryzysie państwa UE - to fakt, może jednak w takich porównaniach warto także porównać płacę średnią i minimalną z tych krajów pogrążonych w kryzysie z płacami w naszym kraju? Może warto napisać, że koszt obsługi polskiego długu jest wyższy niż Hiszpanii, Portugalii czy Grecji. Warto może także przeanalizować genezę tego dość dziwnego kryzysu. Jedną z jego podstawowych przyczyn jest brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Przecież bez większego trudu można cofnąć się nieco w czasie i na podstawie dostępnych dokumentów zidentyfikować kolejnych decydentów w wielu krajach i obszarach, których decyzje lub zaniechanie ich podjęcia w konsekwencji doprowadziły do obecnej sytuacji.

Z kryzysem to trochę tak jak z wodą w zatkanej umywalce. Woda się z niej przelewa i można wycierać ciągle podłogę albo po prostu zakręcić kran. W aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej podejmowane działania w ramach walki z kryzysem, to wycieranie podłogi, natomiast strukturalne i głębokie zmiany w gospodarce i polityce byłyby zakręceniem kranu z wodą. Tymczasem walczy się ze skutkami, zamiast pokonać przyczynę kryzysu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

do Barbara Rudnicka - my nie równamy, to gadające głowy tak uzasadniają własne nieudacznictwo, no cóż jak barany można strzyc przy minmalnym czasie wypasania to dlaczego tego nie robić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

do ad Rem 20.54 - oczywiście, że zamawialiśmy na własnym podwórku, dusi sie popyt wewnetrzny coraz to nowymi obciążeniami fiskalnymi, dusi się inicjatywę prywatną szeregiem absurdalnych przepisów itd. Żyjemy na kredyt brak myśli i koncepcji długotermonowej, ciekawe co będzie jak już wszystkie srebra rodowe, meble i nawet deski z podłogi wyprzedamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 30.08.2012 20:54

Doprawdy ....czy zamawialiśmy sobie globalny kryzys ....NIE ...Musimy to przeżyć i tyle . Jak dla mnie , to mamy zbyt dużo grup zawodowych uprzywilejowanych do których dokłada państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Denerwuje mnie to, że zawsze równamy do najgorszych, a dla mnie to żadne pocieszenie, że jest lepiej niż w Czadzie, czy Górnej Wolcie. Siła nabywcza naszej waluty jest pewnie porównywalna, ale im chociaż banany rosną w ogrodkach :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

wystąpienia mające miejsce własnie w Sejmie niesmowicie uwiarygodniają mój tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń
nikt
  • nikt
  • 30.08.2012 11:53

ciemny lud każde uzasadnienie kupi zatem wałki są i będą

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Prostak
  • Roman Prostak
  • 30.08.2012 10:21

zawsze jest wina kogoś, tylko nie tego co za nadzór ospowiada

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.