Facebook Google+ Twitter

Co łączy Google Maps i medycynę? Jeszcze nic, ale wkrótce może się to zmienić

Algorytm zastosowany w Mapach Google może być wykorzystany do powiększania obrazu ludzkiego organizmu. Na ten nietypowy pomysł wpadli naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

 / Fot. zrzut ekranu/YouTubeMapy Google wpłynęły na nasz sposób postrzegania świata. Z ich pomocy korzysta codziennie miliony ludzi na świecie, którzy zamiast rozwijać na stole potężne mapy i plany wpisują na klawiaturze komputera lub ekranie smartfonu wybraną lokalizację lub planują trasę z punktu A do B. Okazuje się, że algorytm wykorzystany przez Google może mieć jeszcze poważniejsze zastosowania.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii wpadł na pomysł, by wykorzystać oprogramowanie do obserwacji ludzkiego organizmu. Sposób przybliżania, który znamy z Map Google mógłby pozwolić na powiększanie oglądanego obszaru do pojedynczej komórki - podaje Popular Science.

Obecnie naukowcy wykorzystują algorytm do obserwacji tkanek kości biodrowej i szukania przyczyn zmian zwyrodnieniowych, które występują zwłaszcza u osób starszych. Melissa Knothe Tate, inżynier i biolog z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii po zeskanowaniu obrazu z elektronowego mikroskopu skaningowego, dzięki technologii znanej z Map Google mogła powiększyć wybrany obszar i stworzyć analizę molekularną, która zajęłaby jej zespołowi nawet 25 lat.

Czytaj także: Wielki Zderzacz Hadronów znów działa. Pierwsze zderzenia cząstek nastąpią w czerwcu


"Po raz pierwszy możemy przejść od ogólnego obrazu organizmu do poziomu komórkowego, by zobaczyć sposób odżywiania komórek i jak są połączone" - powiedziała Tate. Zdaniem badaczki nowa metoda może otworzyć drogę opracowania nowych terapii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.