Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13434 miejsce

Co łączy Nokię z bankrutem z branży komputerowej? Efekt Osborne'a

W 1983 r. Adam Osborne zapowiedział wdrożenie przez jego firmę - Osborne Computer Corporation, nowych komputerów osobistych. Od deklaracji do ich wypuszczenia minął ponad rok. Firma rychło zbankrutowała, bo klienci przestali kupować aktualnie dostępny produkt, czekając na jego następcę. O urządzeniach OCC mało kto dziś pamięta, za to do słownika wszedł nowy termin - efekt Osborne'a, który pozostaje ciągle aktualny.

Komputer Osborne 1 / Fot. Bilby/CC 3.0Oprócz przypadku OCC podręcznikowym przykładem efektu Osborne'a są działania Nokii. Firma wielokrotnie popełniła błąd polegający na tym, że zapowiedziała wdrożenie nowej platformy, a w zasadzie platform, równocześnie nie spiesząc się z ich wdrożeniem lub ostatecznie rezygnując z nich. Przykładem jest oczywiście MeeGo, który został zaprezentowany oficjalnie w lipcu 2010 r. Po roku świat obiegła informacja o Nokii N9 z tym systemem, by po kilku tygodniach dotarły do nas doniesienia, że będzie to pierwsza i ostatnia słuchawka pod kontrolą MeeGo. Podobnie rzecz się ma z Windows Phone 7. W lutym dowiedzieliśmy się o aliansie Nokii i Microsoft. Do dziś nie wiadomo, kiedy smartfony z WP trafią na rynek.

To, że zadziałał efekt Osborne'a pokazują wyniki koncernu za IIQ. Sprzedaż smartfonów firmy spadła o 34 proc. Dotychczasowy gigant spadł na 3. miejsce plasując się za Apple i Samsungiem. W międzyczasie koncern szumnie prezentuje kolejne produkty z Symbianem, choćby budżetowy model 500. Na facebookowej stronie fińskiego producenta trwa też odliczanie do wdrożenia "czegoś nowego". Będzie to kolejna wersja Symbiana - Belle. Pod dość ładną animacją, która liczy czas, pojawiło się ponad 640 komentarzy podnieconych użytkowników systemu.

Przeczytaj cały artykuł w serwisie Technologie Wiadomości24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.