Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27323 miejsce

Co łączy pszczoły i... ludzi?

Pszczoła i człowiek mają wiele wspólnego w procesie starzenia się organizmu i łączy nas ten sam rodzaj białek w komórkach mózgowych. Efekty badań pokazały, że człowiek - podobnie jak pszczoły - może poprawić sprawność pracy umysłu.

Malutka pracowita pszczółka, która niestrudzenie całymi dniami, wiosną i latem, zbiera miód i pyłek kwiatów, a jednocześnie prowadzi nieocenione zabiegi zapylania kwitnącej przyrody, dając ludziom i zwierzętom dary owoców tego dzieła, ma także wiele innych bezcennych dla nas darów. Jej produkty – miód i kit pszczeli – leczą z różnych chorób i pielęgnują naszą cerę.

Niedawno amerykańscy naukowcy z Arizona State University odkryli, że człowiek ma wiele wspólnego z pszczołami. Łączy nas podobny proces starzenia się organizmu. W dodatku pszczoły mają ten sam, co my, rodzaj białek w komórkach mózgowych. Na podstawie obserwacji życia i starzenia się owadów, naukowcy sugerują, że "sekret dobrej pamięci może leżeć w zmianie otoczenia" – czytamy w serwisie rmf24.pl.

Wyniki badań pokazują, według badaczy z Arizona State University, że substancja białek w komórkach mózgowych, chroni m.in. przed rozwojem demencji. A efekty badań sugerują, że człowiek - podobnie jak pszczoły - może poprawić sprawność pracy swojego umysłu na drodze, na przykład zmiany otoczenia.

Podobny proces starzenia się pszczół i ludzi ma swoje konkretne objawy. Otóż, po okresie wychowywania swojego potomstwa, kiedy pszczoły wyruszają z gniazda po pokarm, w zaledwie dwa tygodnie "zmienia się struktura ich skrzydeł" i tracą owłosienie. Ale najistotniejsze, że ich mózg traci pewne wcześniejsze funkcje - przede wszystkim następują "ograniczone zdolności do uczenia się nowych rzeczy" - zauważyli badacze.

Badania porównawcze osobników młodszych i starszych dowiodły do kolejnych ciekawych wniosków. Naukowcy dowiedli więc istotnych różnic w pamięci młodszych i starszych pszczół. Po tym, jak starsze pszczoły przejęły obowiązki młodszych, wszystkie funkcje ich pamięci uległy znacznej poprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.