Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15166 miejsce

Co łączy Sejm z wychowaniem panien? Dzień otwarty w Sejmie RP

Gmach zajmowany przez Sejm RP ma długą historię. Pierwsze obrady odbyły się na Wiejskiej w 1918 roku, a wcześniej w budynku mieściły się instytuty szkolno-wychowawcze. Gmach i jego dzieje będzie można poznać w dzień otwarty już 20 lutego.

Gmach Sejmu od strony ul. Wiejskiej / Fot. Piotr Waglowski, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sejm_rp_front_20070103.jpg&filetimestamp=20070103180548Pochłonięci śledzeniem debat czy kłótni polityków nie pamiętamy, że budynek Sejmu RP sam w sobie ma swoją historię, i to całkiem ciekawą. Według przewodnika, tereny naktórych usytuowany jest gmach (tzw. Skarpa Wiślana, czyli okolice ul. Wiejskiej, Górnośląskiej i Maszyńskiego) jeszcze w połowie XIX wieku porastał ogród.

W latach 1851-1853 wzniesiono w tym miejscu budynki Instytutu Szlacheckiego (8-klasowej męskiej szkoły średniej), które po niespełna 10 latach przekazane zostały Instytutowi Maryjskiemu (zwanemu także Aleksandryjsko-Maryjskim Instytutem Wychowania Panien). Była to żeńska szkoła średnia o antypolskim charakterze.

Przerobienie szkoły i internatu dla panien na siedzibę parlamentu nie było łatwe, bo odbywało się w okresie zimowym i pod dużą presją czasową (w ciągu zaledwie 61 dni roboczych). Na dwie zmiany pracowało intensywnie 400 osób, nie zdążono jednak osuszyć wnętrz i wilgoć dawała się we znaki przez kilka tygodni. W ramach remontu przerobiono klasy szkolne, sypialnie, dwie kaplice - katolicką i prawosławną - oraz mieszkanie przełożonej.

W ich miejsce powstały pokoje konferencyjne dla komisji sejmowych, pokoje dla klubów, biblioteka i restauracja. Wykorzystano także mały budynek gospodarczy, gdzie pierwotnie mieściła się kuchnia, pralnia i szpitalik, a który przerobiony został na pokoje ministrów, ambasadorów i naczelnika państwa. Najwięcej problemów dostarczyła sala obrad plenarnych Sejmu, a od 1922 r. również Senatu - dawna jadalnia instytutu.

O tych i innych ciekawostkach dowiemy się podczas wycieczki po gmachu Sejmu i Senatu. Zwiedzanie (całkowicie bezpłatne) odbywa się w grupach kilkunastoosobowych pod opieką przewodnika i trwa ok. 1,5 godziny. Można fotografować lub używać kamery. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegóły: www.sejm.gov.pl (zakładka: edukacja) lub tel. 022 694 23 38, 022 694 16 88.

Uwaga! 20 lutego 2011 – Dzień Otwarty Sejmu. Zwiedzanie jest możliwe w godz. 9-16 i nie wymaga rezerwacji ani wcześniejszego zaproszenia. Osoby zwiedzające Sejm powinny mieć przy sobie dokument tożsamości.


*Opracowując materiał korzystałam również z tekstu Anna Rymarczyk - Warszawski Przewodnik Miejski http://owarszawie.bloog.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.