Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

103 miejsce

Co łączy wieś Gajków z serialem „Pierwsza miłość”?

Leżący nieopodal Wrocławia Gajków to wieś licząca niespełna tysiąc mieszkańców. Na planie serialu "Pierwsza miłość" Gajków "występuje" jako miejscowość Wadlewo...

Gajków

 / Fot. Małgorzata MichalukWieś przynależąca terytorialnie do gminy Czernica, w powiecie wrocławskim, w województwie dolnośląskim. Położona na prawym brzegu Odry.

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się już w 1276 roku w dokumencie podpisanym przez księcia Henryka Probusa, który dobra Gaycowo nadał swojemu wiernemu słudze, marszałkowi Pakosławowi Zdzieszycowi. Etymologia nazwy pochodzi najprawdopodobniej od gaju lub od staropolskiego imienia Gojka. We wspomnianym dokumencie możemy ponadto przeczytać, że w podarowanej wiosce znajduje się Kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty. Od 1652 roku nieprzerwanie do 1945 roku wieś nazywała się Margareth.

Do XVIII wieku zmienne były losy Gajkowa. Wioska w XIV wieku stała się własnością Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Trzy wieki później, w trakcie wojny trzydziestoletniej, gajkowski kościół został ograbiony przez Szwedów. W 1711 roku świątynię ostatecznie rozebrano i wybudowano nowy obiekt kultu, w stylu barokowym. Prace zakończono w 1713 roku.

 / Fot. Małgorzata MichalukW 1834 r. doszło do tragedii, wieś ogarnął pożar. Spaliła się część domów, plebania i szkoła parafialna. W tym okresie ludność zamieszkująca Gajków zajmowała się rolnictwem i ogrodnictwem, liczyła ok. 200 osób.

Na początku XX wieku na Odrze na wysokości Gajkowa zbudowany został kanał żeglugowy oraz przystań dla statków wycieczkowych płynących z Wrocławia do Jelcza. Wieś wzbogaciła się o żelazny most nad kanałem, a także prewentorium dla osób chorych na gruźlicę. Lokalizacja nie była przypadkowa, wykorzystano panujący na tym obszarze mikroklimat. W 1947 r. wsi nadano jej dzisiejszą nazwę. Część powojennych mieszkańców Gajkowa stanowią polscy wysiedleńcy z Kresów Wschodnich, a konkretnie z miejscowości Chodaczków Wielki.

Aktualnie Gajków liczy 922* mieszkańców. Dzieli się umownie na część starą i nową. Ta druga to typowa „sypialnia” dla osób zawodowo związanych z Wrocławiem. Na obszarze przynależnym do wioski znajduje się stacja benzynowa, supermarket dużej sieci handlowej, oraz dwa sklepy spożywcze. Gajkowianie skrzyknęli się i wspólnymi siłami założyli stowarzyszenie przyjaciół swojej miejscowości.

Serial "Pierwsza miłość"

 / Fot. Małgorzata MichalukPierwszy odcinek serialu został wyemitowany przez telewizję Polsat 4 listopada 2004 roku. Aktualnie widzowie mogą oglądać 12. sezon tej, jak wskazuje tytuł, miłosnej telenoweli. Przy produkcji do tej pory pracowało 13 reżyserów i 34 scenarzystów. Ta ostatnia liczba zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wyemitowanych zostało ponad 2100 odcinków. W serialu zagrało kilkuset aktorów. W telenoweli mogliśmy zobaczyć między innymi: Anetę Zając, Mikołaja Krawczyka, Ewę Skibińską, Aleksandrę Zienkiewicz, Wojciecha Dąbrowskiego, Łukasza Płoszajskiego, Rafała Cieszyńskiego i wielu, wielu innych.

Akcja serialu rozgrywa się we Wrocławiu, do którego na studia medyczne ze wsi Wadlewo przyjeżdża Marysia Radosz. Główny wątek „miejski” serialu skupia się na pokazaniu jej życia w tzw. „wielkim mieście”. Widzowie śledzą perypetie miłosne Marysi Radosz z kolejnymi partnerami. W serialu możemy także przyglądać się zawiłym losom jej przyjaciół, znajomych, członków rodziny.

Natomiast w podwrocławskiej wsi Wadlewo toczy się życie Emilki Śmiałek i jej ojca Mariana. Serial przybliża także losy sąsiadów wymienionej pary. Bohaterowie konfrontują się z typowymi problemami występującym na polskiej wsi. Ich perypetie pokazane są w przejaskrawiony sposób, z przymrużeniem oka.

Co łączy wieś Gajków z serialem „ Pierwsza miłość”?

Wieś Gajków „udaje” w serialu miejscowość Wadlewo. Uściślając, plenery kręcone są głównie (ale nie tylko) w „gajkowskim” sklepie i jego okolicach. Chodzi o obiekt handlowy położony obok kościoła. W telenoweli możemy również zobaczyć wejście do salonu fryzjerskiego „Victoria”, który sąsiaduje z wymienionym sklepem. I tu pierwsze zdziwienie, po otwarciu drzwi, wchodzimy do Świetlicy Środowiskowej. Ma tu również swoją siedzibę, między innymi, Koło Gospodyń Wiejskich. Mieszkańcy Gajkowa spotkają się w tej placówce 25 października 2015 roku, ponieważ zwyczajowo pomieszczenia świetlicy wykorzystywane są jako lokal wyborczy.

 / Fot. Małgorzata MichalukSklep spożywczy istnieje naprawdę. Ekipa filmowa wynajmuje go, co jakiś czas, na okres siedmiu, dziesięciu dni, wówczas jego klientami zostają aktorzy i statyści. Wnętrze tego lokalu handlowego wygląda wtedy nieco inaczej. Część produktów „stoi do klientów tyłem”. Wiadomo, chodzi o uniknięcie kryptoreklamy.

Gajków to typowa podwrocławska wioska, położona ok. 5 kilometrów od granic miasta. W trakcie kręcenia zdjęć ruch uliczny na wysokości sklepu zostaje zatrzymany. Jeżeli któryś z mieszkańców nieoczekiwanie wejdzie w kadr, los zdjęć jest przesądzony. Trzeba je wyciąć. Spory kłopot sprawiają też zwierzęta, które muszą być zamknięte na czas kręcenia filmu.

Przed przystąpieniem do pisania tego tekstu byłam przekonana, że statystami są mieszkańcy Gajkowa. I kolejne zaskoczenie, okazuje się, że ekipa filmowa przyjeżdża ze swoimi, przywozi ich autokarem. Wszyscy zatrudnieni są na umowę o dzieło. Pieniędzy ze statystowania wielkich nie ma, jakieś 60, 70 zł za dzień zdjęciowy. Tak przypuszczają rozpytywani przeze mnie Gajkowianie. Jeden z nich pamięta, że w 2011 roku statyści za 12-godzinny dzień pracy otrzymywali wynagrodzenie w wysokości 40 zł. Czasami zatrudniani są również mieszkańcy wioski, jak pan Władek, który miał okazję przejechać swoim ciągnikiem obok sklepu a za jakiś czas zobaczyć tę scenę w jednym z odcinków telenoweli.

W serialu: „Pierwsza miłość” „występują” ponadto takie obiekty jak Kościół pod wezwaniem św. Małgorzaty, pobliski stalowy most, przystanek autobusowy.

Na mieszkańcach Gajkowa fakt kręcenia w ich miejscowości serialu, nie robi już specjalnego wrażenia, zdążyli się przyzwyczaić. W końcu ekipa filmowa przyjeżdża tu od 11 lat. Stan ekscytacji na pewno minął. Pomimo pewnych utrudnień mieszkańcy ciepło wyrażają się o osobach realizujących telenowelę.

Pewna pani namawia swoich krewnych mieszkających na terenie całego kraju do oglądania serialu: „Pierwsza miłość”, dzięki niemu mogą zobaczyć, chociaż kawałek miejscowości, w której żyje.

Warto odwiedzić Gajków nie tylko z powodu kręcenia filmu. Tereny przyległe do Odry sprzyjają spacerom. Są tu również wymarzone miejsca dla wędkarzy.

*Dane z 2010 roku - na podst. Wikipedii
Źródło:
http://www.czernica.pl/pl/758/0/dawne-dzieje.html o:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gajków
http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=1214188
Informacje własne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.