Facebook Google+ Twitter

Co ma grillowana karkówka do wizyty prezydenta Busha?

W Gdańsku wylądował samolot z prezydentem Stanów Zjednoczonych na pokładzie. Dla większości gdańszczan ta „tranzytowa” wizyta nie ma żadnego znaczenia. Nie dla wszystkich jednak.

Logo lotniska w Gdańsku Rębiechowie / Fot. Ewa KowalskaDo płyty lotniska w Gdańsku Rębiechowie, przylegają ogródki działkowe, których użytkownicy przywykli do fascynującego widoku lądujących i wzbijających się w niebo maszyn, a ryk silników wpisał się w klimat tego miejsca. Codzienne życie lotniska w żaden sposób nie wpływa na sielankę wypoczywających tu działkowiczów. Ostatnio jednak ich spokój zakłócił ... prezydent Stanów Zjednoczonych

Dwa dni przed „godziną zero”Paparazzi czy amatorzy zdjęć lotniczych? / Fot. Ewa Kowalska
- Komendant Komisariatu Policji w Gdańsku Osowej zaprosił działkowiczów na spotkanie, związane z prezydencką wizytą na lotnisku - mówi Henryk Mizgier, gospodarz jednego z sektorów Rodzinnych Ogrodów Działkowych Rębiechowo. - Komendant jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na ulicy Nowatorów, która biegnie wzdłuż pasa startowego. Zapowiedział, zgodnie z zaleceniami ochrony amerykańskiego prezydenta, zakaz przebywania na działkach od godz. 21 we czwartek, do godz. 21 w piątek, 8 czerwca. Oczywiście zastosujemy się do prośby policji, ale żałujemy bardzo, że wizyta prezydenta będzie miała miejsce w tak piękny, długi weekend. Wielu z nas zaplanowało spotkania rodzinne i towarzyskie przy grillu, które teraz musimy odwołać.

Lotnisko widziane od strony działek (smuga z lewej strony to fragment odrodzenia) / Fot. Ewa KowalskaDzień przed „godziną zero”
W Rębiechowie pojawiły się pierwsze wozy transmisyjne, dyrektor lotniska udzielał wywiadu dziennikarzowi TVP, ruch pasażerski odbywał się bez większych zakłóceń, a wokół płyty lotniska krążyła większa niż zwykle ilość ludzi, zaopatrzonych w profesjonalne aparaty fotograficzne.

Działkowicze zastosowali się do zaleceń policji. Mimo pięknego wieczoru i wolnego od pracy dnia, ruch wokół ogródków niemal zamarł. Pojedyncze samochody opuszczały teren działek, a na ulicy Nowatorów zapanowała cisza. Gdzieniegdzie dostrzec jeszcze można było krzątających się wokół altanek działkowiczów, nikt jednak nie ośmielił się grillować, przygotowaną wcześniej karkówkę. ul. Nowatorów, tuż przed zamknięciem / Fot. Ewa Kowalska

Dwie godziny przed „godziną zero”
Ulica Nowatorów nadal była przejezdna, a na działkach ... jakby pojawiło się więcej ludzi. Wzdłuż całego ogrodzenia lotniska, co około 200 metrów, stali umundurowani policjanci, wyraźnie wykończeni upałem. Jedni niemal wisieli ze zmęczenia na ogrodzeniu, inni usiłowali się schronić w cieniu krzaków.

Oczekiwanie ... / Fot. Ewa KowalskaGłówna ulica dojazdowa do lotniska, ani obwodnica od ul. Kartuskiej w kierunku Gdyni, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, o 14.45 nie była jeszcze zamknięta. Policjanci w pełnej gotowości czekali na rozkaz ich wyłączenia z ruchu. Mieszkańcy Trójmiasta poważnie potraktowali zapowiedzi policji dotyczące utrudnień ruchu, obwodnica świeciła pustkami, co o tej porze dnia jest zjawiskiem niezwykłym.

„Godzina zero”Samolot z prezydentem podchodzi do lądowania / Fot. Ewa Kowalska
O godzinie 16, dziennikarka jednej ze stacji radiowych poinformowała „Prezydent Bush jest już w Polsce. Jego samolot wylądował na lotnisku wcześniej niż przewidywano. Za chwilę odbędzie się uroczyste powitanie prezydentów. Bezpośrednio z lotniska, relacjonuje ...”
Osiemnaście minut później, mieszkańcy osiedla Kalina, położonego nieopodal lotniska, zauważyli zbliżającą się ku nim charakterystyczną sylwetkę samolotu, prezydenckiego samolotu. Dwie minuty później, dwadzieścia minut po nieprawdziwej, „bezpośredniej relacji z lotniska” , maszyna zahuczała nad ich głowami i usiadła na pasie startowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

(+) Za pokazanie różnicy między dziennikarzem zawodowym i obywatelskim. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.06.2007 08:24

(+)... bdb

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

To było ekstra :-) +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.06.2007 00:37

baardzo "fajnie"! Bo jeden z drugim (siebie warci) przylecieli tutaj, to trzeba było sparaliżować części miast i regionów. Kto za to zapłaci? Ja, Ty, On, i inni. Po co taka pokazówa?Jak Frau Merkel frunęła na Hel nie potrzeba jej było takiej afery - a polityczką jest lepszą od tych dwóch.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.06.2007 22:54

(+) Czasami tak bywa, ze paranoja jest podstawa normalnosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

coś nie tak??:):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wow +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.