Facebook Google+ Twitter

Co minutę giną lasy tropikalne o powierzchni 50 boisk futbolowych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-05 18:45

Żywe lasy tropikalne są warte znacznie więcej, niż materiały pozyskiwane w wyniku ich wycinania. Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy badający problem wylesienia w Indonezji.

Indonezyjskie lasy giną bardzo szybko - działające tam firmy wycinają drzewa, by produkować z nich drewno; potrzebne są także wykarczowane tereny do uprawy palm, których olej wykorzystywany jest w przemyśle biopaliwowym. Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Queensland obliczyli jednak, że pozostawienie lasów nietkniętych może przynieść znacznie większe korzyści.

Umożliwi to globalny mechanizm REDD, który zakłada wypłacanie rekompensat za niewycinanie drzew i pozostawianie w roślinach węgla, który w przeciwnym razie mógłby w postaci CO2 dostać się do atmosfery.

Na międzynarodowym rynku emisja tony dwutlenku węgla kosztuje 30 dolarów, natomiast w przypadku indonezyjskich lasów próg opłacalności zaczyna się od 10 dolarów za tonę, potencjalny zysk jest zatem trzykrotny.

Publikacja pracy australijskich naukowców zbiega się z obchodzonym dziś Światowym Dniem Środowiska Naturalnego, eksperci przypominają przy tej okazji, że w skali globalnej co minutę wycinane są fragmenty lasów tropikalnych o powierzchni 50 boisk futbolowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.