Facebook Google+ Twitter

Co mogą nam zrobić cyberzłodzieje?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-20 14:37

Cyberprszestępczość to nowe zjawisko socjologiczne, które według badań Instytutu Ponemon, przeprowadzonych wśród specjalistów branży IT, stanowi obecnie największe zagrożenie dla miłośników Internetu.

Fot, ilustracyjna / Fot. sxc.huCyberprszestępczość to nowe zjawisko socjologiczne, które według badań Instytutu Ponemon,
przeprowadzonych wśród specjalistów branży IT, stanowi obecnie największe zagrożenie dla miłośników Internetu. O zagrożeniach, na jakie narażeni są Internauci w związku z przejęciem danych osobowych, rozmawiamy z Anną Zbroją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Tomaszem Zamarlik z G Data Software.

W przeciągu ostatniego miesiąca wiele kontrowersji wzbudziła głośna kradzież danych użytkowników portalu Wykop. Jak obecnie wygląda struktura systemów służących do zabezpieczania danych wśród użytkowników Internetu?
Tomasz Zamarlik z G Data Software:
Sprawa Wykopu zainicjowała dyskusję zarówno na temat właściwego zabezpieczenia danych użytkowników portali internetowych oraz braku odpowiednich regulacji prawnych, które precyzowałyby zasady ochrony danych osobowych i praw autorskich wśród Internautów. Kradzież danych dostępnych online równi się bowiem zasadniczo od przywłaszczenia sobie cudzej tożsamości w świecie realnym. Cyberpszestępcy, posiadając prywatne loginy i hasła, w przeciwieństwie do zwykłych złodziei, mogą na koszt ofiary zrobić zakupy w wirtualnej rzeczywistości, lub co gorsze doszczętnie opróżnić konto bankowe. Kwestie takie jak wysyłanie SPAMu czy obraźliwych maili, a także przeprowadzanie ataków DDoS to chyba "najmniej" szkodliwe z działań, na jakie jesteśmy narażeni.

Administratorzy są jednak zobowiązani do dodatkowego zabezpieczania danych osobowych.
Tomasz Zamarlik z G Data Software: Tak, ale w praktyce nie ma systemu, który w 100 procentach chroniłby dane Internautów. Nawet jeżeli hasła są dodatkowo hashowane - szyfrowane za pomocą algorytmów - to jednak nadal dość łatwo mogą zostać wydobyte. Istnieje wiele programów, które z powodzeniem umożliwią odczytanie zakodowanej informacji. Co więcej hakerzy bazują również na ludzkim zaufaniu i naiwności. Wielu Internautów używa tych samych loginów oraz haseł do rejestrowania się na różnych portalach i serwisach. Dlatego kradzież danych z Wykopu odbiła się głośnym echem wśród użytkowników Allegro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.