Facebook Google+ Twitter

Co mogą wymyślić nasze dzieci w Dniu Matki?

Dzieci mają przeróżne pomysły, jak uczcić i uradować swoje mamy w dniu ich święta. Nadal najczęściej wykonują laurki, przy tym są one coraz wymyślniejsze. Zawierają nie tylko rysunki czy malunki, ale są na nich naklejone różne błyskotki, koraliki, wstążeczki, muszelki i inne drobiazgi zdatne do przyklejenia.

Mamo kochana,
kocham Cię od rana,
i wieczorem i w nocy
z całej mocy.


To wierszyk wymyślony przez pięcioletniego Tomka z okazji Dnia Matki. Długo nad nim myślał, bo w tym wieku nie jest łatwo równocześnie tworzyć, znajdować rym oraz pamiętać. To duże osiągnięcie, takie na miarę pięcioletniej miłości do mamy.

Bywa że miłość kosztuje

Laurki córeczek wyraźnie różnią się od tych, które wykonują chłopcy. Widziałam laurkę z przyklejonymi cukierkami w papierkach (to dzieło chłopca) oraz z zasuszonymi płatkami róży (pomysł dziewczynki). Oprócz przyklejania, bywają też laurki haftowane, nacierane perfumami i - o zgrozo - mówiono mi o takiej, która została przyozdobiona kolorowymi kosmetykami mamy. Ta mama bardziej doceniła pomysł i wysiłek dziecka, niż bolała nad stratą. Powiedziała przy tym "tak bywa z miłością, że nieraz kosztuje".

Oprócz laurek, dzieci tworzą też inne dzieła, mające mamom sprawić radość. Widziałam nie tylko różne figurki z plasteliny i gliny, ale też piękne korale z nawleczonego na nitkę makaronu. A niektóre nastolatki wręczają swojej mamie "kupon na dobry uczynek", taki jak na przykład sprzątanie mieszkania (z włączeniem - co zaznaczają - swojego pokoju!).

Dzieci nie tylko lubią być obdarowywane, ale też niezmiernie cieszy je dawanie prezentów tym, których kochają. I niech to raczej nie będą prezenty zakupione za kieszonkowe, ale namawiajmy je do upominków pomyślanych i wykonanych samodzielnie, na miarę możliwości konkretnego dziecka. Jednym z prześlicznych prezentów, jakie mogłam obserwować, była dziewczęca spódniczka zapełniona główkami stokrotek. Ta dziewczynka, o porażeniu ruchowym dłoni, nie potrafiła palcami uchwycić stokrotki za łodyżkę. Wobec tego chwytem całej dłoni zrywała same kwiatuszki. I tak stała, promieniejąc radością, unosząc brzegi spódniczki pełnej miłości w kolorze białym. Bo różne są barwy miłości.

Przypomnieć o każdej z nich

Miłość może też przynieść rozczarowanie. A było tak: ktoś w swoim ogrodzie, tuż przy drucianym płocie, zasiał czerwone maki. Najpierw pąki, a później duże, czerwone kwiaty wychylały się zza siatki, ozdabiając chodnik. Po prostu kwiaty wychylały się ku słońcu. Przechodziłam w tym miejscu wielokrotnie i widok ten cieszył mnie. Radował też Grzesia, który zaplanował sobie na Dzień Matki zerwanie bukietu tych pięknych kwiatów. Jednak kwitnienie maków nie dotrwało do matczynego święta i Grzesiowi było smutno. On jeszcze nie wie, że miłość ma niejasny związek z czasem - nieraz pojawia się za wcześnie, niekiedy przychodzi zbyt późno, albo wcale. Ale tak bywa z miłością między dorosłymi ludźmi.

Natomiast wzajemna miłość między matką i każdym jej dzieckiem, zazwyczaj rodzi się wraz z narodzinami dziecka. Ma ona swoją dynamikę, swoje wzloty i upadki, ale rozwija się i trwa. Jedynie w dalszych latach życia niekiedy się zdarza, że bardzo już dorosłe dziecko zapomina o swojej matce.

Dzień Matki obchodzimy między innymi po to, żeby przypomnieć o każdej z nich. Nie tylko o Tej, która pełna poświęcenia pomaga w wychowywaniu wnuków; ale też o Tej, która w starości i chorobie oczekuje naszej pomocy. Ponadto również o Tej, której na świecie już nie ma, ale która przecież nadal istnieje w naszych uczuciach i myślach. Dzień Matki to nie tylko święto, w którym swoją miłość i wdzięczność powinny okazywać dzieci małe i duże, ale także te już bardzo dorosłe dzieci, które same są matkami i ojcami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

egzaltowane do bólu zębów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne przykłady wyrażania uczuć wobec mam.
Wnioski końcowe przypominają mi moje rozważania o babciach. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.