Facebook Google+ Twitter

Co mógł zrobić Putin, aby osiągnąc lepszy wynik wyborczy?

Choć tak naprawdę Putin osiągnął wszystko co chciał chyba najbardziej optymalną metodą, to reakcje polskich mediów skłoniły mnie do zwrócenia uwagi na to, co mógł zrobić, by zdobyć 100 procent mandatów.

Putin zdecydował się na wykorzystanie swojej niewątpliwej władzy nad mediami do przekonania wyborców, że jedynie jego partia jest warta ich głosów. Rozwiązanie to ma wady. Po pierwsze co inteligentniejsi ludzie są podejrzliwi wobec tego, co pokazywane jest w TV. Wiedzą oni, ile warta jest jej „obiektywność” jeśli widać tam tylko jedną słuszną drogę. Zaczynają więc szukać czegoś innego i głosują „przeciw” - już nawet nie istotne na kogo. Po drugie prowadzi to do osłabienia pozycji wśród krajów, gdzie w TV pokazywane jest więcej partii.

Nie napisałem nic odkrywczego. Jednak droga, którą obrał Putin była prostsza i jak wiemy skuteczna, a takie mocarstwo jak Rosja nie musi szczególnie obawiać o swój wizerunek na arenie międzynarodowej. Wspomniane ułomności polityki Putina nie były żadną przeszkodą.

Istniało jednak lepsze rozwiązanie. Putin mógł podzielić swoją partię powiedzmy na cztery mniejsze, oficjalnie niezależne bloki. Jedni by wierzyli w Boga, drudzy nie. Ci głosili by, że ZSRR było fajne, a tamci że wręcz przeciwnie. Na pewno Putin ma wśród swoich ludzi odpowiednie kandydatury na stanowiska przewodniczących takich tworów. W ten sposób niemal każdy Rosjanin oglądał by w TV cztery różne partie, reprezentowane przez różnych ludzi. Wydawało by mu się, że ma wybór. Nie ważne, że to ta sama linia ideologiczna.

Można to było wykorzystać jeszcze lepiej. Na przykład naśmiewać się otwarcie z partii opozycyjnych. Mówić że mają 0,1% poparcia, że to dziwolągi głoszący same głupoty – czy ktoś by się przyczepił? Nawet „Zachód” by nie zwrócił uwagi. Przecież w TV pokazują różne partie – mamy wolność i demokrację!

Tak więc wynik wyborów podobny do tego, jaki mamy w Polsce niemal zawsze, czyli 100 procent mandatów dla socjalistów przy pełnym poparciu opinii międzynarodowej i całego społeczeństwa był w zasięgu ręki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Ostatnie zdanie zaskakuje, ale skupię sie raczej na pytaniu autora; Co mógł zrobić Putin? Odpowiedź brzmi: NIC. Dlaczego? Bo jakby zdobył 100% mandatów to nie mógłby głosić po świecie, że w Rosji były demokratyczne wybory. Poza tym czy ma się 3/4 w parlamencie czy 100% to i tak z konstytucją Putin może robić co zechce i rządzić jak chce, czyli demokratycznie rzecz jasna. Ze 100 procent musiałby się Putin tłumaczyć przed światem (jak to się niby stało) i opozycja by podniosła większy hałas, a tak to nikomu nie wypadało nie uznać demokracją zalatującego wyniku wyborów. Czegóż więcej trzeba do szczęścia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za bzdurę o 100% dla socjalistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Mariką. Są dokładnie 4 partie w Dumie. Komuszki, Socjalisty mniejsze, Populiści, Jedna Rosja (wszystko w jednym). Demokracja pełną gębą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podzielić swoją partię na cztery mniejsze?
Ależ tak de facto jest. Nie ma w Dumie partii opozycyjnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jemu 100% nie jest potrzebne.
Putin dostał dokładfnie tyle głosów ile chciał, tzn. tyle, ze moze z Rosja robić co chce i jednocześnie utrzymywać istnienie "demiokratycznego alibi" .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Putin nigdy nie zdobył by 100% mandatów. Kasparow to dobry gracz. Dzielenie partii na jakieś cztery inne to kiepski pomysł. Po wyborach różnie bywa gdy mandat gwarantowany. Ja się Rosjanom nie dziwię, ze go wybrali. Poczytajcie co mówią o nim jego wyborcy. Patrząc oczami Rosjan Putin to dobry wybór.
@Bonar bardzo dobry komentarz :)
@gulnar ja też nic nie rozumiem z ostatniego zdania :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Partia Putina osiągnęła w Czeczeni wynik ponad 99%. Co musiałby zrobić Putin, że mieć lepszy wynik w całej Rosji? To samo co w Czeczeni...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.12.2007 22:10

Co do pierwszego akapitu - to rozwiązanie nie ma żadnych wad w Rosji i nie prowadzi to do osłabienia jej pozycji wśród krajów, które mają więcej kanałów w TV. Nie doceniasz siły propagandy - szczególnie efektywnej w kraju, gdzie pierze się mózgi od dziesięcioleci - a jednocześnie przyznajesz, że są demokratycznymi niemowlakami, bo zagłosują na cokolwiek, byle nie na "jedyną i słuszną".
W drugim akapicie - zaprzeczyłeś wszystkiemu, co napisałeś w pierwszym. Byłoby to uzasadnione, gdybyś celowo zastosował zabieg, polegający na tym, że stawiasz tezę, następnie ją obalasz - by finalnie uzasadnić dlaczego zrobiłeś taką woltę i postawić nową tezę , będącą w opozycji do pierwotnie postawionej.
Trzeci i czwarty akapit - rozczarowanie.
W końcowym zdaniu - nic nie rozumiem, mógłbyś wyjaśnić o co Ci chodzi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.