Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9185 miejsce

Co może być pamiątką ze Szczecina?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-13 13:04

Gdy odwiedzili mnie goście spoza Szczecina, na pożegnanie chciałem ich obdarzyć typową pamiątką kojarzącą się z moim miastem.

Okazało się, że w Szczecinie nie mamy takiej typowej, jak w innych miastach i regionach, pamiątki kojarzącej się wyłącznie z naszym miastem. Trudno modele statków, bursztyny uznać za pamiątki ze Szczecina, jeżeli już, to za regionalne. Gryf też jest kojarzony nie tylko ze Szczecinem.

Ma Poznań swoje koziołki, Kraków lajkonika i smoka wawelskiego, Warszawa syrenkę, Gdańsk Neptuna, Toruń pierniki, Łęczyca diabła Borutę, region górski ciupagę itp., czas aby i Szczecin miał swoją typową pamiątkę (symbol) kojarzony wyłącznie ze Szczecinem.

Zastanawiałem się, co taką pamiątką mogło by być (musiało by to być coś prostego na wzór poznańskich koziołków, czy krakowskiego lajkonika, aby było dość łatwe w masowej produkcji, coś na podstawce i coś nieodparcie kojarzone ze Szczecinem).

Może miniaturki pomnika Trzech Orłów (pomnika Czynu Polaków), Anioła Wolności, Sediny, Colleoniego, może miniaturka Baszty Siedmiu Płaszczy (skąd wzięła się ta nazwa), może legendarny Skarbek z puszczy Bukowej (może ktoś zna inne legendarne postacie lub stwory kojarzone ze Szczecinem), a może... Itd.

Nie pozostaje nam nic innego, jak na forum wiadomosci24.pl rozpisać konkurs na typową pamiątkę ze Szczecina, kojarzącą się tylko ze Szczecinem (aby nie wstydzić się przed gośćmi, gdy nas o taka pamiątkę ze Szczecina zapytają) z jego historią, legendą lub tradycją.

Okazało się, że użytkownicy MM podzielili opiniami pamiątki ze Szczecina na:
1. spożywczo - procentowe (paprykarz, pasztecik, piwo Bosman, Starka),
2. rzeczowe (miniaturka Czynu Polaków, miniaturka Pazimu, odlew gwiaździstego układu placów w Szczecinie). A może powinna to być jakaś pamiątką po upadłej Stoczni Szczecińskiej. A jakie jest Wasze zdanie?

Wincenty Sadowski
http://www.mmszczecin.pl/
WS


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Temat, niestety dalej aktualny!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Białek
  • Tomasz Białek
  • 29.12.2010 00:41

Jest już miejsce w Szczecinie gdzie są takie pamiątki. To Szczecińska Galeria Pamiątek w miejscu nazwanym Stacja Szczecin. Znajduje się vis-a'-vis wejścia do Katedry od ulicy Grodzkiej. Stworzona właśnie po to by poprzez pamiątki i upominki promować nasze piękne miasto w Polsce i poza jej granicami. Pamiątki są nie tylko z nazwy szczecińskie są one wytwarzane w Szczecinie przez co są wiarygodne. Nie są powtarzalne ponieważ są autorskie. W związku z tym, że są robione ręcznie można zamówić wymyśloną przez siebie pamiątkę w oferowanych w galerii technikach. Ponad to Szczecińska Galeria Pamiątek oferuje różnego rodzaju wydawnictwa związane z naszym miastem i regionem z jego historią i teraźniejszością. Serdecznie zapraszamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj nie odpowiem, ale zamysł na czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.