Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7349 miejsce

Co można kupić obecnie w krakowskiej księgarni?

Przy krakowskim Rynku działają już tylko dwie księgarnie - "Matras" i "Pałac Spiski" a na sąsiadujących ulicach antykwariaty naukowe kolejno zamykają swoje podwoje. Oto mój rekonesans w jednej z takich placówek w centrum starego Krakowa.

Książka o Annie Dymnej autorstwa Elżbiety Baniewicz jest stale w ofercie krakowskich ksiagarń / Fot. Wiesław AdamikNie mieszkam w Krakowie ale dość regularnie bywam w tym mieście kilka razy w miesiącu i zawsze przynajmniej raz przechodzę wtedy przez Rynek Główny w drodze do wciąż działających instytucji takich jak Scena Ratuszowa, Piwnica Pod Baranami, kawiarnia Noworolskich, kino Pod Baranami i oczywiście księgarnie
Kiedyś odwiedzenie wszystkich księgarni na krakowskim Rynku zajmowało sporo czasu Były to "Księgarnia Hetmańska", "Księgarnia Muzyczna", " Księgarnia Pałac Spiski" ", Księgarnia" przy ulicy Wiślnej . Księgarnia "Matras" (dawniej Suszczyński). Zostały tylko dwie: "Matras" i " Pałac Spiski"Kalendraze i pocztówki w ofercie krakowskiej ksiagarni / Fot. Wiesław Adamik

Księgarnia Tego dnia bylem w księgarni "Pałac Spiski" i nie zdążyłem odwiedzić "Matrasa", który zresztą dobrze znam.
Zostały przy krakowskim Rynku już tylko dwie księgarnie. Upodobały sobie sprzedaż tzw. "cracovianów", mają wiec jak mówiła mi podczas krótkiej lustracji lad i wystawy kierowniczka tej księgarni, swoich stałych odbiorców a i autorzy książek o Krakowie czy autorzy krakowscy regularnie tu zaglądają nie tylko aby promować - podpisywać swoje książki. "Matras" ma nawet zawsze spory zapas takich egz. z podpisami autorów.

Cracoviana w ofercie księgarni Książka o braciach Grabowskich w ofercie księgarni Ksiażka o Andrzeju Wajdzie na ladzie księgarni Na ladzie "Pałacu Spiskiego"wyłożone były między innymi książki o Annie Dymnej, książka o aktorach dwóch braciach Andrezju i Nikołaju Grabowskich, o reżyserze Andrzeju Wajdzie

Żal że znikają antykwariaty i księgarnie krakowskie ze starego centrum miasta, ale cóż począć wypierają je z rynku bardziej zyskowne sklepy i banki, knajpy oraz powstanie całej sieci księgarni w hipermarketach krakowskich takich jak w "Galerii Krakowskiej " ( księgarnia ta ma także liczne książki w obcych językach) vis a vis Dworca Gł..


Krakowski dworzec Gł / Fot. Wiesław AdamikGaleria Krakowska / Fot. Wiesław AdamikPlac przed Galerią Krakowską i zabytkowym Dworcem Głównym w Krakowie / Fot. Wiesław Adamik

Zjawiskiem trwałym w Krakowie jest też przetrwanie miniksięgarni stoiskowej z nowymi i starymi polskimi książkami w przejściu podziemnym ze starego miasta w kierunku dworca oraz bezpośrednio przy wejściu do podziemnego tunelu przy peronach kolejowych.

Stoisko księgarni przy wejściu do tunelu peronów kolejowych w Krakowie / Fot. Wiesłąw AdamikStudentka grafiki tego dnia obsługiwała stoisko z książkami przy krakowskim Dworcu Gł., / Fot. Wiesław Adamik

Polecam poniżej obejrzenie filmu w którym poznamy jak wyglądała uroczystość 400 lecia księgarstwa w Krakowie:


W galerii zdjęć znajdą Państwo trochę wykonanych przez mnie podczas tego rekonesansu w księgarniach zdjęć. W obronie jednego z krakowskich antykwariatów w portalu viapoland pisałem żarliwą obronę:

http://www.viapoland.com/site/art/1-polska/19-plywanie/832-odkrycie-nut-paderewskiego-w-krakowskim-antykwariacie-.html


Są zwłaszcza antykwariaty dobijane komercyjnymi czynszami, których często będący już często na emeryturze księgarze mimo pasji do starych ksiąg nie są w stanie już udźwignąć. Zatem małe księgarnie fachowe podobnie jak małe studyjne kina spotyka ten sam los nie tylko chyba w Krakowie - bezpowrotnie zamykają podwoje.
Przy okazji chcę zauważyć że krakowskie Sukiennice nadal stoją w Rynku i sprzedają pamiątki ale nie ma w nich stoiska z książkami. A było kiedykolwiek?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Clip nie jest mój i w nim - konkretnie w jego tytule jest owo przekłamanie o którym wspomina Henryk Czechowski ale wydaje mi się na tyle ważny że go cytuję. Wydarzenie obchodów 400 lecia księgarstwa krakowskiego mnie samemu umknęło uwagi 4 lata temu bo skoro sygnuje się to jako 400 lecie Matrasa to nic dziwnego. Ale w clipie prezydent nie mówi o Matrasie tylko o 400 latach księgarstwa w mieście Kraków i wymienieni są najważniejsi właściciele przed Matrasem. Sprostowanie Henryka trafi do autora clipu jeśli znajdzie się w youtube

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można sie zastanowić czy firma MATRAS istniała 400 lat temu ? O ile znam się na księgarstwie to kto inny był założycielem tej księgarni. Natomiast Firma Matras jak sobie przypominam zakupił tą siedzibę zaledwie kilka lat temu. Taka jest prawda. Założyciele tej placówki 400 lat temu na pewna przewracają się w grobie słysząc to kolejne krakowskie kłamstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj znów zajrzę na półki kolejnej krakowskiej księgarni. Czynię to oczywiście z zadawnionej miłości do książek ale także na przekór zjawiska dominacji internetu nad słowem drukowanym. Zresztą portal link ma w tym dziele niebagatelne zasługi ponieważ od początku istnienia tej strony jego recenzenci dziennikarze obywatelscy omawiają i recenzują ciekawe książki. Kto z Państwa kieruje często swoje kroki do najbliższej czy ciekawej księgarni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszyscy zdają sobie sprawę ze handel książkami odbywa się w Krakowie i Europie już od ponad 400 lat! I może dopóki tak jest nie będziemy tak bardzo uzależnieni tylko od internetu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.