Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co można kupić obecnie w krakowskiej księgarni?

adamikstory11
adamikstory11
Książka o Annie Dymnej autorstwa Elżbiety Baniewicz jest stale w ofercie krakowskich ksiagarń
Książka o Annie Dymnej autorstwa Elżbiety Baniewicz jest stale w ofercie krakowskich ksiagarń
Przy krakowskim Rynku działają już tylko dwie księgarnie - "Matras" i "Pałac Spiski" a na sąsiadujących ulicach antykwariaty naukowe kolejno zamykają swoje podwoje. Oto mój rekonesans w jednej z takich placówek w centrum starego Krakowa.

Nie mieszkam w Krakowie ale dość regularnie bywam w tym mieście kilka razy w miesiącu i zawsze przynajmniej raz przechodzę wtedy przez Rynek Główny w drodze do wciąż działających instytucji takich jak Scena Ratuszowa, Piwnica Pod Baranami, kawiarnia Noworolskich, kino Pod Baranami i oczywiście księgarnie
Kiedyś odwiedzenie wszystkich księgarni na krakowskim Rynku zajmowało sporo czasu Były to "Księgarnia Hetmańska", "Księgarnia Muzyczna", " Księgarnia Pałac Spiski" ", Księgarnia" przy ulicy Wiślnej . Księgarnia "Matras" (dawniej Suszczyński). Zostały tylko dwie: "Matras" i " Pałac Spiski"

Tego dnia bylem w księgarni "Pałac Spiski" i nie zdążyłem odwiedzić "Matrasa", który zresztą dobrze znam.
Zostały przy krakowskim Rynku już tylko dwie księgarnie. Upodobały sobie sprzedaż tzw. "cracovianów", mają wiec jak mówiła mi podczas krótkiej lustracji lad i wystawy kierowniczka tej księgarni, swoich stałych odbiorców a i autorzy książek o Krakowie czy autorzy krakowscy regularnie tu zaglądają nie tylko aby promować - podpisywać swoje książki. "Matras" ma nawet zawsze spory zapas takich egz. z podpisami autorów.

Na ladzie "Pałacu Spiskiego"wyłożone były między innymi książki o Annie Dymnej, książka o aktorach dwóch braciach Andrezju i Nikołaju Grabowskich, o reżyserze Andrzeju Wajdzie

Żal że znikają antykwariaty i księgarnie krakowskie ze starego centrum miasta, ale cóż począć wypierają je z rynku bardziej zyskowne sklepy i banki, knajpy oraz powstanie całej sieci księgarni w hipermarketach krakowskich takich jak w "Galerii Krakowskiej " ( księgarnia ta ma także liczne książki w obcych językach) vis a vis Dworca Gł..

Zjawiskiem trwałym w Krakowie jest też przetrwanie miniksięgarni stoiskowej z nowymi i starymi polskimi książkami w przejściu podziemnym ze starego miasta w kierunku dworca oraz bezpośrednio przy wejściu do podziemnego tunelu przy peronach kolejowych.

Polecam poniżej obejrzenie filmu w którym poznamy jak wyglądała uroczystość 400 lecia księgarstwa w Krakowie:

W galerii zdjęć znajdą Państwo trochę wykonanych przez mnie podczas tego rekonesansu w księgarniach zdjęć. W obronie jednego z krakowskich antykwariatów w portalu viapoland pisałem żarliwą obronę:

http://www.viapoland.com/site/art/1-polska/19-plywanie/832-odkrycie-nut-paderewskiego-w-krakowskim-antykwariacie-.html

Są zwłaszcza antykwariaty dobijane komercyjnymi czynszami, których często będący już często na emeryturze księgarze mimo pasji do starych ksiąg nie są w stanie już udźwignąć. Zatem małe księgarnie fachowe podobnie jak małe studyjne kina spotyka ten sam los nie tylko chyba w Krakowie - bezpowrotnie zamykają podwoje.
Przy okazji chcę zauważyć że krakowskie Sukiennice nadal stoją w Rynku i sprzedają pamiątki ale nie ma w nich stoiska z książkami. A było kiedykolwiek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto