Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19272 miejsce

Co musisz wiedzieć o jajkach

  • Lex LL
  • Data dodania: 2017-08-28 08:52

Świadomość konsumencka to podstawa. Chcemy żyć zdrowo, więc wybieramy zdrowe produkty. Tylko jak je wybrać. Dziś przyjrzymy się jajkom.

Jajka / Fot. CC0Aby żyć zdrowo powinniśmy się zdrowo odżywiać. Nasza dieta powinna być zrównoważona, zawierać wszystkie najważniejsze składniki. Niestety nawet najzdrowsza dieta, nie przyniesie pożądanych rezultatów, jeśli produkty, które w niej wykorzystujemy nie są najzdrowsze.
Jednym z ciekawych, drobnych elementów mających na celu ujednolicenie naszego prawa z prawem Unii Europejskiej są kody zapisywane na jajkach. W praktyce mało kto zwraca na nie uwagę. Niemniej jednak z tego rzędu cyfr można sporo wyczytać.

Format zapisu wygląda następująco
kod / Fot. cc0

1 -22 – 334455661. To najważniejsze oznaczenie, na które powinniśmy patrzeć przy wyborze jajek. Oznacza ono sposób chowu. W miejscu jedynki możemy znaleźć cyfry 0,1,2,3:

0- oznacza chów ekologiczny. W chowie tym kury są puszczone poniekąd w samopas. Mogą same wchodzić i wychodzić z kurnika. Karmione są ekologiczną, naturalną karmą, bez sztucznych dodatków. Ponadto podczas pobytu na dworze zwierzęta te mogą jeść trawę i owady, które tam znajdą.
1- jajka od kur z wolnego wybiegu. Kury hodowane podobnie jak w typie 0, z tym, że często są zamykane na noc, nie ma też ścisłych dyspozycji co do ekologiczności karmy.
2- jest to chów ściółkowy. Możliwe, że kury znoszące te jajka, nigdy nie widziały słońca. Nie mają dostępu do wolnego wybiegu jak w typie 0 i 1. Są zamknięte w pomieszczeniu. Mogą się jednak tam poruszać i swobodnie grzebać w znajdującym się tam podłożu.
3- oznacza chów klatkowy. Kury znoszące te jajka są całe swoje życie zamknięte w klatce. Pomimo tego, że sytuacja tych zwierząt stale się poprawia, nadal bardzo często traktowane są jak automaty produkcyjne...

22- w tym miejscu zapisywany jest kod kraju, z którego są jajka. Tutaj sprawa jest prosta. PL- to polska, DE- Niemcy, a UK- to Wielka Brytania itd.

Miejsca oznaczone liczbami od 33 do 66 to tak zwany weterynaryjny numer identyfikacji producenta. Jest to kodowe opisanie farmy, z której dane jajko pochodzi. Pomimo, że dla konsumenta są do mniej ważne dane, to jednak w ekstremalnych przypadkach, jak np. skażenie kur znoszących jajka antybiotykiem zawarte w kodzie informacje mogą się okazać bardzo pomocne. Dlatego też:

33- oznacza kod województwa. Wykorzystywane są w tym celu numery parzyste. Dlatego też odpowiednio: 02 - dolnośląskie, 04 - kujawsko-pomorskie, 06 - lubelskie, 08 - lubuskie, 10 - łódzkie, 12 - małopolskie, 14 - mazowieckie, 16 - opolskie, 18 - podkarpackie, 20 - podlaskie, 22 - pomorskie, 24 - śląskie, 26 - świętokrzyskie, 28 - warmińsko-mazurskie, 30 - wielkopolskie, 32 – zachodniopomorskie

44. Zawęża dalej dane dotyczące miejsca fermy, z której pochodzą jajka. Cyfry znajdujące się w tym miejscu określają kodowo powiat w danym województwie. Listę tych kodów można znaleźć na stronach urzędu statystycznego lub w urzędzie wojewódzkim.
55. Te cyfry oznaczają kod dotyczący przeznaczenia jajek. Bardzo ważne jest by w tym miejscu znajdowała się liczba 13, która oznacza fermy które wprowadzają na rynek jajka przeznaczone do konsumpcji przez człowieka
66. To kod, producenta, poszczególnej fermy. Dzięki niemu i kodom z miejsc 33 i 44 mamy bardzo dokładne dane skąd pochodzi jajko.


Klasy jajek
Na opakowaniach wielu produktów możemy znaleźć jeszcze dodatkowe oznaczenia. Często można spotkać się z klasą zapisywaną A, B, C. W sklepach spotyka się najczęściej klasę A. Oznacza ona jajka w której zbiornik powietrza jest nie większy niż 6mm. W klasie B jest to 9mm. A C oznacza jaka nie sortowane. Oznaczenie takie znajduje się na opakowaniu zbiorczym.


Drugie oznaczenie zapisywane formatem: S, M, L i XL podobnie jak w przypadku ubrań odnosi się do wielkości jajek. Wynoszą one odpowiednio: S poniżej 53 gramów, M poniżej 63 gramów, L poniżej 73 i powyżej XL powyżej 73 gramów.

Pomocnych informacji udzieliła firma produkująca panierka do kurczaka z województwa Opolskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.