Facebook Google+ Twitter

Co najmniej 228 osób nie żyje po ataku Izraela w Strefie Gazy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-28 06:59

W prowadzonej od wczoraj izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy zginęło co najmniej 228 osób a około 700 zostało rannych. Liczba ofiar śmiertelnych może okazać się jednak większa, gdyż - jak podają źródła palestyńskie - wielu zabitych znajduje się pod gruzami zniszczonych domów.

W sobotę późnym wieczorem Izrael zbombardował meczet w mieście Gaza, zabijając dwie osoby. Według strony izraelskiej, świątynia była wykorzystywana jako schronienie przez terrorystów. Wcześniej lotnictwo izraelskie przez cały dzień ostrzeliwało Strefę Gazy. Według Izraela celem nalotów były obiekty, należące do rządzącego w tym rejonie palestyńskiego Hamasu. Izraelskie władze tłumaczą, że atak jest odpowiedzią na ostrzały prowadzone przez Palestyńczyków z terytorium Strefy Gazy.

W związku z sytuacją w Strefie Gazy Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpoczęła w Nowym Jorku nadzwyczajne posiedzenie. Przedstawiciele 15 krajów członkowskich prowadzą konsultacje za zamkniętymi drzwiami. Podczas spotkania zapadnie decyzja o ewentualnym zwołaniu formalnego posiedzenia, dotyczącego izraelskich ataków w Strefie Gazy.

Tymczasem minister obrony Izraela oświadczył, że jego kraj nie może zaakceptować zawieszenia broni z Hamasem. Ehud Barak odniósł się w ten sposób do apelów ze strony społeczności międzynarodowej o rozejm między palestyńskimi radykałami a stroną izraelską.

W wywiadzie, udzielonym amerykańskiej telewizji, izraelski minister obrony stwierdził, że wymaganie od Izraela zawieszenia broni z Hamasem, to tak, jakby wzywać ONZ i Unię Europejską do rozejmu z al-Kaidą. Ehud Barak nie wykluczył też, że ataki z powietrza na Strefę Gazy zostaną wsparte ofensywą na lądzie. Wcześniej premier Izraela Ehud Olmert zapewniał, że operacja nie będzie wymierzona w ludność cywilną. Jak podkreślił, Izrael chce, by uniknąć śmierci niewinnych osób. Dodał, że Izrael zrobi wszystko, by uniknąć katastrofy humanitarnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.