Facebook Google+ Twitter

Co nam mówią powstańcy?

Wczoraj do głosu dopuszczono pokolenie, dla którego wojna nie jest abstrakcją.

Fascynujące jest konfrontowanie się z masowymi wystąpieniami wielkiego powstańczego wymierającego pokolenia. Niezapośredniczone przez kulturę popularną - skłonną zakrzywiać szereg istotnych przedwojennych zasad - świadectwa robią wstrząsające wrażenie.

Znali obce języki, grali na fortepianie, cytowali z pamięci ogromne fragmenty literatury pięknej. Byli piękni i wewnętrznie czyści. Kochali się w inny sposób niż my. Profesor Witold Kieżun wyznaje:

"Dopóki nie wziąłem ślubu kościelnego, nie mogłem dotknąć mojej ukochanej. Ona była dla mnie uosobieniem kultu kobiecości. Kobiety były ciepłe, staranne, dbały o każdego rannego. To było zupełnie niezwykłe. Teraz, gdy czytam, że kobiety powinny być bardziej "męskie", silniejsze, to uważam, że to jest wielka strata. Kobiety mają zupełnie inną naturę niż nasza. Nawet w najgorszych momentach dbały o swój wygląd. Mało tego, dbały też o to, jak my wyglądamy. Motywowały nas: "ogol się", "zobacz, tam jest kran i woda, umyj się". Na tym właśnie polegał także ich urok. W tej chwili jest upowszechniony erotyzm. Straszne rozluźnienie obyczajów. Kult kobiety zanikł, niestety. W czasie powstania było zawartych kilkadziesiąt małżeństw. Na filmie "Powstanie warszawskie" pokazany jest jeden ślub, ale było ich znacznie więcej. Byliśmy pokoleniem, które umiało opanować swoje żądze. Jak człowiek się zakochał, to tę kobietę czcił. Uważał, że fizyczne wykorzystanie jest nie na miejscu."

Mówimy, że to staroświeckie. Oczywiście nie czas myśleć o różnicach międzypokoleniowych, gdy w tle, za sąsiedzką granicą świszczy plejada wyszukanych rakiet od BUK-ów do Grad-ów.

Mało kto życzy sobie wojny, która niszczy cywilizację z bliska, jak z daleka. Wczoraj przywódcy Rosji i USA opowiedzieli się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie, kolejny raz. Wolę pokoju (rozejmu) Putin i Obama wyrażają od czasu do czasu. Prezydent USA żąda pozostawienia samym sobie powstańców donbaskich. Rosja dziwi się zaś takiemu pragnieniu pokoju po stronie amerykańskiej, w które wkalkulowana jest brutalna rozprawa z współobywatelami.

Cynizm wielkomocarstwowej polityki (powstańcy warszawscy byli wystawieni na próbę przez cynizm stalinowski) potrafi rozbroić niejeden patriotyzm, heroizm i czyste postanowienie.

W Polakach z okresu II-j wojny światowej przetrwała wewnętrzna uczciwość, może dlatego że umiejętnie łączyli wiele wartości społecznych z osobistymi. Wierność i szacunek w przyjaźni łatwiej przenosili na lojalność wobec ojczyzny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jest sporo w polskich filmach scen powstańczych gdy bohaterowie grają na fortepoanie a wkrótce potem giną. To trwa od wieków. Wielka ofiara krwi. Dlatego szanują Walesę że nie wyprowadzał rodaków na ulicę, ale potrafił pokojowo zmieniać świat. czy na lepsze czas pokaże. Ale już za to postawiłbym mu pomnik już nie mówiąc o nazwie ulicy. Myslę że kultury które nie szanują starszych zasłużonych ludzi upadną. Widziałem niestety tylko zwiastun fabularnego filmu o Wałęsie, gdy "pijany radością zwycięstwa" tańczy na dynamicznym tle. Ja bym chciał takich przywódców skutecznych jakoś na nowy sposób. W miarę upływu lat i coraz większej daniny krwi upuszczanej już po sąsiedzku coraz bardziej cenię Lecha Wałese. Wojna to straszna rzecz.. Wałęsie nalezy się drugi Nobel Pokojowy... Chyba to niemozliwe ze względów formalnych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ukrywam, że mam nadzwyczaj krytyczny stosunek do rocznicowego patriotyzmu (na pokaz). Jego zwolenników mogę porównać do (na pozór) dobrego syna, którego nie obchodzi, że stara matka mieszka sama w zużytej, nieremontowanej kamienicy, musi sobie nosić węgiel z piwnicy na trzecie piętro itd., ale za to stara się co jakiś czas zrobić jej przyjemność. Jakieś kwiatki, jakieś cukierki, jakaś bombonierka itd. itp. Po pewnym czasie wyczerpana starowina umiera. Dobry (na pozór) syn co miesiąc (w dniu jej zgonu) jest na jej grobie. Nie żałuje na kwiaty i znicze. Nadal robi jej przyjemność...

Otóż tą starą matką, w której od niepotrzebnego znoju, od coraz dalej postępującej utraty suwerenności, od ciągłego krwotoku (bezpowrotnej emigracji zarobkowej), od spętania rąk i nóg przez biurokratyczne ograniczenia, aż krew jej do dłoni i stóp przestaje dopływać, jest nasza ojczyzna. My zaś niestety w ogromnej większości nie staramy się przywrócić jej samodzielności, przeciąć jej pętów, zapewnić warunków do dalszego, godnego życia. Udajemy, że tego nie widzimy. Za to regularnie robimy jej przyjemność.

Głos tamtego wymierającego pokolena, który raczył zauważyć Nasz Szanowny Kolega w profesji dziennikarza obywatelskiego, który ma być głosem sumienia społeczeństwa, jest słabnącym głosem naszej umierającej matki ojczyzny. Głosem dawnej Polski, która hasło: Bóg, honor, ojczyzna (nie przypadkiem w tej właśnie kolejności!) miała wypisane w sercach swych synów i córek. Polski, która z tego powodu umiała wchłaniać w swój organizm narodowy tak niemieckich osadników, czyniąc z nich Polaków-ewangelików, jak i Rusinów, czyniąc z nich nieustraszonych bojowników o triumf cywilizacji łacińskiej na kresach wschodnich. Wchłonęła nawet Tatarów-muzułmanów, nawet ok. 10 % zamieszkałych na jej ziemiach synów Izraela, którzy jak ś. p. Janusz Korczak uważali się za Polaków wyznania mojżeszowego.

Ona nie potrzebuje, by ktoś robił jej przyjemności. Ona potrzebuje, abyśmy walczyli z jej słabościami i chorobą, abyśmy chłostali nasze wady narodowe i abyśmy odwrócili się od błędów i zbrodni dzisiejszego Zachodu, który zjeżdża po równi pochyłej, ciągnąc nas za sobą. Mam przy tym na myśli określoną politykę, jej twórców i wykonawców, a nie narody, wobec których należy się starać o przyjaźń, wzajemne zrozumienie i wzajemnie korzystną współpracę. Zwłaszcza w stosunku do narodów sąsiednich, bo nawet syn, który od dawna mieszka z dala od domu rodzinnego, winien wiedzieć, że sąsiedzi jego matce strauszce, będąc najbliżej pierwsi mogą pomóc albo zaszkodzić albo zabić obojętnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.