Facebook Google+ Twitter

Co nam w duszy gra

"Duszo! Gdzie jesteś? Szukam Cię! Jak długo żyjesz na tym świecie?" Czy możesz powiedzieć, że odnalazłeś/aś siebie? Jeśli nie, już teraz zacznij szukać czegoś co wyraża Ciebie! A więc do dzieła!

Czym jest dla nas muzyka? Czy możemy rozpatrywać ją jako dziedzinę sztuki? Oczywiście. Jest ona sztuką i to nie "byle jaką". Istnieje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt rodzajów muzyki. Każdy z nas może znaleźć coś dla siebie - czyli to co polubi i czego będzie chętnie słuchał. Rodzaje muzyki zależą od gustu. Jedni wolą disco polo, inni hip - hop,
a jeszcze inni muzykę klasyczną. To indywidualna sprawa, każdy decyduje za siebie, nie możemy nikogo do niczego zmuszać, bo jak wiadomo - o gustach się nie dyskutuje. Ale muzyka to nie tylko piosenki odtwarzane z komputera czy odtwarzacza MP3. Możemy ją tworzyć sami, grając na jakimś instrumencie, śpiewając lub po prostu mrucząc jakąś melodię.
Kiedy miałam zaledwie pięć lat babcia mówiła, że jestem "muzykalnym dzieckiem". Nie rozumiałam tej metafory, więc któregoś dnia zapytałam ją, co to stwierdzenie oznacza. Babcia wytłumaczyła mi, że nazwała mnie tak dlatego, bo ciągle tańczę i śpiewam. Odkąd sięgam pamięcią muzyka była nieodłączną częścią moje życia, mogę powiedzieć, że często pomaga mi przetrwać w ciężkich chwilach. Gdyby nie śpiew, moje życie nie miałoby sensu. Uwielbiam zamknąć się w pokoju, wziąć do ręki gitarę pograć sobie i pośpiewać. Często też, w ramach wolnego czasu z przyjaciółmi chodzę do klubów z karaoke. Muzyka towarzyszy mi nawet w drodze na uczelnie. Dzięki muzyce możemy również tańczyć. Każda melodia nadaje inny rytm i tym samym ma ogromny wpływ na nasze ciało, które po kilku sekundach samo się rusza. Nie mam na myśli od razu tańca, ale jakiś delikatny, czasami nawet niezauważalny ruch ręką, palcami lub stopami poruszającymi się w rytm odtwarzanej melodii. Zawsze marzyłam, żeby mieszkać na Kubie, ponieważ na każdej ulicy leci jakaś muzyka i ludzie tańczą. A w Polsce? Idąc ulicą, albo jeszcze gorzej, stojąc czy czekając w jakiejś kolejce albo na przystanku zaczniesz sie ruszać lekko w rytm rozbrzmiewającej "nuty" od razu jesteś obiektem kpin i żartów ludzi, którzy Cię w danej chwili otaczają. Już nie mówię o tym, żeby wziąć niewielkiego bumboksa, stanąć w centrum miasta, puścić muzykęi tańczyć. Pewnie nie zdążyłby człowiek zrobić obrotu, a straż miejska byłaby już przy Tobie i wlepiała Ci mandat za zakłócanie ciszy i porządku miejskiego.
O dużym wpływie muzyki na życie ludzi może świadczyć ogromna popularność programów muzycznych, które są masowo oblegane. Na sam precasting do danego programu ciężko się dostać - wiem to z własnego doświadczenia. Trzeba odczekać kilkanaście godzin w kolejce aby się zarejestrować, a następnie "drugie tyle" aby się zaprezentować przed komisją. Czyli najlepiej zarezerwować sobie cały dzień od wczesnego świtu do późnej nocy. Nawet w programie "Mam Talent" emitowanym na kanale TVN, co roku, występuje połowa osób uzdolnionych muzycznie. Bywały takie lata, że finalistą tego programu były kilkakrotnie osoby śpiewające.
Muzyka nie tylko poprawia nasz nastrój, ale również wyznacza trendy w modzie. Często na pierwszy rzut oka widać, kto słucha jakiej muzyki. Idąc do pierwszej lepszej szkoły możemy spotkać młodzież, która poprzez strój pragnie wyrażać siebie. Niestety czasami ujawniając swoje zainteresowania muzyczne, lub nawet agitując je w środowisku szkolnym lub jakimś innym, możemy przypłacić to zdrowiem lub życiem. Zdarza się słyszeć z telewizji lub od nauczycieli o bójkach pomiędzy członkami subkultur. Szczególnie w wieku gimnazjalnym dzieci podkreślają swoje gusty muzyczne poprzez charakterystyczne zachowanie i ubiór. Niestety ten wiek ma dużo minusów, dzieci są zupełnie nietolerancyjne i jeśli ktoś słucha kompletnie innej muzyki jest po prostu głupi, co jest równoznaczne ze słowem gorszy. Sama pamiętam przechwałki moich rówieśników na temat gatunków muzyki. Wiele razy sama nie potrafiłam przyznać się do innych upodobań.
Z psychologicznego punktu widzenia, po słuchanej muzyce możemy po części określić charakter i wrażliwość człowieka. Choć nie zawsze to się sprawdza. Wiadomo, że poznając osobę, która słucha muzyki klasycznej nie możemy od razu twierdzić, że jest uosobieniem dobra, aniołem stąpającym po ziemi. Może być ona seryjnym mordercą - psychopatą, a natomiast osoba słuchająca metalu może wydawać się uosobieniem zła. Nie możemy ulegać stereotypom. Jednak coś w tym jest. Udowodniono naukowo, że muzyka dobrze wpływa na rozwój płodu w łonie matki. Czasami nawet gdy dziecko jest nadpobudliwe, zaleca się słuchania muzyki klasycznej - której spokojne akordy mają działać uspokajająco. Na studiach poznałam wiele nowych ludzi, z którymi po jakimś czasie wymieniłam sie folderami muzycznymi. Musze przyznać, że był to zaskakujące, a zarazem inspirujące doświadczenie. Jeden z moich znajomych miał playlistę, na którą składały się różnorodne piosenki, niesamowicie dobrane. Słuchając ich dostrzegałam ogromną inteligencję i sposób bycia. Ta playlista do dziś pomaga mi przy pisaniu różnych prac, albo przy nauce. Dowiedziono naukowo, że jeśli jesteśmy smutni zwracamy uwagę na słowa piosenki, a jeśli jesteśmy szczęśliwi na melodię. Paradoksem jest to, że bardzo często mając depresje, na poprawę humoru słuchamy piosenek smutnych, które zamiast uleczyć nas
i podnieść na duchu jeszcze bardziej nas dołują. Foldery czy płyty z muzyką są też jak album ze zdjęciami, każda piosenka to inny etap w życiu, inne sytuacje, wspomnienia, wydarzenia. Czasami przy porządkach w szufladzie znajduję jakieś płyty, włączam do odtwarzacza i już po dwóch pierwszych akordach, przed oczami kreuje się konkretny obraz. Niekiedy przy piosence pojawia sie szeroki uśmiech, a niekiedy łzy.
Bez wątpienia świat bez muzyki byłby szary i brzydki. Ludzie pewnie chodzili by ulicami znieczuleni. Nie wyobrażam sobie siebie w takim świecie. Uwielbiam zatopić się w dźwiękach ulubionych melodii. Gdybyście kiedyś trafili na bezludną wyspę bez MP3 lub laptopa pamiętajcie, że zawsze zostaje nam jeszcze śpiewanie, a jak wiadomo "śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak to komu wychodzi."

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: muzyka essej


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.