Facebook Google+ Twitter

Co nam wolno?

- Jeśli ktoś mówi, że mamy wolne media, to ja odpowiadam, że to bajka - tymi słowami ponad rok temu skwitował sytuację rynku medialnego w Polsce Jarosław Kaczyński. Jego zdanie podziela międzynarodowa organizacja zajmująca się wolnością prasy Reporterzy bez granic. Zdaje się jednak, że Kaczyński i „Reporterzy” rozumieją to zupełnie inaczej.

Polska w rankingu zajmuje najbardziej odległe miejsce spośród wszystkich państw Unii Europejskiej – 56. Oprócz krajów unijnych, poza pięćdziesiątką znajduje się jeszcze Bułgaria (51). Warunki pracy dziennikarzy w Polsce porównywalne są do tych, które panują w Ekwadorze. Chodzi między innymi o to, że są ścigani za przestępstwa prasowe oraz dostają kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Organizacja zauważa, że warunki w Polsce pogorszyły się wraz z objęciem władzy przez braci Kaczyńskich. Nie posuwa się do tak radykalnego stwierdzenia jak premier, ale już od dwóch lat daje nam wyraźne sygnały, że coś złego się dzieje.

W większości krajów normalne jest, że media interesują się tym, co robią politycy. Premier Kaczyński jednak nie lubił mediów. Szczególna antypatią darzył „Gazetę Wyborczą”. Insynuował, że gazety, które mają niemieckich właścicieli nie są w pełni obiektywne. Niejako na drugim biegunie znajdowały się media ojca Rydzyka, które zostały nawet nagrodzone za lojalność wyłącznością na transmitowanie podpisania paktu stabilizacyjnego przez PiS i jego przyszłych koalicjantów.

Dziennikarze wielokrotnie dostawali sygnały, że władza ich nie lubi. A to prezydent nazwał kogoś „małpą w czerwonym”, a to Ludwik Dorn obdarzył „ścierwojadami”. Jacek Kurski obraził się na twórców programu „Teraz my”, a Andrzej Lepper chciał Andrzejowi Morozowskiemu przyłożyć „w papę”. Wprawdzie potem się z tego wytłumaczył, ale niesmak pozostał.

Nie do końca jednak wiadomo, jak premier Kaczyński rozumiał pojęcie "wolne media" . Znaczący wpływ na to, co jest w nich ukazywane miał PiS tylko w Telewizji Publicznej, gdzie najpierw osadził w roli prezesa Bronisława Wildsteina, a potem byłego pracownika Kancelarii Prezydenta, Andrzeja Urbańskiego. Jednak TVP nie udało się do końca opanować. Tuż przed przedterminowymi wyborami z prowadzenia Wiadomości została zwolniona Dorota Wysocka. Oficjalnie, z powodu chęci wprowadzenia nowych twarzy, nieoficjalnie mówi się, że sprzeciwiła się szefowej Agencji Informacji – Patrycji Koteckiej. Wyemitowała materiał o kampanii wyborczej PO. W konflikt z nią wchodzili też inni pracownicy „Wiadomości”, m. in. wtedy, gdy Kotecka chciała zablokować ukazanie się materiału dotyczącego akcji policji przeciw pielęgniarkom.

Na sam koniec kadencji wyrafinowany prezent sprawił przedstawicielom mediów Ludwik Dorn. 26 października zorganizował w restauracji sejmowej swoje pożegnanie z dziennikarzami. Spóźniał się na nie, więc oni zrezygnowali z tego spotkania. Zapowiadanej przez niego „miłej niespodzianki” w zasadzie nie miał przed kim ogłaszać. Ale i tak do tego doszło. Otóż z dniem 1 listopada dziennikarzom zostały cofnięte pewne uprawnienia. Nie mogą wchodzić do sejmowej restauracji i w kuluary bez zezwolenia szefa Biura Prasowego. Dlaczego to zrobił? Pierwsze, co się nasuwa, to, że chciał się zemścić (to takie ludzkie). Innego wytłumaczenia osobiście nie znajduję. Za rok na pewno odniosą się do tego autorzy kolejnego raportu dotyczącego wolności prasy. I nie przysporzy to nam dodatkowych punktów.

Zmienia się władza. Może i zmieni się sposób traktowania dziennikarzy.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

macieklew, ten wyjazd za granicę zaszkodził mi bardziej, niż początkowo sądziłam. Nawet epitetów od czasowników i innych części mowy nie odróżniam ;-)
Przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

JWW, mała pomyłka. Nie "już" trafił, a trafi bodajże 13 grudnia. Wybacz moje słabe zorientowanie w datach, ale właśnie wróciłam z tygodniowego pobytu za granicą, gdzie nie miałam dostępu do polskich informacji.

I nie musisz od razu szastać takimi epitetami jak "bredszisz". Myślałam, że dojrzały, dorosły człowiek, trochę bardziej waży słowa.

Również pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.11.2007 00:33

Marika, znowu konfabulujesz i bredzisz?

Redaktor Sakiewicz już trafił do aresztu?

Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z ostatnim zdaniem "Zmienia się władza. Może i zmieni się sposób traktowania dziennikarzy." Owszem, zmieni się, zapewne szczególnie w stosunku do prawicowych 'bieda-pisemek' jak np. "Gazeta Polska" (red. nacz. tej gazetki już trafił do aresztu; więcej w tej sprawie m.in. tutaj >> http://www.gazetapolska.pl/?module=messages&message_id=275).
Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

żadne pitu pitu, tylko: autorka ciekawa, temat frapujący, zgrabnie ujęty (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aga Ślusarczyk miała takie powiedzenie, które bym chętnie przytoczyła tutaj...

"Takie pitu, pitu..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wejscie smoka czyli - link -

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za poruszenie istotnego tematu i chłodne pisanie o gorących sprawach :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polska w rankingu zajmuje najbardziej odległe miejsce spośród wszystkich państw Unii Europejskiej – 56. Oprócz krajów unijnych, poza pięćdziesiątką znajduje się jeszcze Bułgaria (51)."
AFAIR Bułgaria jest w UE, czyli rozumiem, że pozostałe kraje UE też są "poza pięćdziesiątka"? A Polska jest z nich najgorsza? I na 56? Bułgaria 51, czyli zostają tylko 4ry kraje UE (plus .bg i .pl). Kto załapał się do Unii? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście, że taki krok byłby "strzałem we własną stopę", ale sam fakt że Kancelaria Prezydenta" rozważa (?) takie rozwiązanie jest smutny (dla naszej raczkującej demokracji), ale jakoś nie wydaje się niemożliwy (a więc bzdurny)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.