Facebook Google+ Twitter

Co nas czeka latem 2008 roku? Zapowiedzi czytelnicze cz. 1

Za pasem wakacje, czas na dalekie i bliskie wyprawy. Wybierając się w podróż warto włożyć do plecaka dobrą lekturę na długie i upalne popołudnia. Subiektywny wybór propozycji na wakacje z książką.

Fot. www.iskry.com.pl / Fot. Tadeusz Gadacz "O ulotności życia" 1. "O ulotności życia" - ks. Tadeusz Gadacz (wyd. Iskry), premiera maj

Spadkobierca dorobku naukowego i duchowego ks. Józefa Tischnera, Tadeusz Gadacz, napisał kolejną książkę - kontynuację "O umiejętności życia". Książkę, tłumaczącą jak postępować w życiu zgodnie z naszym sumieniem i według niepodważalnych wartości. Autor "O ulotności życia" stawia przed czytelnikiem pytania m.in. o to czy sukces jest szczęściem? Kiedy przebaczenie zła jest dobrem? Czy nie zaniedbujemy myślenia o tym, co dobre? Stawiając tezę: „paradoks narzędzi komunikacji polega na tym, że im łatwiej jest nam się komunikować, tym w mniejszym stopniu jesteśmy dla siebie obecni i doświadczamy coraz większego osamotnienia”. W bardzo przystępny i zrozumiały sposób, stopniowo, tłumaczy czytelnikowi te zagadnienia i stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Mówiąc spokojnie z pozycji bardziej doświadczonego, oczytanego myśliciela, nie narzucając swojego światopoglądu, trafi do każdego, który będzie chciał się na chwilę zatrzymać i zamyślić... Lato to doskonały czas na pobieranie życiowych nauk i filozofowanie.

Fot. wab.com.pl / Fot. Marco Santagata "Mistrz bladych świętych" 2. "Mistrz bladych świętych" - Marco Santagata (W.A.B.), czerwiec

Do czego może zaprowadzić miłość? Cinìn, pasterz krów, dowiaduje się, że w pobliskim kościele namalowano fresk z prześliczną Madonną. Postanawia ją niezwłocznie obejrzeć. Zostawia na pastwę losu swoje stado i udaje się przed ten zjawiskowy obraz. Niestety w tym czasie krowy zostają zabite, a rozwścieczony właściciel przegania Cinina, szczując go psami. Pasterz trafia na zamek w Renno, gdzie zostaje posłańcem hrabiny. Zakochuje się w pięknej, ale rozwiązłej kobiecie. Zauroczony urodą arystokratki czuje nieodpartą potrzebę uwieczniania jej wizerunku w każdym miejscu gdzie się znajduje, widzi w niej uosobienie Madonny. Przypadkowo odkrywa w sobie wielki malarski talent. Jadnakże los zmusza go po raz kolejny do ucieczki. Przygarnięty przez mistrza Gilberta, maluje arcydzieło swojego życia - "Ostatnią wieczerzę". Jego wizja nie została zaakceptowana przez hrabinę, która nakazała zniszczyć obraz. Zrozpaczony Cinin postanawia popełnić samobójstwo...

Ta wciągająca historia miłosna z wątkami kryminalnymi, opowiada również o ciężkiej drodze odkrywania talentu i o tworzeniu wielkich dzieł. Od razu skojarzyła mi się z zeszłorocznym bestsellerem hiszpańskiego pisarza, Ildefonso Falconesa "Katedra w Barcelonie". Czytając tamtą książkę uczestniczyłem w wielkiej przygodzie, którą jeszcze długo się wspomina. Wierzę, że podobnie będzie w przypadku "Mistrza bladych świętych", gorąco polecam.

Fot. czarne.com.pl / Fot. Wojciech Tochman "Jakbyś kamień jadła" 3. "Jakbyś kamień jadła" - Wojciech Tochman (Czarne), czerwiec

To jedyna książka w tym zestawieniu, która swoją premierę miała kilka lat temu. Została nawet wybrana do finałowej siódemki kandydatów do literackiej nagrody Nike w 2003 roku. Dzięki inicjatywie Wydawnictwa Czarne pozycja ta przeżyje swój drugi debiut na polskim rynku księgarskim. Można się zastanawiać nad sensem takiej polityki "Czarnego", jednak wszelkie dywagacje na ten temat nie mają zbytniego sensu, gdyż dostaniemy do ręki książkę obok, której nie można przejść obojętnym.

"Jakbyś kamień jadła" dotyczy postjugosłowiańskiej teraźniejszości - dziedzictwa wojny, która toczyła się w latach 1992-1995. Nie ma w niej jednak statystyk, obrazu sytuacji politycznej czy zapisu przebiegu walk. Historię tych krwawych walk odkrywamy po kawałku. Poszczególni bohaterowie książki Tochmana opowiadają o wydarzeniach wojny bałkańskiej. Zastajemy ich w momencie gdy szukają swoich poległych bliskich. Poznamy matkę, która szuka ciał swoich dzieci, żonę, która nie wie, gdzie i jak zabito jej męża, oraz kobietę, która - jako ofiara etnicznego gwałtu - czuje się martwa. To nie jest łatwa podróż, ba! ciągłe ocieranie się o koszmar nie jest przyjemne, ale to trzeba przeczytać, trzeba zrozumieć. Tak napisał o tej książce Jurij Andruchowycz: „Po co mi ten śmiercionośny upał pełen much? Po co ten smak kamienia w ustach? Po co on tam jechał, ten Polak, i siedział dwa lata, i czemu oni wiecznie się w coś wtrącają, czemu pchają w to nos? Niby że co, że mają jakieś dziwne poczucie odpowiedzialności za wszystkich?”
Może ma...?

Fot. znak.com.pl / Fot. ks. Józef Tischner "Wędrówki w krainę filozofów" 4. "Wędrówki w krainę filozofów" - ks. Józef Tischner (Znak), czerwiec

"Wędrówki w krainę filozofów" to zapis audycji radiowych z udziałem księdza Józefa Tischnera emitowanych pod koniec lat 80 w Programie 3 Polskiego Radia, a następnie w Polskim Radiu Kraków.

Nawiązując do poglądów wielkich myślicieli, jak św. Augustyn, Kartezjusz, Ricoeur czy Mistrz Eckhart, ksiądz Tischner mówił o podstawowych kwestiach filozoficznych, a zarazem sprawach ważnych dla każdego człowieka. Każdy z nas bowiem zadał sobie chyba choć raz pytanie, czym jest myślenie, jak odróżnić prawdę od złudzenia, jak działa ludzka wola albo na czym polega zło.
Dodatkiem do książki jest płyta MP3 z audycjami.
(za wydawcą)

Fot. wab.com.pl / Fot. Mircea Eliade "Młodość stulatka" 5. "Młodość stulatka" - Mircea Eliade (WAB), lipiec

Każdy z nas pewnie nieraz o tym myślał. Odzyskać młodość, a zachować mądrość i doświadczenie... Profesor Dominik Matei w skutek tajemniczego incydentu tego właśnie doświadcza. Niestety są to bardzo niespokojne czasy. W 1938 roku w Bukareszcie coś takiego szybko wychodzi na światło dzienne i wzbudza żywe zainteresowanie nazistów. Profesor Matei chcąc uniknąć schwytania postanawia uciec. Dociera do Szwajcarii, na Maltę i do Indii... Tę przesyconą surrealizmem powieść na ekrany kin w 2007 roku przeniósł Francis Ford Coppola i tak powiedział o swoim dziele:
"Książka Eliadego urzekła mnie nie tylko dlatego, że jej bohater staje się ponownie młody i odnajduje utraconą miłość – ale także dlatego, że to filozoficzna i mądra historia o świadomości, egzystencji. Nie chciałem robić filmu, który jest tylko zajmujący, chciałem zawrzeć w nim głębszą treść."

ciąg dalszy nastąpi...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Krótko, zwięźle, na temat i łagodnie:) Zdecydowanie plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus, dobra książka przyda się, by odreagować i wyciszyć sie po mistrzostwach:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Liczy się co Ci "ks." mają do powiedzenia, a nie co mają przed nazwiskiem:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

za dużo tego "ks." jak dla mnie :P ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Lato to doskonały czas na pobieranie życiowych nauk i filozofowanie".
Akurat wyznaję inną filozofię i na wakacje zabieram lekkie lektury. Jednak co by nie mówić polecasz książki wartościowe i robisz to w świetny sposób. Pewnie do nich sięgnę, ale po wakacjach.
Duży +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.