Facebook Google+ Twitter

Co nas czeka latem 2008 roku? Zapowiedzi czytelnicze cz. 2

Druga część subiektywnego zestawienia propozycji czytelniczych na zbliżające się wakacje.

M.J. Hyland - "Odzyskany" / Fot. www.nowaproza.eu 6. "Odzyskany" - M.J. Hyland - (wyd. Nowa Proza), premiera czerwiec

John Egan odznacza się niezwykłym talentem: wie, kiedy ludzie kłamią. Wierzy, że jego talent zostanie odkryty, jednak póki co musi poradzić sobie z tajemniczą i destrukcyjną siłą, jaka rządzi jego rodziną.
Wraz ze swoimi domownikami przeprowadza się do Dublina, gdzie trafia do obcego sobie środowiska. Wszystko się przewartościowuje i nawet jego związek z matką, niegdyś bardzo silny, zaczyna się rozpadać. W tej trudnej sytuacji John może polegać tylko na jednym: na swojej zdolności wykrywania kłamstw. Jednak jego pragnienie odkrycia prawdy staje się niebawem brutalną i groźną obsesją.
Opowieść M.J. Hyland, notabene nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, zapoznaje nas z bohaterem, który przemawia bezpośrednim, frapującym i szczerym głosem. John Egan jest fascynujący w swej psychologicznej złożoności, łączy w sobie niewinność i niebezpieczny gniew. W tej książce znajdziemy wszystko to, co jest nam znane w życiu z rodziną. Co prawda może nie wszyscy znają to osobiście, jednak relacje i zdarzenia, które dzieją się w "Odzyskanym" nie powinny nas zaskoczyć. Bohater zmierzy się ze zdradą, prawdą, miłością i wybaczeniem. Ta wciągająca książka M.J. Hyland pochłonie czytelnika bez reszty, a za dodatkową zachętę niech posłużą słowa Johna Maxwella Coetzee - To pisarstwo najwyższej próby... John Egan to odważny, pomysłowy chłopiec, inteligentny i samokrytyczny, a mimo to stąpający po cienkiej linii między normalnością a szaleństwem. Opowieść o dwunastym roku jego życia jest zarówno pełna współczucia jak i niepokoju. Jest także bogata w dyskretny i subtelny humor.

"Bulterier Samson i Ja" - Waldemar Brzestowski / Fot. www.wab.com.pl 7. "Bulterier Samson i Ja" - Waldemar Brzestowski, (W.A.B), czerwiec

Dawid notorycznie bezrobotny czterdziestolatek, dostaje bardzo interesującą propozycję od znajomych, którzy wyjeżdżają do Anglii. Ma zaopiekować się (oczywiście za drobną opłatą) ich domem i psem - bulterierem Samsonem. Z dnia na dzień życie bohatera przekształca się w ciąg wielce interesujących zdarzeń, znajomości i przygód. Wychodząc na spacery ze swoim nowym podopiecznym, Dawid poznaje osiedlowe "panny na wydaniu" oraz byłego przestępcę, który nie do końca został zresocjalizowany...
Przesiadując na forach internetowych dla pisarzy, flirtuje z kobietami. Dzięki obecności psa powoli odbudowuje dawno utraconą relację z córką. I wszystko układałoby się bardzo dobrze, gdyby nie pewna kobieta... Istna femme fatale, która próbuje osaczyć Dawida; ba, posuwa się nawet do wynajęcia grupy osiłków, którzy w sugestywny sposób mają przemówić do bohatera. Co gorsza grozi mu także niebezpieczeństwo ze strony międzynarodowych aferzystów... Pomieszanie z poplątaniem.
Książka Brzestowskiego przepełniona jest dużą dawką humoru, czyta się ją bardzo lekko i przyjemnie. Czerpie wszystko co najlepsze z angielskiej literatury i by jeszcze bardziej przybliżyć czytelnikowi jakość tej książki, z całą stanowczością mogę porównać ją do twórczości znakomitego Davida Lodge'a. Polecam.

"Dossier K." - Imre Kertesz / Fot. www.wab.com.pl 8. "Dossier K." - Imre Kertesz, (W.A.B.), lipiec

Aby napisać coś w rodzaju autobiografii, Kertész jako formę literacką wybrał wywiad. Tu, inaczej niż w większości swoich książek, wypowiada się w pierwszej osobie. Zaprzecza jednak, by bohaterem czy choćby narratorem opowieści był on sam. Teoria Kertésza jest bowiem następująca: „Po pierwsze, trzeba określić, kim jest pisarz: osobą prywatną, posiadającą swój życiorys, czy też osobą fikcyjną, wymyśloną przez tamtego, żywego człowieka. Ja uważam, że tym drugim”. Ze swobodnego dialogu wyłania się jednak historia życia Kertésza: od wczesnych lat do dnia dzisiejszego. Znane fakty z życiorysu pisarza, zasygnalizowane w poprzednich książkach, układają się w chronologiczny porządek. Wspomnienia przeplatają się z rozważaniami natury ogólnej i anegdotami. Kertész opowiada o trudnym dzieciństwie, braku zgody na własną tożsamość, doświadczeniach Holocaustu, powodach wstąpienia do partii komunistycznej, a także o tym, co sądzi o rozwiązaniu, jakim jest samobójstwo. W Dossier K. znalazł się ponadto nieopublikowany dotąd w Polsce tekst, wygłoszony przez Kertésza w obozie Auschwitz w 2000 roku.
"Rozmowa, którą przeprowadził ze mną w latach 2003–2004 mój przyjaciel i redaktor Zoltán Hafner, została zarejestrowana na kilkunastu kasetach. Spisany i zredagowany materiał otrzymałem w hotelu, w szwajcarskim miasteczku Gstaad. Po lekturze pierwszych zdań odłożyłem maszynopis i niemal machinalnie otworzyłem laptopa... Tak powstała książka, jedyna książka, którą napisałem nie z wewnętrznej potrzeby, ale wskutek zewnętrznego impulsu: regularna autobiografia. Jednakże zgodnie z propozycją Nietzschego, który wywodzi powieść z platońskich Dialogów, czytelnik dostaje do rąk właściwie powieść" - czytamy we wstępie.

"Betonowy ogród" - Ian McEwan / Fot. www.znak.com.pl 9. "Betonowy ogród" - Ian McEwan, (Znak), sierpień

To debiutancka powieść tego brytyjskiego pisarza, laureata m.in. nagrody Booker Prize (1998 r.). Jest to historia czwórki dzieci, które po odejściu rodziców stopniowo zaczynają przejmować ich role. Zawieszone pomiędzy światem dzieciństwa i dorosłości dryfują przez dni sennego, upalnego lata.
"Betonowy ogród" to pełna mitologicznych tropów, znakomicie skonstruowana powieść współczesnego klasyka. Na podstawie tej książki w 1993 roku powstał film w reżyserii Andrew Birkina, a w 2008 roku adaptacja sceniczna. Echa powieści powracają także w wydanej w 2007 r. powieści McEwana "Na plaży Chesil". To dzięki tej powieści McEwan zyskał rozgłos, uznanie krytyki i miano makabrysty, kimkolwiek by on nie był. Polecam.

"Gnój" - Wojciech Kuczok / Fot. www.wab.com.pl 10. "Senność" - Wojciech Kuczok, (W.A.B.), wrzesień

W zasadzie w tym momencie powinienem napisać oddzielny artykuł na temat Wojciecha Kuczoka i jego nowej powieści, gdyż książka ta to tylko jedna część całości o tym tytule. Zaplanowana premiera (we wrześniu) pokryje się z ukazaniem się na ekranach kin filmu, zrealizowanego przez zgraną już ekipę Magdalenę Piekorz, Wojciecha Kuczoka i Michała Żebrowskiego, "Senność".
Autor sam przyznał, że jego nowy utwór jest pierwszym po bardzo długiej przerwie w pisaniu. Może to zdziwić czytelnika, gdyż niemal co roku na półkach w księgarniach znajdywaliśmy jakieś pozycje Kuczoka, jednak były to utwory starsze. Pierwowzorem książki był scenariusz filmowy, który powstał jako wprawka i przypomnienie sobie pisarstwa. Jak się okazało pomysł na tyle spodobał się pisarzowi, że postanowił rozwinąć pomysły zawarte w scenariuszu. Jak sam przyznał praca nad nową powieścią była długa i wyczerpująca, ale na szczęście dla czytelników została ukończona. Ale o czym jest "Senność"?
To opowieść o trzech mężczyznach. Adam jest młodym lekarzem szukającym partnera, który zaspokoi jego potrzebę miłości, jednocześnie ukrywając przed konserwatywnymi rodzicami, ślepo zapatrzonymi w syna - jedynaka, swój homoseksualizm. Robert to pisarz w kryzysie wyczekujący powrotu sił twórczych, jego życie zmienia się i nabiera tempa pewnego dnia - lecz nie na długo. „Pan Mąż”, trzeci z bohaterów, jest dyrektorem banku i… i mężem swojej żony, gwiazdy teatralnej, z którą bardzo chciałby mieć syna. Każdy z nich boryka się z poczuciem niespełnienia. Żaden nie ma siły by zmienić coś w swoim życiu i dopiero zbieg okoliczności sprawia, że ich losy zostają połączone. To skutecznie wyrwie ich z odrętwienia...
"Senność" to opowieść o braku siły by wykorzystywać szanse dane od losu, o opłakanych skutkach przesypiania swojego życia oraz o tym, jak ważne jest by nigdy nie wpaść w egzystencjalny letarg.
Co prawda premiera książki przypada na wrzesień i dla niektórych nie będą to już wakacje, jednak warto "Senność" przeczytać myśląc o wyjazdach i przygodach, które się przeżyło, żeby czerpać siłę na nadchodzącą jesień.

***
Tekst powstał na podstawie materiałów wydawniczych.

Czytaj również:


Co nas czeka latem 2008 roku? Zapowiedzi czytelnicze cz. 1

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.08.2008 20:08

Podziwiam

PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne interesujące propozycje:)

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawie przedstawione. mnie się podoba i jestem na plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuje jeszcze jedną książkę:

"Intelektualne wakacje Dawida". :)


Plus, bez dwóch zdań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.