Facebook Google+ Twitter

Co nas czeka w 2008 roku. Zapowiedzi czytelnicze

Nowy rok, nowe książki i nowe wyzwania, czyli co warto przeczytać przez najbliższe 365 dni. Subiektywne zestawienie nadchodzących książkowych propozycji. Ranking nie do końca przypadkowy.

W przygotowanym zbiorze zawarłem kilka opisów interesujących zapowiedzi wydawniczych. Nie wszystkie z nich to nowości, część to wznowienia albo dopiero pierwsze przekłady utworów, które już od dłuższego czasu są rynkach światowych. Nie ma tu także zbyt wielu książek z nurtu literatury popularnej, ale jak wspominałem wcześniej, jest to zestawienie subiektywne. Tak więc już nie przedłużając, nie pozostaje mi nic innego jak życzyć przyjemnej lektury... Również tego artykułu.

Marek Krajewski, Mariusz Czubaj "Aleja samobójców" / Fot. fot. wab.com.pl1. "Aleja samobójców"Marek Krajewski, Mariusz Czubaj (wyd. W.A.B.), premiera 10 stycznia

Marek Krajewski to już zdecydowanie ścisła czołówka polskich pisarzy kryminalnych. Seria powieści o przygodach Eberharda Mocka rozchodzi się jak ciepłe bułeczki i pomimo nie najlepszego przyjęcia jego ostatniej książki „Dżumy w Breslau”, jest klasą sama dla siebie. W przygotowywanej pozycji, wspólnie z Mariuszem Czubajem, zawodowo doktorem antropologii kultury, możemy spodziewać się wszystkiego co najciekawsze w dobrej powieści kryminalnej. Tajemnicy, zbrodni i niezwykłych przygód nadkomisarza Jarosława Patera, który podobnie jak Mock jest bohaterem z krwi i kości. Nieuleczalnym hazardzistą oraz, co bardziej zaskakujące, „krzewicielem poprawności językowej”. Bohaterowi przyjdzie zmierzyć się z zagadką, zamieszanym we wszystko funkcjonariuszem ABW oraz ze swoimi traumatycznymi wspomnieniami… To może być naprawdę fascynująca wyprawa, oby tylko nie w ścisłym znaczeniu, aleją samobójców.

Ryszard Kapuściński "Dałem głos ubogim" / Fot. znak.com.pl2. "Dałem głos ubogim"Ryszard Kapuściński (Znak), styczeń

Niewątpliwie ubiegłoroczna śmierć "Cesarza Reportażu" była jedną z najczarniejszych dat w historii polskiej literatury współczesnej. Odejście wielkiego artysty zawsze jest przyczyną wzmożonej aktywności wydawnictw, pojawiają się dziesiątki pozycji sygnowanych nazwiskiem zmarłego. Czasem można się zastanawiać nad powodami takich działań, lecz nie o tym chcemy mówić. „Dałem głos ubogim” to zapis ostatniego spotkania autora z młodzieżą akademicką Uniwersytetu w Bolzano, z 2006 roku. Jak sam przyznawał, było to jedno z najwspanialszych spotkań w jego życiu. Książka ta przenosi czytelnika w świat przygód Kapuścińskiego, opowiadanych przez niego samego. Dodatkowo pozycja zawiera biografię autora pióra dwóch włoskich dziennikarzy. Można polecać w ciemno.

Umberto Eco "Superman w literaturze masowej. Powieść popularna: między retoryką a ideologią" / Fot. znak.com.pl3. "Superman w literaturze masowej. Powieść popularna: między retoryką a ideologią."Umberto Eco (Znak), styczeń

Każdy kto czytał teksty naukowe Umberto Eco na ogół uciekał gdzie pieprz rośnie, pamiętam jak sam gnałem na złamanie karku. A tak poważnie - erudycja włoskiego profesora semiologii zachwyca każdego, kto miał okazję zaznać choć odrobinę jego twórczości. Niedawno ukazała się „Historia brzydoty”, pasjonujące dzieło poświęcone temu mniej popularnemu aspektowi w sztuce. W najnowszej książce Umberto Eco przeprowadzi czytelnika przez meandry kultury współczesnej, aby poznał jak na przestrzeni historii tworzył się mit nadczłowieka, który obecnie znamy i lubimy. Wielką popularnością cieszą się komiksowi herosi, wszyscy kinowi „twardziele” oraz bohaterowie gier komputerowych, którzy czasem stają się nawet naszymi wzorami. Zatem Drogi Czytelniku - do dzieła, czas dowiedzieć się jak to było naprawdę z agentem 007, Batmanem i hrabią Monte Christo.

Henning Mankel "Comedia Infrantil" / Fot. wab.com.pl4. "Comedia Infantil"Henning Mankel (W.A.B.), 10 kwietnia

Jeśli akcja powieści rozgrywa się w Afryce, jej tłem na ogół jest wojna domowa bądź plemienna. Tak jest i w przypadku książki Mankela, gdzie głównymi bohaterami są dzieci walczące o przetrwanie w kraju ogarniętym okrutnymi walkami. Pozostawione samym sobie (rodzice zginęli) zostają wychowane przez ulice stolicy Mozambiku - Maputo. Szybko trafiają do gangu, w którym żeby żyć trzeba płacić wysoką daninę. Zwracam uwagę na tę książkę, gdyż przypomina głośną powieść Paulo Linsa "Miasto Boga", historię młodocianych przestępców na przedmieściach Rio de Janeiro. Stała się ona przyczynkiem do zwrócenia oczu świata na te zapomniane, nawet przez Boga, miejsca na naszej planecie. Można mieć tylko nadzieję, że tak będzie i w przypadku "Comedii Infantil". Zachęcam do lektury.

"Rozważania o wojnie domowej" Paweł Jasienica / Fot. prószyński.pl5."Rozważania o wojnie domowej" - Paweł Jasienica (Prószyński i S - ka), 24 stycznia

Każda książka Pawła Jasienicy jest wydarzeniem, to fakt bezsporny. Niedawne wznowienie klasyki tegoż autora, jego zbioru o historii Polski, okazało się sukcesem na naszym rynku wydawniczym. Tak pewnie będzie również w przypadku "Rozważań...". Jasienica opowiada w niej o przyczynach i skutkach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Szczegółowo przedstawia, tu posłużę się opisem wydawcy, "studium rojalistycznych powstań, które w piątym roku rewolucji ogarnęły zachodnie prowincje Francji, Wandeę, a potem Bretanię. W marcu 1793 katolicki „lud wandejski masowo chwycił za kosy, widły, drągi tudzież za fuzje myśliwskie” w obronie religii i króla, występując przeciw hasłom i władzom rewolucyjnym. Krwawe stłumienie tego powstania przez wojska republikańskie jest dziś uważane za pierwszy nowożytny przykład ludobójstwa". Oczywiście, mogłoby się wydawać, że to kolejna książka stricte historyczna, jednak nie w przypadku pracy Jasienicy. Będziemy mogli odnaleźć w niej szereg analogii do czasów współczesnych, przez co zresztą pierwsze wydanie "Rozważań..." ukazało się w drugim obiegu. Na szczęście teraz dostaniemy pełnoprawną pozycję, nad którą nie warto przechodzić obojętnie. Jeśli mamy się uczyć rozumieć świata, nie ma lepszych nauczycieli niż Paweł Jasienica.

"Nowe życie" Orhan Pamuk / Fot. wydawnictwoliterackie.pl6. "Nowe życie" - Orhan Pamuk (Wydawnictwo Literackie), luty

„Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się” to słowa głównego bohatera nowej powieści tureckiego noblisty. Razem z Osmanem wyruszymy w pełną przygód i zagadek podróż, tropem miejsc zawartych w jego ukochanej książce. Spotkamy tajemniczą kobietę, która dodatkowo skomplikuje wyprawę bohatera. Już razem natkną się na wiele niewyjaśnionych zdarzeń pełnych sekretów i spisków. Jak zwykle Pamuk przedstawia skomplikowany świat zawieszony między Wschodem a Zachodem i to, czy zrobi to z powodzeniem zostawiam opinii Czytelnika. Także to czy nowa powieść zmieni życie kogoś z nas, bo jak zapewnia wydawca odkryjemy tajemnicę, o której będziemy myśleć i myśleć i myśleć. Można kupować w ciemno.

"Zadyma w dzikim sadzie" Kiran Desai / Fot. znak.com.pl7. "Zadyma w dzikim sadzie" - Kiran Desai (Znak), 14 stycznia

Pewnie większość czytających to zestawienie wie kim jest Zadie Smith, ba, przypuszczam nawet, że wie kim jest Kiran Desai. Tak, tak - to zdobywczyni Nagrody Booker'a z 2006 roku, sam Salman Rushdie uznał ją "za jedną z najlepiej rokujących, najwybitniejszych autorek młodego pokolenia". Szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie, a każda jej książka to fascynująca przygoda. Tym razem dostaniemy do rąk jej debiutancką książkę, po wydaniu której zaczęła wspinać się na szczyty rynków księgarskich. "Zadyma w dzikim sadzie" to szalona opowieść o rodzinie Sampaha Chawali, który porzuciwszy swoje dotychczasowe życie, postanawia zamieszkać na drzewie. Szybko zostaje obwołany prorokiem, a jego sława zacznie ogarniać nie tylko mieszkańców pobliskiego Shahkot, ale także małpy, żyjące na sąsiednich drzewach. Co ciekawsze, uzależnione od... alkoholu. Sama rodzina bohatera też nie będzie próżnować, matka zrobi karierę jako niezwykle utalentowana kucharka, ojciec zbije majątek na synu, a siostra zakocha się w najbardziej nieodpowiednich chłopaku. Co z tego wyniknie? Sam nie mogę się doczekać. Uwielbiam takie zwariowane historie. To będzie hit.

"Lala" Jacek Dehnel / Fot. wab.com.pl8.Balzakiana - Jacek Dehnel (W.A.B.), 15 maja

Połączenie "Komedii ludzkiej" Balzaka z talentem Jacka Dehnela musi zaowocować czymś naprawdę niezwykłym. Młody pisarz z wielkim zapałem zabrał się za przenoszenie motywów stworzonych przez giganta powieści dziewiętnastowiecznej na nasz lokalny, polski grunt. I tak, w czterech nowelach przyjdzie nam się spotkać z bohaterami mającymi tak bliskie nam problemy. Zmierzymy się z historią pseudoartysty zakochanego w sezonowej gwieździe pism kolorowych, z rodzeństwem, które chciwość zaprowadzi do wykorzystania człowieka chorego umysłowo. Pazerność tychże nie pozwoli nawet na podzielenie się korzyściami między sobą co doprowadzi do kolejnych walk. Przeczytamy o nowej arystokracji, która za wszelką cenę będzie starała się żyć zgodnie ze swoimi wyobrażeniami, pozostając zimną i wyniosłą w każdej sytuacji. W końcu, zobaczymy do czego prowadzi ciągłe oszukiwanie siebie i innych. Moim zdaniem nikt inny w Polsce nie mógł wybrać sobie podobnego tematu, nikt z młodych pisarzy nie potrafi pisać z taką elegancją jak Dehnel, tak więc uważam, że będzie to bardzo dobra i ważna lektura. Zapraszam do "Komedii ludzkiej" po polsku.

"Wśród znajomych..." Leszek Kołakowski / Fot. znak.com.pl9.Wywiady mistrza - Leszek Kołakowski (Znak), 27 lutego

Coraz częściej jesteśmy zmuszeni używać słów ks. Jana Twardowskiego w przypadku polskich autorytetów. Coraz więcej ich odchodzi, coraz mniej pozostaje ich wśród nas. Dlatego powinniśmy wykorzystywać każdą okazję, ażeby brać od nich nauki. Będziemy mieli do tego okazję dzięki wydawnictwu Znak, które przygotowuje zapis rozmów prof. Kołakowskiego z ludźmi kultury, nauki i polityki o sprawach ważnych i uniwersalnych. Swoich rozmówców autor dobierał sam, będziemy mogli więc przeczytać dyskusje z m.in. Agnieszką Holland o przyjaźni, Barbarą Skargą o patriotyzmie, Bronisławem Geremkiem o władzy czy z Adamem Michnikiem o polskiej historii współczesnej. Te i wiele innych rozmów pozwolą nam przyjrzeć się ważnym aspektom otaczającej nas rzeczywistości. "Wywiady..." są zapisem książkowym programu telewizyjnego o tym samym tytule, który ruszy w styczniu w stacji TVN, niestety o tak późnej porze, że trafi on zapewne do bardzo wąskiego grona odbiorców. Na szczęście będzie ta książka. Polecam.


Jurij Andruchowycz / Fot. elya (Elke Wetzig) - Wikimedia Commons http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Andruchovych_yuri.jpg10. Tajemnica - Jurij Andruchowycz (Czarne), maj

To już ostatnia propozycja w tym zestawieniu. W oparach wódki, dymu i nocnych rozmów przeprowadzona została rozmowa tajemniczego dziennikarza i podróżnika Egona Alta z poetą. Ten wywiad - rzeka miał się ukazać dopiero po śmieci Andruchowycza, jednak pojawia się zaskakująca okoliczność, która krzyżuje plany wydawcy. Fantastyczny dziennikarz prowadzi pasjonującą rozmowę z ukraińskim pisarzem o procesie stawania się poetą, o byciu przewodnikiem grupy literackiej (Bu - Ba - Bu), a także roli ojca. Przez siedem dni zostaje nakreślony portret artysty, zostaje napisana pewna historia i może nawet odkryta tajemnica, ale póki co cicho sza...

Do maja jeszcze trochę czasu i niepewności, tak więc zabierajmy się do lektur.


Źródła: znak.com.pl, wab.com.pl, proszynski.pl., wydawnictwoliterackie.pl, czarne.com.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

djtQiwQlOpo
  • djtQiwQlOpo
  • 01.05.2012 12:30

A więc podążając za radą autora Dobry pomysł na arkytuł, zachęca do zostawiania komentarzy, co nie tylko promuje komentatorf3w, ale także wpływa na ranking strony macierzystej wszyscy są zadowoleni Pozdrawiam autora, tak trzymaj! Czytelny design, wartościowa treść, zachęcający adres nie ma to jak dobry Wizerunek własny przez stronę www

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dobre, krótkie opisy, ciekawe wybory :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"+" za świetny pomysł i równie dobrą realizację!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezdyskusyjnie stawiam plus. Bardzo lubie twój subiektywizm;] PS. tekst przypomniał mi, że pół roku temu na półke odstawiłem wpółprzeczytanego Jasienice;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Z dużym uznaniem. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Dawid!
Duży plus, uzasadnienie całkowicie zbędne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+ )

Fajny pomysł i ciekawe wykonananie. Przydatne, o wielu książkach nie wiedziałem, że się ukażą. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałem plusnąć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za b. ciekawe i przydatne zestawienie. Na pewno skorzystam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ciekawe...:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.