Facebook Google+ Twitter

Co oglądają Polacy?

Najchętniej oglądamy znane od dłuższego czasu seriale, teleturnieje i programy informacyjne. Majewski i Wojewódzki znaleźli się poza pierwszą pięćdziesiątką.

Według badań TNS OBOP największą widownię ma niezmiennie serial TVP 2 "M jak miłość". Ogląda go ponad 9 mln osób, czyli co czwarty Polak. W godzinach emisji tego serialu, program 2 TVP uzyskuje 60 proc. udziału w rynku. Oznacza to, że ogląda go większość osób, które w tym czasie siedzą przed telewizorem.

Małgorzata Kożuchowska. Fot Palicki/AKPASukcesem serialu jest utrzymywanie wysokiego wyniku już od 6 lat. Aktorzy grający w nim nawet drugoplanowe role stają się wielkimi gwiazdami. Niewielka rola w tym serialu sprawia, że ktoś nieznany wcześniej, trafia na okładki gazet i jest zapraszany do programów rozrywkowych jako gwiazda ekranu. Fenomen serialu spowodował potrzebę nagrywania cyklicznego programu o jego kulisach, a nawet wydawania tygodnika, który w całości zajmuje się tematami z nim związanymi.

Wyniki oglądalności potwierdzają, że Polacy zdecydowanie wolą oglądać wyidealizowany świat w serialach niż rzeczywistość w programach publicystycznych czy reportażach. W serialowej rzeczywistości wszystkie problemy można wcześniej czy później rozwiązać, a mieszkanie studenckie wygląda jak dom zamożnej rodziny. Ogląda się to przyjemnie, nie trzeba się za wiele zastanawiać i nie przeszkadza to w konsumpcji czipsów czy prasowaniu.

Pozycji serialu nie zagroziły nawet transmisja z meczu Polska-Portugalia i gala finałowa Miss World. Uzyskały one odpowiednio niespełna 7 i 6 mln widów.

Drugą pozycję wśród regularnie emitowanych programów zajmuje także serial TVP 2 - "Na dobre i na złe". Jego widownia jest jednak o 2,5 mln mniejsza. Telewizja publiczna świetnie opanowała sztukę zdobywania widza. W dodatku nie potrzebuje do tego wielkich nakładów finansowych na kupno nowości filmowych.

Najlepsze wyniki wśród programów informacyjnych uzyskują "Wiadomości" TVP 1 (blisko 6 mln) i "Teleexpress" (niecałe 5 mln). Wśród programów rozrywkowych liderami są "Taniec z gwiazdami" (ponad 5 mln) i "Jaka to melodia?" (niecałe 5 mln).

"Taniec z gwiazdami" jest niezwykle udaną produkcją, nie tylko ze względu na oglądalność. Jego twórcy potrafili wmówić milionom osób miłość do tańca. Poznaliśmy też nowe gwiazdy, o których wcześniej często nawet nie słyszeliśmy. Okazało się bowiem, że wystarczy być córką znanego ojca, albo przemknąć kilka razy po ekranie w nieznaczącej roli w jakimś serialu, aby zostać zaliczonym do grona gwiazd.

Wyniki oglądalności dowodzą, że Polacy lubią oglądać programy, które dobrze znają. Świadczą o tym nie tylko pierwsze miejsca na liście najchętniej oglądanych, ale również pozycja nadawanej od 12 lat "Familiady". Teleturniej zajął wysokie, 21. miejsce, z wynikiem 4 mln widzów.

Kreujący się na najchętniej oglądanego showmana Kuba Wojewódzki i prowadzący równie kontrowersyjny program Szymon Majewski osiągają wyniki znacznie gorsze od liderów. Ich programy znalazły się poza pierwszą pięćdziesiątką najchętniej oglądanych. Widownia ostatnich wydań liczy 2,5 do 3 mln widzów. Obserwuje się również tendencję spadkową oglądalności tych programów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.