Facebook Google+ Twitter

Co piąty polski autobus nie powinien wyjechać na drogę

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-07-24 10:46

Po wypadku polskiego autokaru w Alpach minister transportu zapowiada zmianę przepisów: kierowcy autobusów mają być lepiej szkoleni, co pięć lat będą musieli zdawać dodatkowe egzaminy.

W Polsce szoferów autobusów nie szkoli się, jak jeździć w trudnych warunkach. Muszą uczyć się tego sami - mówi Marek Bembel, kierowca autokaru z 20-letnim stażem. Z naszych informacji wynika, że wiele polskich autobusów w ogóle nie powinno ruszać w trasy. Od 1 czerwca 2003 r. Inspekcja Transportu Drogowego zbadała ponad 30 tys. z nich. Do prawie 6 tys. kontrolerzy mieli poważne zastrzeżenia: ukarali przewoźników grzywnami.

W czasie tegorocznych wakacji wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego skontrolowały ponad 1100 autokarów. Zatrzymały 50 dowodów rejestracyjnych niesprawnych pojazdów. Nałożyły też 220 mandatów.

Jakie zaniedbania mają na sumieniu polscy kierowcy? Zbyt długo siedzą za kółkiem, część z nich prowadzi po pijanemu. Inspektorzy odkryli, że w niektórych autokarach nie ma apteczki i gaśnicy, w części nie działają hamulce. Droga, na której w niedzielę doszło do wypadku polskiego autobusu, w którym zginęło 26 osób, należy do jednej z najtrudniejszych we Francji. Pochłonęła życie już dwustu osób. - Jechałem tą trasą miesiąc temu. Jest bardzo niebezpieczna, tę drogę pokonują kierowcy najwyższej klasy - podkreśla Michał Żywień, doświadczony pilot wycieczek z Wrocławia. Od kilku lat szosą nie mogą jeździć autobusy bez specjalnego, potrójnego systemu hamowania. Nie wiadomo jeszcze, czy polski autokar miał takie hamulce. Będą to badali eksperci.

Jacek Pok, biegły sądowy z zakresu wypadków drogowych, twierdzi że do wypadku doszło z winy kierowcy. - To typowy błąd techniki jazdy. Podejrzewam, że kierowca nie użył zwalniaczy, czyli specjalnych urządzeń montowanych w autobusach i ciężarówkach od wielu lat. To jakby trzecie hamulce. Pomagają utrzymać stałą prędkość pojazdu podczas zjazdu z wysokiej góry.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.