Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31383 miejsce

Co piąty wypadek to efekt jazdy po lekach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-03 07:36

Według gazety, Polacy to europejscy liderzy w zażywaniu leków - tylko Francuzi łykają więcej niż my pigułek przeciwbólowych czy uspokajających - informuje dzisiejszy dziennik.

Gazeta powołuje się raport Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wynika z niego, że 20 procent kierowców biorących udział w wypadku, była pod wpływem usypiająco działających tabletek. Większość zmotoryzowanych nie wie, ze była pod ich wpływem.

Informacje "Dziennika" potwierdza policja. Zdaniem drogówki, kierowcy jeżdżący pod wpływem leków są tak samo groźni, jak ci znajdujący się pod wpływem alkoholu i narkotyków. Eksperci podkreślają, że przeciętny kierowca nie wie, że po połknięciu nawet jednej tabletki na przykład przeciwbólowej solpadeini, przeciwgrypowego fervexu czy sudafedu może zachowywać się jak po wypiciu piwa. Z kolei na przykład "Gripex noc" - lek, stosowany przed zaśnięciem, usypia także przez cały następny dzień, nawet 24 godziny po spożyciu.

Farmakolodzy ostrzegają na łamach "Dziennika", przed mieszaniem medykamentów. Połączenie leków z syropem i paracetamolem, które Polacy chętnie stosują podczas przeziębienia, może doprowadzić nawet do stanu otumanienia narkotycznego. Szczegóły w "Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.