Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5487 miejsce

Co piąty z nas zdradza - wynika z najnowszych badań

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-07-04 09:36

Polacy zdradzają partnera coraz częściej.Przyznaje się do tego 16 procent kobiet i 28 procent mężczyzn. Ulubione miejsce miłosnych przygód to zdaniem respondentów nadmorska plaża, później samochód i miejski park. Mapę polskich zdrad stworzył profesor Zbigniew Izdebski.

Uwaga na młode mężatki... / Fot. digitouchNajczęściej zdradzają partnera mieszkańcy województwa lubuskiego. Wszystko dlatego, że mieszka tam ludność napływowa, dla której tradycyjne wartości rodzinne są mniej cenne. Najwierniejsi są górale z Podkarpackiego. W większości ankietowani przez TNS OBOP przyznają się do jednorazowych kontaktów, ale jak przestrzega autor badań – profesor Zbigniew Izdebski, nawet taki kontakt seksualny z innym partnerem jest zagrożeniem dla trwałości stałego związku.

Do zdrady przyznaje się 16 procent kobiet i 28 procent mężczyzn. Z badań wynika, że najwięcej zdrad przypada zawsze na okres urlopowy. Ulubione miejsce miłosnych przygód to zdaniem respondentów nadmorska plaża, później samochód i miejski park. 15 procent mężczyzn i co dziesiąta kobieta przyznaje się do romansu w pracy. Najczęściej zdradzają młode mężatki i mężczyźni w wieku od 40 do 50 lat. Przeważnie są to mieszkańcy dużych miast, powyżej 500 tysięcy mieszkańców.

Przeważają właściciele firm i osoby niewierzące. Niewiele ponad 6 procent Polaków deklaruje, że korzystało z usług agencji towarzyskiej. Choć Wielkopolska jest zachodnim regionem kraju, to w porównaniu z województwem lubuskim czy pomorskim jej mieszkańcy są bardzo grzeczni. Do zdrady przyznało się niewiele ponad 18 procent respondentów.
Tomasz Cylka


Mapa zdrady... / Fot. Jerzy TomaszewskiMężczyźni są mniej dojrzali

Z doktorem Jerzym Więznowskim, seksuologiem, o zdradzie wśród Wielkopolan, rozmawia Sandra Żochowska

Z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP wynika, że najrzadziej zdradzają osoby z południa i wschodu Polski, a najczęściej z zachodniej części kraju. Czy ma to jakieś uzasadnienie?
– Być może na zachodnich obszarach ludzie łatwiej o pewnych rzeczach mówią i są mniej pruderyjni niż na wschodzie Polski. Może chodzić także o wpływ religii i silniejsze więzy rodzinne charakterystyczne dla wschodu i południa.

Prawie co piąty mieszkaniec Wielkopolski i Poznania przyznaje się co najmniej do jednej zdrady. Czy ta liczba jest prawdziwa?
– Myślę, że ten odsetek jest wyższy, a część osób po prostu do zdrady się nie przyznaje. Ludzie w ankietach często przedstawiają się w sposób, w jaki chcieliby być widziani lub jak sami siebie postrzegają. Dlatego przestrzegam przed wyciąganiem wniosków z wyników ankietowych.

Czy zgadza się pan z tym, że to mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety?
– Jeżeli chodzi o kontakty pozamałżeńskie mężczyzn, to ich liczba już od dłuższego czasu jest stała. Mężczyzna ma przeciętnie wyższy poziom potrzeb seksualnych. Z kolei w przypadku zdradzających kobiet, ich odsetek rośnie, ze względu na postępujące wyzwolenie i większą swobodę seksualną. Myślę, że w przyszłości osiągnie pewien stały poziom, prawdopodobnie nieco niższy od liczby zdradzających mężczyzn.

Jakie okoliczności sprzyjają zdradzie?
– Takie sytuacje mogą pojawić się już przed małżeństwem, kiedy co najmniej jedna z osób w związku stawia warunek, że jego konsumpcja nastąpi dopiero po ślubie. Najczęściej tłumaczy to względami religijnymi. Praktyka jednak wykazuje, że pod tą motywacją czasami kryją się inne lęki. Jest też niebezpieczeństwo, że druga strona pozornie godzi się na warunki, bo jest w związek zaangażowana, ale jednocześnie nie jest w stanie zachować czystości do ślubu i utrzymuje kontakty seksualne z inną osobą.

A po ślubie?
– Problem niewierności może pojawić się podczas ciąży. Związane to jest z brakiem dojrzałości, najczęściej mężczyzny. Jeśli ciężarna kobieta ma problemy zdrowotne, to mężczyzna musi powstrzymać się od realizacji popędu seksualnego. Inny moment pojawienia się trudności to przyjście na świat dziecka. Wtedy często kobieta koncentruje się na nim i odsuwa męża. Ten nie rozumie sytuacji, przez co jest podatny na pokusy.

Czy Internet może być zagrożeniem albo nawet pretekstem do zdrady?
– Internet jest wspaniałą rzeczą, ale dla ludzi dojrzałych. Sieć jest łatwo dostępną ofertą emocjonalnych podniet. Początkowo ludzie wchodzą na czaty, fora i portale randkowe z ciekawości, ale z czasem coraz bardziej się angażują. Pojawia się rozdźwięk między światem wirtualnym i rzeczywistym.

Co zatem należy robić, by uniknąć zdrady?
– Ważna jest w takich okolicznościach edukacja seksualna. Nie chodzi tu o antykoncepcję, zagadnienia związane z aborcją i tym podobne, ale o znajomość psychiki drugiej płci i jej potrzeb. Każda nielojalność, kłamstwo jest nieuczciwością i ciosem w spójność układu partnerskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Witold Seredyński
  • Witold Seredyński
  • 15.06.2012 18:35

Zdumiewa mnie brak prób wyjaśnienia paradoksu, że mężczyźni zdradzają częściej. Przecież mężczyzna zdradza z kobietą, zatem mniej więcej powinna być równowaga płci. Zachwiać tę równowagę mogą zdrady z prostytutkami, które mają wielki przerób a raczej nie są ankietowane. Ale jak się odliczy te 6 procent, to i tak zostaje znaczna przewaga mężczyzn. Mogą zdradzać z kobietami stanu wolnego, ale wątpię, aby tu szukać brakujących procent, bo wynikałoby z tego, że kobiety stanu wolnego są o wiele bardziej aktywne seksualnie i preferują żonatych. Jedyne wyjaśnienie - kobiety częściej nie przyznają się do zdrad, mniej to jest kulturowo akceptowane niż zdrada mężczyzny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
m
  • m
  • 28.11.2010 15:00

Może jesteś żoną, narzeczoną, dziewczyną, partnerką tkwisz w długim związku i zapragnęłaś nowej przygody. Zdradzasz go, a on nawet się tego nie domyśla? Prawie was przyłapał, ale ten zastrzyk adrenaliny dodaje Ci skrzydeł. A może przyłapał Cię i zaczęłaś żałować tego romansu? A może masz przyjaciółkę, koleżankę, znajomą, której przydarzają się takie sytuacje? Opowiedz mi swoją historię, odezwij się proszę mroofka3@o2.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jak tu dalej posiedzi, to będzie miała zwyrodnienie kręgów szyjnych, a wtedy...
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070406/KOB ETA/70405023&SearchID=73286240209944

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale nie jest mężczyzną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale Jola jest z Lubuskiego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku, złudzenie. ;-) Ja jestem jedna. Jesteś piąty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Licznik działa z opóznieniem. Jestem piąty z wpisem. Ciekawe kto z nas?

Komentarz został ukrytyrozwiń

no rzeczywiscie tylko jedna, a 4 wipisy, ciekawe, ciekawe ;D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, patrzę, że, niestety, tylko jedna osoba przeczytała - to Ty czy ja? ;-))) (liczba wyświetleń:1)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2007 12:21

No popatrz, Jolu... Przodujecie :-))))))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.