Facebook Google+ Twitter

Co piszą w Niemczech o Obamie i "polskim obozie śmierci?"

Niemieckie środki masowego przekazu potraktowały dość marginesowo tak nagłośnioną u nas sprawę, ale przyznają słuszność jej ocenie przeważającej po stronie poskiej.

Barack Obama / Fot. EPASpośród trzech największych niemieckich gazet codziennych, dwie, uchodzące za prawicowe, zamieściły artykuły na ten temat, natomiast jednoznacznie lewicowa "Die Tageszeitung" (zapamiętana w naszym kraju dzięki porównaniu braci Kaczyńskich do kartofli) pominęła sprawę milczeniem.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" zamieściła artykuł p. t. Pomyłka Obamy co do umiejscowienia kacetów: W Posce, ale nie polskie. Korespondent FAZ w Warszawie Konrad Schuller napisał m. in.: "Wrażliwość na takie określenia jest zrozumiała, skoro Polska, która w czasie wojny światowej straciła nie tylko trzy miliony swoich żydowskich obywateli, ale równie wielu nieżydowskich, jest cały czas podejrzewana za granicą o współudział w niemieckich zbrodniach."

Nieco dalej wspomniał o Jedwabnem, a zaraz potem, że był to wyjątek; Polacy uratowali rekordowo dużą liczbę Żydów przed hitlerowcami.

Jeszcze bardziej przyjazne Polsce stwierdzenia pojawiły się na łamach dziennika "Die Welt", którego dziennikarz nie owijał w bawełnę sedna całej historii: "Takie sformułowania wywołują w Polsce przypuszczenie, że ktoś chce zwalić winę za hitlerowski terror i holocaust na ludność krajów okupowanych." W tytule zawiadamia, że "Obama przeprasza Polaków".

Natomiast na portalu www.tagesschau.de, zajmującym się tematami poruszanymi w dziennikach pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej (ARD) oraz rozgłośniach radiowych należących do niemieckich krajów związkowych (landów) powstała głucha cisza na interesujący nas temat. Jak powiadają brak wiadomości to też jest wiadomość.

Natomiast sprawą zajęły się m. in.: (dość zdawkowo) portal niemieckiego serwisu Deutsche Welle, tygodnika "Der Spiegel" oraz prywatnej telewizji informacyjnej N 24. Liczba i ton komentarzy czytelników były umiarkowane. Podkreślano zarówno to, że Obama popełnił okropną gafę jak też przesadne reakcje strony polskiej. Czy oni tam naprawdę nie mają nic innego do roboty? - zapytał wprost jeden z internautów.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.