Facebook Google+ Twitter

Co pokrywa polisa AC za granicą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-07-06 11:41

Wakacje to czas, w którym nasz samochód może być potrzebny nie tylko w kraju, lecz także za jego granicami. Jeśli mamy wykupione ubezpieczenie autocasco, to warto zawczasu sprawdzić, na ile polisa przyda się nam w przypadku kłopotów podczas wyjazdu zagranicznego.

Monitorująca rynek ubezpieczeniowy firma Ogma przygotowała raport porównujący oferty ubezpieczenia autocasco oraz oferty pakietów assistance dla osób jadących na wakacje własnym samochodem. Badaniu zostały poddane następujące towarzystwa: Allianz, AXA, Aviva, Benefia, Compensa, Ergo Hestia, Generali, HDI Asekuracja, Liberty Direct, Link4, MTU, PTU, PZM, PZU, Uniqa oraz Warta.

Większość standardowych ofert autocasco w tych towarzystwach chroni ubezpieczonego na terenie Europy (z wyłączeniem krajów byłego ZSRR). Wyjątkiem są oferty Allianz i Link4, gdzie ubezpieczenie obejmuje bez wyjątków całą Europę. Osoby, które ubezpieczyły swój samochód w Aksie i MTU, powinny zwrócić uwagę na to, czy wykupując ochronę, uwzględniły szkody powstałe za granicą. Standardowa oferta tych firm dotyczy bowiem jedynie szkód powstałych w Polsce.

Warto też pamiętać, że powstałe za granicą szkody powinny być naprawione już w naszym kraju. Co prawda w ogólnych warunkach umowy u niemal wszystkich firm istnieje zapis pozwalający ubezpieczonemu na naprawę auta w zagranicznym warsztacie bez zgody ubezpieczyciela, ale taka możliwość jest mocno ograniczona. Aby koszty naprawy przeprowadzonej poza Polską zostały zwrócone, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, musi to być naprawa niezbędna, która umożliwia bezpieczną kontynuację podróży.

Po drugie, jej koszt nie może przekroczyć kwoty określonej przez ubezpieczyciela. - W większości przypadków jest to równowartość 1 tys. euro, choć należy wyróżnić Allianz i PZU, gdzie uwzględniane są naprawy nawet do 1,2 tys. euro - mówi Jolanta Wieczorek, analityk z firmy Ogma. Niektórzy ubezpieczyciele dają również możliwość pokrycia kosztów holowania pojazdu do kraju. Przykładowo: w Allianz wynoszą one 500 euro, w Compensa 1000 euro. Koszty holowania pokryją również Ergo Hestia (2000 zł), Generali (250 euro) czy PZU (kwota jest ustalana indywidualnie przez zagranicznego przedstawiciela firmy).

Dokładne dane kontaktowe podane są na polisach. - W Benefii, Compensie, Generali, HDI Asekuracji, PTU, PZM i PZU mamy możliwość zgłoszenia szkody dopiero po powrocie do kraju, chyba że naprawa niezbędna do dalszej podróży przekroczy kwotę, w ramach której możemy naprawić pojazd bez zgody ubezpieczyciela - mówi Jolanta Wieczorek. - Najlepiej jednak przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z naprawą auta skonsultować się ze swoim ubezpieczycielem - zaznacza Wieczorek.

Firma Ogma zbadała również możliwie najszersze pakiety assistance - oferowane nam przez poszczególnych ubezpieczycieli - na wyjazdy zagraniczne.

Więcej na stronach Polski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No tak dlatego ja też się ubezpieczyłem w Allianz Wrocław, bo często jeżdżę na Łotwę
http://allianz-agent.wroclaw.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.