Facebook Google+ Twitter

Co Polska prezydencja wniosła do nauki?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-02 12:39

Polska w czasie prezydencji negocjowała projekt programu finansowania badań i innowacji w Europie z budżetem 80 mld euro i określała kierunek reform europejskich uniwersytetów. Czy można mówić o sukcesie prezydencji w dziedzinie nauki?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez ostatnie sześć miesięcy koordynowało działania polskiej prezydencji w dziedzinie nauki, wyższej edukacji i innowacyjności.

W Sopocie, Krakowie, Poznaniu, Białymstoku i Warszawie MNiSW zorganizowało 40 debat i eksperckich konferencji, w których uczestniczyło ponad 8 tys. gości - unijni komisarze, ministrowie i przedstawiciele rządów unijnych państw, polscy i zagraniczni eksperci, naukowcy i badacze z Europy i świata. O czym dyskutowano? M.in. o przyszłości internetu, zdrowej i bezpiecznej żywności, przyszłości badań nad czystą energią, efektywniejszym finansowaniu badań naukowych czy cywilizacyjnych wyzwaniach, przed którymi staje europejska nauka.

W czasie polskiej prezydencji Komisja Europejska przedstawiła projekt programu finansowania badań naukowych Horyzont 2020 z rekordowym budżetem 80 mld euro na lata 2014-20. Prace nad Horyzontem 2020 były priorytetem polskiej prezydencji w obszarze nauki.

- Dobrze skonstruowany program finansowania badań może być dla Europy znaczącym impulsem pobudzającym gospodarkę, w czasie kryzysu ekonomicznego to kluczowe - podkreśla Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w informacji przesłanej dziennikarzom. - Tak sprawne prace nad tym dokumentem to także polski sukces - dodaje.

Program Horyzont 2020 po raz pierwszy w ramach jednego dokumentu skupia wszystkie unijne środki na finansowanie badań i innowacji. - W projekcie zapisano ułatwienia w dostępie do nakładów finansowych dla indywidualnych badaczy, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ograniczono formalności i uproszczono procedury - informuje Magdalena Kula, doradca ministra. - Wszystko po to, by przyciągnąć większą liczbę wybitnych naukowców oraz ułatwić aplikowanie o granty mniejszym zespołom badawczym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.