Co przyniósł rok 2010? Podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych

Bartłomiej Krawczyk
Przypomnienie najważniejszych wydarzeń w sporcie w mijającym roku.

Puchar Narodów Afryki ponownie padł łupem reprezentacji Egiptu. Po raz pierwszy zdarzyło się, że gospodarz turnieju (Angola) nie wyszedł z grupy. Turniej rozegrał się jednak w cieniu wielkiej tragedii. Dzień przed rozpoczęciem mistrzostw ostrzelany został autokar reprezentacji Togo. Zmarł kierowca pojazdu, asystent trenera oraz rzecznik prasowy, a 6 innych osób, w tym 2 piłkarzy zostało rannych. Reprezentacja Togo została zmuszona przez państwo do powrotu do kraju, a CAF zdyskwalifikowała ją. A to wszystko działo się na pół roku przed mundialem w Afryce.

Rajd Dakar ponownie rozgrywany był na bezdrożach Argentyny i Chile. W kategorii samochodów triumfował Hiszpan Carlos Sainz, a Krzysztof Hołowczyc niestety nie ukończył zawodów. W kat. motocyklów zwyciężył Cyril Despres, natomiast z Polaków najlepiej spisał się Jakub Przygoński, który był 8. W quadach ze zwycięstwa cieszył się Marcos Patronelli, na 5. miejscu finiszował Rafał Sonik.

Igrzyska Olimpijskie w Vancouver. Po 38 latach doczekaliśmy się złota, które wywalczyła multimedalistka Justyna Kowalczyk. 2 srebra dołożył niezawodny Adam Małysz, a brąz wywalczyły nasze panczenistki w biegu drużynowym. Bohaterką całych igrzysk była z pewnością Petra Majdić, która ze złamanym żebrem zdobyła brązowy medal w biegach narciarskich.

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich wygrał Simon Amman. Szwajcar wyprzedził Gregora Schlirenzauera i Andersa Jacobsena. Adam Małysz, który pierwszego dnia zawodów spisywał się świetnie, w drugim musiał uznać wyższość rywali i oddać miejsce na podium.

Piłkarską Ligę Mistrzów wygrał Inter Mediolan prowadzony przez Jose Mourinho. „The Special One” poprowadził swoich podopiecznych do potrójnej korony.

Mundial w RPA. Historyczny, bo rozgrywany po raz pierwszy na Czarnym Lądzie. Historyczny, bo pierwszy raz drużyna europejska wygrała poza Starym Kontynentem. W 116. minucie finału gol Andresa Iniesty zapewnił Hiszpanii zwycięstwo nad Holandią.

Le Tour. Tour de France. Spektakularna klęska Lance'a Armstronga. Francuzi, którzy jakoś nigdy go nie lubili, wreszcie się doczekali. Amerykanin już pierwszego dnia w górach odpadł z walki. Próbował jeszcze walczyć o zwycięstwo etapowe, lecz także nieskutecznie. Wyścig po raz trzeci z rzędu wygrał Hiszpan Alberto Contador tuż przed Luksemburczykiem Andy'm Schleck'iem. Kluczowy atak Hiszpan wykonał w chwili, gdy Schleck miał problemy z rowerem...

Podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy Polacy zdobyli 9 medali, w tym 2 złote (Marcin Lewandowski i Piotr Małachowski ), co dało biało-czerwonym 8. miejsce w klasyfikacji medalowej.

W Poznaniu odbyły się kajakarskie mistrzostwa świata. Polscy zawodnicy zdobyli 5 krążków, jednak ani jednego złotego. W klasyfikacji medalowej zajęli dalekie, 19. miejsce.

Po latach bez złota przełamała się koszykarska reprezentacja USA. Amerykanie byli zdecydowanie najlepszą drużyną podczas tegorocznych mistrzostw świata, w finale pokonując Turcję różnicą 17. punktów.

Pływackie mistrzostwa Europy, które odbyły się w Budapeszcie z pewnością nie należały do najlepszych w wykonaniu naszych pływaków. Zdobyli oni tylko 2 medale (Paweł Korzeniowski złoto na dystansie 200 m motylkiem i Konrad Czerniak brąz na dwukrotnie krótszym dystansie). I pomyśleć, że kilka lat wcześniej byliśmy w czołówce?
Siatkarski mundial był klęską. Organizatorów i naszych graczy. Turniejowa drabinka ułożona pod gospodarzy dawała możliwość kalkulacji. Już w 2. fazie turnieju w 3. grupie spotkali się wszyscy medaliści poprzedniego turnieju. Ktoś musiał odpaść. Padło na Polaków...
Kombinacje odwróciły się przeciwko Włochom, którzy przegrali w półfinale 3:1 z Brazylią. Liczyli na to, że nikt nie będzie kombinował, a tu taka niespodzianka...W finale Canarinhos 3:0 pokonali Kubę. Brąz dla Serbii.

W dalekiej Japonii odbył się mundial siatkarek. Polki zajęły najwyższe od wielu lat, 9. miejsce, jednak wszyscy liczyliśmy na coś więcej, może nawet na medal. Złoto pojechało do Rosji, srebro do Brazylii, a brąz pozostał w Kraju Kwitnącej Wiśni.

14.11.2010 tytuł mistrza świata Formuły 1 wywalczył Sebastian Vettel. Niemiec jest najmłodszym czempionem w historii. Tytuł zapewnił sobie w niezwykłym wyścigu w Abu Zabi, w którym to zepchnął z fotela lidera Fernando Alonso. Robert Kubica w końcowej klasyfikacji zajął dobre, 8. miejsce.

Piękną jesień w Lidze Europy mieli piłkarze Lecha Poznań! Kolejorz w grupie śmierci z Man City, Juventusem i Salzburgiem zajął 2. miejsce kosztem Starej Damy !

Koniec roku kalendarzowego to początek sezonu w sportach zimowych. Wysoką formą imponuje Adam Małysz i Tomasz Sikora. Równie dobrze radzi sobie Justyna Kowalczyk, która jednak popadła w konflikt z sędziami zawodów i federacją.

Rok 2010 przyniósł nam bardzo wiele emocji sportowych. Były w nim chwile dla nas piękne, wspaniałe, jak i okropne rozczarowania. Obyśmy w nowym roku tych drugich mieli jak najmniej!
Sportowcom należy podziękować za rok pięknych zmagań!

Wszystkim życzę Szczęśliwego Nowego Roku !