Facebook Google+ Twitter

Co robił Izaak Newton w Twierdzy Tower?

Londyn, koniec XVII w. Miasto stęchłe do cna. W Twierdzy Tower zamordowano człowieka. Izaak Newton, pełniący funkcję dyrektora mennicy królewskiej, wraz ze swoim asystentem rozpoczyna śledztwo, które kieruje ich na tory niewiarygodnego spisku

Okładka powieści   "Ciemna Materia". Niezwykła historia opowiedziana przez młodego asystenta słynnego naukowca, filozofa i zarazem ekonomisty, to jedna z perełek literackich, którą miałem przyjemność przeczytać.

Phillip Kerr, jeden z najlepiej ocenianych przez krytykę angielskich pisarzy specjalizuje się w pisaniu erudycyjnych kryminałów, podszytych mniej lub bardziej autentyczną historią...

W Twierdzy Tower, w roku 1686, dochodzi do makabrycznego morderstwa. Do akcji przystępuje asygnowany przez samego króla na zarządcę mennicy królewskiej, sir Izaak Newton. Chodzi o przeprowadzenie śledztwa, w sprawie fałszowania monet. Sytuacja ta może doprowadzić państwo do ruiny. Wszystko wskazuje na to że mord miał silny związek z infiltrowanym spiskiem. Genialny uczony i jego asystent Ellis, także autentyczna postać, rozpoczynają żmudną i trudną pracę, poruszając się i przebywając pomiędzy podejrzanymi typami, ludźmi - cieniami i otoczeni duszącą atmosferą grozy, jaka panuje w mrocznej twierdzy.

Ciekawym atutem książki jest fakt, że większość akcji umieszczona jest wewnątrz słynnego więzienia. Drugim atutem książki okazała sie znakomite konstrukcja postaci Newtona. To cudowna kreacja literacka, niesamowita postać, mądra i zarazem rozsądna. Książka napisana jest w konwencji pamiętnika. Narrator - wspomniany Ellis - w sposób niezwykle zajmujący przedstawia całą historię. Nie czujemy znużenia ani przez chwilę.

A czym jeszcze jest sama powieść?
Z pewnością dobrze, mądrze napisanym mroczny thrillerem, ale również podręcznikiem do historii, studium religijnym, traktatem filozoficznym, bardzo ciekawą biografią Newtona oraz niezwykłym przewodnikiem po Twierdzy Tower, wydarzeniach wieku XVII w Angli i swoistą wyblakłą już mapą po dawnym Londynie - mieście dwóch brzegów, spiętych stęchłym kręgosłupem rzeki Tamizy.

Ciekawe wątki historyczne. Jakobini, Cromwell, obcy agenci. To wszystko jest wpisane w opowieść. I istotne.
A czym jest tajemnicza tytułowa "ciemna materia"? Odpowiedź znajduje się w powieści.

Wszystko razem sprawia, że ten kryminał jest naprawdę inny niż wszystkie. Trudno go zaszufladkować... I to uwielbiam.


autor: Philip Kerr  
tytuł "Ciemna Materia"
Świat Ksiązki 2005, Warszawa  

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.