Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4880 miejsce

Co serwują Polakom największe stacje radiowe?

Krytyczna i rzeczowa analiza muzyki prezentowanej przez najpopularniejsze stacje radiowe w kraju.

Zdjęcie ilustracyjne. Koncert w Obiekcie Znalezionym / Fot. PolskapresseOd jakiegoś czasu o muzyce prezentowanej w polskich rozgłośniach radiowych nie mówi się najlepiej. Głosy niezadowolenia mówią o tym, że leci w kółko to samo, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat radio diametralnie się zmieniło, czy też właśnie nic się nie zmieniło i od dziesięciu lat słuchamy tych samych piosenek. Wiele głosów krytyki mówi też o spadku jakości prezentowanej muzyki i o tym, że praktycznie w ogóle nie promuje się polskich piosenek. Jednak wszystkie te opinie przedstawiają tylko ogólne wrażenie, które nie jest podstawą do budowania konstruktywnej krytyki. Żeby więc nie mówić o wrażeniach, tylko o faktach, przyjrzyjmy się piosenkom i artystom, których słucha Polska.

Najpopularniejsze rozgłośnie radioweTabela 1 / Fot. RMF FMOd początku tego roku radio RMF FM publikuje na swojej stronie internetowej triumfalne statystyki mówiące o pobijaniu kolejnych rekordów słuchalności. 11 lutego ogłoszono, że rozgłośni tej słucha każdego dnia 9 mln Polaków. 15 maja liczba dziennych słuchaczy wynosiła już 10,5 mln. Opublikowane wówczas przez RMF FM dane przedstawia Tabela 1.

Ze statystyk tych wynika, że ponad 60% Polaków słucha Radia RMF FM lub Radia ZET, a zatem, żeby dowiedzieć się czego słucha Polska, proponuję przyjrzeć się playlistom obu radiostacji.

Zarzut pierwszy: leci w kółko to samoTabela 2 / Fot. Aleksandra Furtak23 lutego bieżącego roku i sześć miesięcy później, 19 sierpnia 2009 r., spisałam wszystkie piosenki emitowane na antenie obu rozgłośni między godziną 6:00 a 22:00. Podstawowe dane prezentują się następująco: [Tabela 2]

Pierwszą rzeczą, która zastanawia, jest przyczyna większej o 10% słuchalności radia RMF FM. Nie jest to zasługa muzyki, bo muzycznie obie stacje to jedno i to samo radio.

19 sierpnia na 176 tytułów, które wyemitowało RMF FM 53 były tego dnia grane również przez Radio ZET, czyli 30,11% tytułów. Ponieważ część z nich emitowana była wielokrotnie, w ciągu dnia można było 71 razy usłyszeć piosenkę graną w tym dniu także przez Radio ZET, a zatem 33,97% muzyki prezentowanej przez RMF FM w ciągu dnia jest identyczne jak w konkurencyjnej stacji, czyli co trzecia piosenka. Taki stan rzeczy można próbować tłumaczyć tym, że przecież każde radio sporą część czasu antenowego poświęca na emisję najnowszych singli, więc siłą rzeczy pod względem nowości większość rozgłośni prezentuje tę samą muzykę. Jednak w przypadku RMF FM i Radia ZET ta zgodność tytułów wcale nie dotyczy jedynie najnowszych przebojów. 23 tytuły, a zatem mniej niż połowa, to nowości (piosenki wydane w latach 2008-2009). Za to wśród dublowanych tytułów można znaleźć aż 10 z lat 90 i Cutting Crew (I just) Died in your arms z 1986 roku.

Jeśli wziąć pod uwagę artystów, których utwory można usłyszeć w obu stacjach jednego dnia, to podobieństwo jest jeszcze większe. 19 sierpnia na 143 artystów wyemitowanych w RMF FM 75 było tego dnia granych również przez Radio ZET, a zatem, pod względem wykonawców procent zgodności obu rozgłośni wynosi 52,45%. Zaznaczyć trzeba, że jest jeszcze pewien procent tytułów i artystów, którzy 19 sierpnia pojawili się na antenie tylko jednego radia, ale byli grani przez konkurencyjną stację 23 lutego, tak więc po zsumowaniu playlist z dwóch analizowanych przeze mnie dni procent zgodności tytułów wynosi 39,66%, a wykonawców 61,21%.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Tok Sport ostatnio odkryłem i czasem słucham, jednak i lubię RMF FM ;) może dlatego, że wygrałem już stamtąd dwa zaproszenia na koncert :). Drażni mnie granie tego samego, ale i są takie utwory, które szybko wpadają w ucho i chwała, że RMF je gra. Lubię także Trójeczkę i Złote Przeboje od czasu do czasu i Eski ;) Po prostu człowiek uniwersalny ;) Brawo Ola za fajny artykuł ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja obstawiam PR EURO !

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze rano radio Wawa z niezawodnym Dedektywem Inwektywem ^^

Komentarz został ukrytyrozwiń

ilu ludzi tyle opinii.

a ja słucham... TokSport i Tobie Pawle też polecam bo nasza tematyka :) a jak ma sie Wifi w domciu to mozna wszędzie słuchac :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trójka PR;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedynka.... nuuuda, Dwójka... nuuuda, Trójka.... nuuuda, RMF.... za dużo starych "szlagrów", Zetka stara się trzymać poziom....
...Jednak rządzi wyłącznie radio "ESKA"! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.09.2009 11:53

A jakie są powody takiego zacofania wiodących stacji? Kiedyś brałam udział w badaniach marketingowych prowadzonych przez jedną z ww opisanych stacji radiowych... cóż - pytania w ankietach były dość ogólnikowe - typu: jaki rodzaj muzyki preferujesz? Podaj nazwy zespołów, które lubisz. itd. Z pewnością badania prowadzone są do dziś i do dziś karmią nas muzyką zasugerowaną w badaniach przez respondentów ---> i tak się machina nakręca :) Poza tym stacja chcąca mieć i wielu słuchaczy trafić musi do szerokiego grona, ludzi w różnym wieku o różnych preferencjach, ludzi, którzy bezstresowo potupią nogą przy serwowanej u nich muzyce po powrocie z pracy do domu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja również nie spodziewałem się takiego dokładnego obadania tematu. Wreszcie pojawił się dowód na to, co każdy z nas wie i czuje, kiedy tylko natknie się na jedną ze stacji - bohaterek artykułu. Teraz mamy niepodważalne argumenty liczbowe. Mi nasuwa się od razu pytanie...jak jest z tymi mniejszymi stacjami o bardziej konkretnych profilach muzycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem ogromu włożonej pracy. Szczerze gratuluję autorce materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chodzi mi głownie o to, że nie ma (?) DVD z jego koncertów w języku polskim (oczywiście chodzi o napisy). Widocznie żaden wydawca nie jest zainteresowany polską edycją. O koncertach nie wspomnę... bardzo chętnie bym poszła. Poza tym napisałam "prawie nieznany" :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.