Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3194 miejsce

Co się czai w Odrze?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-22 14:35

Odra to nie tylko rzeka, która przepływa przez Wrocław. Odra to również miejsce, w którym żyją rozmaite gatunki ryb i występują ciekawe rośliny. Bogactwo ryb oraz roślin świadczy o tym, że jest ona znacznie czystsza, niż jeszcze kilka lat temu.

Po Odrze we Wrocławiu kursują statki Białej Floty. Wały rzeki z obu stron obsadzone są rzędami drzew. Najczęściej są to dęby. Całość tworzy atrakcyjne szlaki spacerowe nie tylko dla mieszkańców miasta. Również miejscowi wędkarze korzystają z dobrodziejstwa, jakim jest przepływająca przez miasto rzeka. Jak sami przyznają, jeśli gdziekolwiek istnieje uniwersalne łowisko w pełnym tego słowa znaczeniu, to bez wątpienia jest nim Odra!

A jakie ryby można w niej złowić? Jak mówi pan Tomasz Gadziński, zapalony wędkarz-hobbysta w Odrze występują takie gatunki ryb jak m.in. leszcze, płocie, sumy karłowate, trocie wędrowne i wiele wiele innych. Ich walory smakowe są jednak wątpliwej jakości.

Ryby po przygotowaniu do spożycia bardzo brzydko pachną, co skutecznie może popsuć apetyt. Powodem takiej sytuacji zdaniem wędkarza jest wciąż średniej czystości woda w Odrze. Niestety, ale wyniki badań czystości rzeki na terenie Wrocławia ostatni raz były robione rok temu. W tej chwili funkcjonuje nowy układ cyklu pomiarowego i badania wody na terenie miasta wykonuje się raz na trzy lata.

Ogólnie szacuje się, że na długości całej Odry może występować aż 36 gatunków ryb. Ich lista może jednak ulegać zmianie. Powodem tego jest identyfikacja przypadkowych gatunków pojawiających się w rzece i wysiedlanie do niej nowych ryb jak np. amur, łoptyga oraz karp.

Wędkarze łowią najczęściej w okolicach Uniwersytetu Wrocławskiego i na Niskich Łąkach. Ale w Odrze żyją nie tylko ryby. W wodach rzeki i na jej brzegach występuje wiele roślin wodnych i ziemno-wodnych. Do najpopularniejszych należą pałki wodne, lilie wodne w rozmaitych kolorach oraz silnie trujące, a bardzo popularne kniecie błotne in. kaczeńce. Nie brakuje również leczniczego tataraku.

Na powierzchni Odry unosi się jedna z najmniejszych na świecie roślin naczyniowych- rzęsa drobna. W ogromnej ilości występują także glony. Podsumowując, Odra to rzeka, w której życie kwitnie i to dosłownie! Bogactwo ryb oraz roślin świadczy o tym, że jest ona znacznie czystsza niż jeszcze kilka lat temu. Nie pozostaje nic innego, jak zapalonym wędkarzom życzyć udanego połowu!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sebastian Kostecki
  • Sebastian Kostecki
  • 29.12.2010 11:55

Tołpyga. Nie łoptyga. Tak tylko poprawię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak kryzys, to mniej ścieków do rzek uchodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nad Odrą ptaki: łabędzie nieme, kaczki krzyżówki, łyski, czaple siwe... Kilka udało mi się sfotografować - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo przyjemny tekst ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.