Facebook Google+ Twitter

Co się dzieje, kiedy Adam chce być Ewą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-12-24 07:43

Przed opolskim Sądem Okręgowym toczy się mocno nietypowy proces, w którym chodzi o... ustalenie płci.

Właśnie taki przedmiot sporu wypisany jest na wokandzie. Petenci wchodzący do sądu ze zdziwieniem i uśmiechem na twarzach pytają ochroniarzy: - Faktycznie trzeba się o to procesować? Nie wystarczy zdjąć majtki i po prostu zobaczyć, z kim mamy do czynienia?

Żarty żartami, ale sprawa jest jak najbardziej poważna. Dotyczy osób, które faktycznie zmieniają płeć. Z kobiet stają się mężczyznami lub odwrotnie. Nie wystarczy przeprowadzenie niezbędnych w tym przypadku zabiegów medycznych i kuracji hormonalnych. Zmianę imienia trzeba załatwić na drodze urzędowej.

- Takich spraw nie mamy dużo. W tym roku toczy się jedna, a we wcześniejszych latach mieliśmy bodajże dwie - powiedziała nam Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.

By Adam stał się Ewą, sąd musi oficjalnie potwierdzić, że doszło do zmiany płci. Występując pod starym imieniem musi złożyć pozew, w którym formalnie jako stronę przeciwną sprawy (takie są wymogi formalne) są rodzice. Cała sprawa dotyczy kwestii intymnych, więc oczywiście toczy się za zamkniętymi drzwiami.

W samym sądzie dochodzi przy tej okazji do komicznych sytuacji. - Przed urzędniczką staje mężczyzna i mówi, że ma na imię Kasia i chce złożyć pozew - usłyszeliśmy w jednym z sekretariatów.

Jak wygląda taki proces? Sąd zleca do zrobienia opinię u seksuologa w Warszawie, który odpowiada na pytania czy dana osoba jest mężczyzną czy kobietą. Praktycznie na podstawie tej opinii sąd stwierdza, że doszło do zmiany płci.

Wydany wyrok staje się prawomocny po 14 dniach. Następnie jest wysyłany do Urzędu Stany Cywilnego, gdzie dochodzi do sprostowania aktu urodzenia. I w miejsce imienia Ewa zostaje wpisane imię Adam.
Maciej T. Nowak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.