Facebook Google+ Twitter

Co się dzieje z Jakubem T.?

Minęło pół roku od ogłoszenia wyroku przez brytyjski sąd w Exeter, w sprawie oskarżonego Jakuba T. Skazany na podwójne dożywocie miał odbywać wyrok w Polsce, jednak wciąż przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze na Wyspach.

W styczniu 2008 roku, 11 przysięgłych uznało winę Jakuba T. w sprawie zarzucanych mu czynów: gwałtu oraz umyślnego wywołania obrażeń ciała ofiary, 48-letniej Brytyjki. Sąd w Exeter wymierzył oskarżonemu karę podwójnego dożywocia z możliwością warunkowego zwolnienia po dziewięciu latach. Jakub T. odbywa swój wyrok w więzieniu o zaostrzonym rygorze w południowej Anglii.

Europejski nakaz aresztowania, którym został objęty Polak z Poznania, gwarantował odbywanie wyroku w kraju jego pochodzenia. Dlaczego nie został jeszcze przewieziony do Polski, a procedura zakończenia postępowania trwa tak długo?

Wyrok i co dalej?
 / Fot. PAP Andrzej Grygiel
Tuż po ogłoszeniu wyroku brytyjscy i polscy obrońcy Jakuba T. zapewniali opinię publiczną, że złożą wniosek, o uchybieniach proceduralnych wychwyconych w czasie procesu. Na złożenie wniosku mieli 28 dni. Na początku marca 2008 roku, główny brytyjski obrońca Andrew Langdon, wysłał do odsiadującego wyrok list, w którym stwierdził, że nie widzi podstaw do tego, by taki wniosek złożyć. Z decyzją adwokata zgadzali się pozostali obrońcy, choć nie chcieli niczego wykluczać. Niedługo potem media zaczęły spekulować, że Andrew Langdon, jeden z najlepszych brytyjskich prawników, zrezygnuje z reprezentowania Jakuba T.

Spekulacjom nie było końca. Media w Exeter sugerowały, że obronie nie uda się zgromadzić odpowiednich materiałów wskazujących na błędy podczas procesu, a list Langdona świadczy o tym, że takich uchybień nie ma. Inaczej podszedł do tego sąd w Exeter, który przedłużył termin składania wniosku do 28 kwietnia 2008 roku.

Niekończące się procedury

- Procedurę przedłużenia terminów w takich sprawach, sądy brytyjskie stosują niezwykle rzadko - mówi dla Wiadomości24 Anna Adamiak, dyrektor Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą Prokuratury Krajowej. - Sąd brytyjski wykazał się tutaj dużą wyrozumiałością. Procedura została przedłużona ponieważ sprawa Polaka jest dość skomplikowana i budzi wiele kontrowersji. Mimo to spodziewamy się szybkiego rozwiązania sprawy - dodaje Adamiak.

Kiedy Jakub będzie w Polsce ?

Jak poinformował nas dzisiaj Jarema Sawiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu, wyrok w sprawie Jakuba T. jest już prawomocny. Sąd w Poznaniu skierował do brytyjskiego Home Office prośbę o potwierdzenie procedury przejęcia Jakuba T. przez polski wymiar sprawiedliwości.
- Najpóźniej na początku lipca będziemy znać konkretną datę powrotu skazanego Jakuba T. do Polski - mówi dalej rzecznik SSO w Poznaniu, instytucji właściwej do przyjęcia wniosku o powrót skazanego do kraju. Wtedy będziemy znali konkretną datę przetransportowania go z więzienia w Long Lartin - dodaje.

Przypomnijmy, że Jakub T. przebywa w więzieniu Long Lartin już ponad rok. Uproszczone procedury Europejskiego nakazu aresztowania miały mu zagwarantować zakończenie postępowania w krótkim czasie i odbywanie wyroku w polskim więzieniu, tymczasem do dzisiaj procedura przekazania Polaka do kraju nie została zakończona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jeremi to bardzo ładnie imię moim zdaniem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aha! odbywanie kar w Szwajcarii jest "marzeniem" skazanych. Nie wiem, gdzie na świecie są bardziej komfortowe zakłady karne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) a może Jeremi , jak jeden z Dwoch Starszych Panów. ;)
nawet niedawno jeden znajomy dał swym blizniakom na imię Jerzy i Jeremi

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy pan Jaremema Sawiński rzeczywiście ma tak skomplikowane imię, czy to literówka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.