Facebook Google+ Twitter

Co się dzieje ze starymi pomnikami?

Podczas wędrówek po Polsce chętnie odwiedzam małe miejscowości. Obowiązkowo oglądam m.in. wszelkie pomniki, a nawet najmniejsze kamienie z napisami.

Widok ogólny hałdy gruzu. / Fot. Mirosława Kasowska"III.196?". / Fot. Mirosława KasowskaCzytając te wyryte słowa i zdania, dość dobrze poznaje się fragmenty historii danej miejscowości. Niekiedy cierpliwie trzeba jej szukać pomiędzy nowymi blokami lub odwrotnie - między walącymi się domami lub nowo powstałymi, błyszczącymi grobami na cmentarzach.

Od dawna zastanawiałam się nad tym, dlaczego w małych miejscowościach tak mało jest dowodów ich przeszłego życia, skoro istnieją one w sposób ciągły. Sekret przynajmniej częściowo wyjaśnił się w drugiej połowie czerwca br. w Raciążku położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Obecnie jest to wieś, ale w latach 1317-1879 było tam miasto. Gdy dobrnęłam do bocznego ogrodzenia tamtejszego cmentarza nieco się zdziwiłam. Wzdłuż parkanu po jego zewnętrznej stronie, po prawo od bramy, ciągnie się zwałowisko gruzu. Jego bryły są wielkie. Tu i ówdzie widać wystające grube druty zbrojeniowe. Pomyślałam: Kto tuż za ogrodzeniem cmentarza usypał tyle gruzu? I po co? Dlaczego? Tym bardziej, że w pobliżu nie ma żadnego placu budowy...

"Jego...". / Fot. Mirosława Kasowska"RAD...". / Fot. Mirosława Kasowska Odpowiedź na te pytania przyszła szybko. Gdy zaczęłam przyglądać się dokładniej, ze zdumieniem skonstatowałam, że są to szczątki jakiegoś pomnika. Usypany z nich wał jest dość świeży, bo gruzu nie zdążyła porosnąć roślinność. Dostrzegłam fragmenty pokaźnych rozmiarów napisu. W całości już nigdy nie będzie można go odczytać. Można odcyfrować jedynie miesiąc: X, rok: 196? i kawałek wyrazu: RAD???. Nie zdążyłam się dowiedzieć, co to był za pomnik. Ale musiał być wielki. Niezależnie ku czci kogo był wystawiony, stanowił część historii tego miejsca. Jednak ma ona to do siebie, że co prawda czasami powraca, ale niekiedy też przemija bezpowrotnie. Czy słusznie?
"?.X.2???". / Fot. Mirosława Kasowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W Rudzie Śląskiej instnieje Muzem PRL-u prowadzony przez Fundację Minionej Epoki. Muzeum zbiera pomniki - eksponaty z czsów PRL, proponuje zaintersować je tym meterialem. Kontkat dostępny w Internecie. Pozdrawiamy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozsypują się ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst gratuluję autorce Siły do chodzenia w zapomniane miejsca. Historia płata figle i to co teraz nieodkryte staję się prawdą.Podobnie jest z Ludzmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie jest to nie zrozumiałe, - dlaczego stare, nie na czasie pomniki muszą zamienić się w stertę gruzu???

Mogli by je spróbować sprzedać na licytacji, prywatnej osobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.