Facebook Google+ Twitter

Co się stało z kontekstem? Rozważania nad mediami internetowymi

Codziennie miliony internautów czytają wiadomości na znanych portalach informacyjnych. Niestety większość serwowanych newsów pozbawiona jest głębszej refleksji.

Często wchodzę na czołowe polskie portale informacyjne. Poszukuję tam, jak sama nazwa wskazuje, wiadomości. Od siebie mogę dodać, że konkretnych. W moim rozumieniu news powinien wskazywać na szerszy kontekst, następnie omawiać daną sytuację. Jednak tak się nie dzieje. Odnoszę często wrażenie, że to, co czytam mogę porównać do komunikatu radiowego. Chciałabym wreszcie wejść na wspomniany wcześniej portal i przeczytać: „Wojna w Afganistanie wybuchła w tym i w tym roku, trwa tyle i tyle. Jej przyczyną było…”. Ostatecznie okazuje się, że w przytoczonym wyżej Afganistanie, Talibowie mordują niewinnych polskich żołnierzy bez przyczyny.

Drugim tematem poruszanym przez nasze, polskie, czołowe portale informacyjne jest życie „gwiazd” z show biznesu. Także i tutaj mam problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu. Powód mojej zagwostki jest oczywisty, nie znam opisywanej „gwiazdy”. Zachodzę w głowę, kim jest i co robi Panna Miód czy inna Modelka – Aktorka. Zastanawiam się również, czy te wszystkie panie i panowie zasługują na nadawany im tytuł? Czy jedna rola w serialu telewizyjnym wystarczy? Przecież nie każdy ogląda TV, nie każdy, choćby nawet nieregularnie, czyta strony plotkarskie. Chciałbym, żeby termin „gwiazda” zarezerwowany był do aktorów, piosenkarzy i innych artystów, którzy mają talent. Oprócz niego także osiągnęli sukces. Nie mam na myśli tego komercyjnego, tylko karierę pełną spotkań z fanami i opartą na wzajemnym szacunku pomiędzy twórcami a mediami. Bez zbędnych przechwałek.

Wszystko to, co zamieściłam powyżej skłoniło mnie do pisania recenzji dla portalu wiadomości24.pl. Nie chcę uczestniczyć w czymś, czego nie rozumiem. Pragnę opisywać taki świat, który ma sens i w którym pewne pojęcia nie zatraciły swego znaczenia i wartości. Być może za dużo wymagam, ale chciałabym, aby ktoś docenił moją inność i moje uwagi. One nie są pisane dla samego krytykanctwa. Powstają, abym mogła dopowiedzieć lub dopytać o kontekst. Wolę a może wolałabym, żeby był on doceniany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Panie Pawle po raz kolejny zgadzam się z pańską opinią. Może jestem naiwna, ale wydaje mi się, że dziennikarstwo obywatelskie powinno odejść od reguł portali informacyjnych albo wręcz pokazać mu drogę. Powinno wskazywać to, co jest ważne i pamiętać o kontekście. Kontekst jest naprawdę ważny. Nie składa on się na subiektywne opnie lecz na obiektywną całość. W leniwym (lub jak powiedziano to wcześniej, zagonionym) świecie kontekst wniósłby wiele, poczynając od najprostszego rozwoju intelektualnego zagonionego odbiorcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, rzetelność przekazu, mimo jego ograniczonej formy ma za zadanie zawierać maksimum treści, informacji w jak najskromniejszej objętościowo przestrzeni do tego celu przeznaczonej (minuta lub dwie czasu antenowego, czy 2,25 sekundy na "gorącym pasku", albo tekst nie przekraczający 500 znaków pisarskich (ze spacjami!), itp.).

Druga oczywistość, to jak gdyby ekstensywna forma tej samej informacji, czyli materiał traktujący szerzej i wnikliwiej uprzednio prezentowanego newsa (kwadrans lub dwie godziny w TV, czy interaktywna "pogaducha" z audiotele i procentowym wskaźnikiem głosu ludu, albo publicystyka, której ramy są ograniczane tylko możliwościami technicznymi).

Jednakowoż w XXI wieku częściej pojawiają się krytyczne uwagi i głosy narzekających na zalew "papki", która przyprawia o wrażenie samopowielania się, jak też agresywną wszędobylskość mediów informacyjnych, często efemerycznych, tandetnych, fałszywie mamiących podobieństwem do sieciowych potentatów. Łatwość z jaką dociera news do odbiorcy wypiera w pierwszej kolejności rzeczy bardziej wartościowe, godne uwagi. Indeksowanie, pozycjonowanie, targetowanie, i cholera wie co jeszcze jest znakomitym przykuwaniem i odwracaniem uwagi, jak też pewnym chodzeniem na łatwiznę. Poniekąd takiego prostego i nieskomplikowanego przekazu wymaga większość odbiorców i otrzymują produkt, który ewoluuje w zastraszającym tempie.

No, ale żeby powiedzieć coś naprawdę nowego musiałbym wychynąć poza ramki 4000 znaków, jakie mogę zamieścić w okienku pt. "Twój komentarz". :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozwole sobie nie zgodzić się z państwem. To nie prosty przekaz i bezrefleksyjność są powodem podanego zjawiska, a prędkość. Media żeby przyciągnąć widzów musza przekazywać informacje szybko, szybciej od innych. Opisywanie całego kontekstu to wydłużenie czasu od zajścia zdarzenia do opublikowania informacji. Dla chcących poznac szerszy kontekst zdarzenia przygotowane są inne formy np reportaże. Również ocena zdarzenia przez autora nie jest mile widziana, bo duża część osób czytających nie zgodzi się z taką opinią, ub po prostu woli sobie samemu ją wyrobić bez cudzych sugestii. Oczywiście odnosze się tu do portali informacyjnych przekazujących poważne informacje a nie śmieciowe plotki z życia makijażystki odźwiernego pani pogodynki z lokalnej radiostacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogłabym z Panem poleminizować na ten temat. Wychodzę z założenia, że osoba czytająca informacje powinna mieć ją dokładnie przedstawioną. Powodzenie suchych newsów wynika ze współczesnej kultury, a także nastawienia na prosty przekaz i bezrefleksyjność. Zgadzam się też z Pańskim określeniem "intelektualna anoreksja".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednakże takie suche newsy cieszą się olbrzymim powodzeniem. Szerszy kontekst w notkach informacyjnych jest zbędny. Nie znaczy to jednak, bym optował za pewnym minimalizmem w mediach informacyjnych. Poddawanie się szybkim prasówkom prowadzi do intelektualnej anoreksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.