Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11540 miejsce

Co się stanie, gdy włożysz głowę do akceleratora cząstek? Taki wypadek zdarzył się naprawdę

Co się stanie, gdy włożysz głowę do akceleratora cząstek? To szalone pytanie, wbrew pozorom ma sens, bo taki przypadek zanotowano w historii.

https://flic.kr/p/68zDz / Fot. Max Braun/CC BY SA 2.013 lipca 1978 roku rosyjski uczony Anatolij Pietrowicz Bugorski pracował przy synchrotronie U-70, radzieckim akceleratorze cząstek. Przez przypadek pochylił głowę w ten sposób, że przeszła przez nią wiązka rozpędzonych protonów o energii 70 GeV (gigaelektronowoltów).

Jak opisał ten wypadek Bugorski? Powiedział, że zobaczył błysk światła o "jasności większej niż tysiąc słońc". Co ciekawe uczony nie poczuł bólu. Nie oznacza to jednak, że zdarzenie nie wpłynęło na jego zdrowie - przypomina Science Alert.

Przez głowę naukowca przeszła wiązka o wartości od 2000 do 3000 tysięcy grejów. Tymczasem zabić człowieka mogłaby już dawka wartości 5 grejów. Grej (Gy) to jednostka opisująca ilość pochłoniętej energii promieniowania wyrażonej w dżulach na kilogram materii.

Na początku u Anatolija Bugorskiego wystąpił obrzęk tkanek. Później widoczny stał się tor wiązki protonów, która przeszła przez jego skórę, mięśnie twarzy, kości czaszki i mózg. Zarówno w miejscu wlotu i wylotu odkleiła się skóra.

Lekarze nie dawali naukowcowi szans na przeżycie. Mimo to, nie tylko zdołał przetrwać wypadek, ale kontynuował pracę badawczą i obronił doktorat. Zdarzenie zakończyło się utratą słuchu w lewym uchu, paraliżem lewej strony twarzy i występowaniem drgawek oraz niekontrolowanych utrat świadomości.

Akceleratory cząstek służą do przyspieszania cząstek elementarnych do prędkości bliskiej prędkości światła. Najbardziej znanym akceleratorem jest Wielki Zderzacz Hadronów, w którym dochodzi do kolizji cząstek. Znajduje się on w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w okolicach Genewy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiadomo, że nie można śmiać się z cudzego nieszczęścia. Milicja zawsze interesowała się dowcipami o "Rubinach" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.