Facebook Google+ Twitter

Co się stanie z parowozownią w Wolsztynie? Samorząd nie da pieniędzy na obiekt

Nie wiadomo co się stanie z parowozownią w Wolsztynie w 2013 roku, ponieważ w przyszłorocznym budżecie województwa nie zapewniono pieniędzy na jej funkcjonowanie. Zagrożona w takim przypadku byłaby coroczna parada parowozów w maju.

Co się stanie z parowozownią w Wolsztynie w 2013 roku? / Fot. Mateusz WawrowskiParowozownia w Wolsztynie jest jedynym czynnym takim obiektem w Europie. Powstała w 1907 roku. Posiada w swoim inwentarzu kilkanaście lokomotyw parowych, wśród nich znajdują się unikaty, jak na przykład parowóz o oznaczeniu Pm36, który potocznie jest nazywany "Piękną Heleną". Maszyna została wyprodukowana w fabryce Fablok w 1937 roku. W 2003 roku lokomotywa ustanowiła rekord prędkości na trasie Leszno - Poznań. Piękna Helena jechała wtedy 138 km/h.

Wolsztyńska parowozownia otrzymuje wsparcie finansowe od samorządów. Sejmik wojewódzki uchwalił budżet na 2013 rok. Z budżetu w przyszłym roku ani jeden grosz nie trafi do obiektu w Wolsztynie. Od 1993 roku podczas Dni Wolsztyna odbywa się parada parowozów. Organizowana jest co roku przez miłośników lokomotyw parowych. Parada przyciąga tysiące osób z całego świata. W przejeździe parowozów uczestniczą nie tylko pojazdy z wolsztyńskiej parowozownia, ale także między innymi maszyny z Anglii i Niemiec. Gdy nie będzie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy, prawdopodobnie w maju miłośnicy kolei nie zobaczą lokomotyw.

Urząd Marszałkowski opłaca kursowanie jednego pociągu dziennie na trasie Poznań - Wolsztyn - Poznań. Podróż z Poznania obsługiwana jest przez jedną z czynnych wolsztyńskich zabytkowych lokomotyw parowych.

Wicemarszałek województwa wielkopolskiego, chciałby powołać spółkę, w której znalazłoby się PKP Cargo, powiat wolsztyński, a także samorząd wojewódzki. Bardzo możliwe, że samorządy przekażą 5 milionów złotych na Parowozownię Wolsztyn. Jednak nic pewnego nie jest.

Czy parowozownia będzie normalnie funkcjonować, o tym dowiemy się w marcu 2013 roku.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie bardzo rozumiem, co da powołanie spółki. Spółka potrzebuje kapitału i ma przynosić dochód. A jaki dochód przyniesie zabytkowa parowozownia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może da radę uratować wolsztyńska parowozownie, skąd wyruszają codziennie pociągi do Poznania.
link
To miejsce szczególne, które warto poznać i przejechać się ciuchcią link , Piękna Helena budzi podziw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

15 lat temu podróżowałem wagonami ciągnionymi przez parowóz na trasie Olsztyn - Ruciane Nida. Była wtedy zima , bardzo dużo śniegu wspaniałe leśne krajobrazy , niezapomniane przeżycie.

Parowozownia w Olsztynie została zamknięta , szkoda by było utracić ostatnią w Europie w Wolsztynie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.